Bu yaz İtalya'ya gideceklerin bilmesi gereken 9 şey

Bu yaz İtalya'ya gideceklerin bilmesi gereken 9 şey
Bu yaz İtalya'ya gideceklerin bilmesi gereken 9 şey
10 Haziran bizim için sıradan bir gün olabilir ama İtalyan dostlarımız için öyle değil. 1946 senesinde bugün İtalya'da krallık sona erdi, Cumhuriyet ilan edildi. Bu kutlu günün şerefine biz de önümüzdeki günlerde İtalya'ya gidecekler için bir küçük bilinmesi gerekenler listesi hazırladık.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

Bu yaz tatilindeki duraklarınızdan bir tanesi de İtalya olacaksa, kendinizi şanslı hissetmeye şimdiden başlayabilirsiniz. Her köşesinden tarih fışkıran bu güzel ülke yalnızca kültürel mirasıyla değil, göze ve mideye hitap eden onca şeyiyle de aklınızı başınızdan alacak. Bunun yanında zaman zaman kendinizi, ‘ Türkiye ’de miyim?’ diye düşünürken bulabilirsiniz İtalya’da, neticede bir denizden fazla ortak yanımız olduğu aşikar.

İşte İtalya tatilinize çıkmadan önce bilmeniz gereken 9 şey;

1. Kahveni alıp gidersen beş, oturursan on beş

Beş ve on beş burada net fiyat değil tabii, lafın gelişi. Asıl mesele şu; İtalya’da elbet o meşhur espressoların, lattelerin tadına bakacaksınız. Fakat ‘dostlarla macchiato keyfi’ başlıklı fotoğrafınızı kahvenizi aldığınız kafede, masanızda çekmek isterseniz kahvenin asıl fiyatından ortalama bir buçuk Euro kadar daha fazla ödüyorsunuz. Param cebimde kalsın, o da neymiş derseniz hemen her kafenin içinde bulunan bar kısmında yerinizi alabilirsiniz. Ya da, ne sıkışacaksınız canım içerilere, alın kahvenizi çıkın dışarı. Hem açık havada fotoğraflar da daha güzel oluyor.

2. Otostop Yasak

İtalya’da otostopun yasak olduğuna dair çok fazla söylenti var. Fakat yasaların belirttiği otostop yasağı İtalya’da yalnızca otobanları kapsıyor, ki aslında otobanlarda yaya olarak bulunmak zaten yasak. Yine de, otostopun bu ülkede çok yaygın olmadığını, gitmek istediğiniz yere otostop çekerek ulaşmak için oldukça şanslı olmanız gerektiğini unutmayın. Ha tabii, güvenlik faktörünü de aklınızdan çıkarmamanız fena olmaz tabii.

3. Hayaller Milano, görülmesi gereken Orvieto

İtalya denince akla gelen şehirler genellikle en büyükleri oluyor; Roma ve Milano da tabii ki bu listede başı çekiyor. Ülkenin hangi bölgesine giderseniz gidin, bu ikisini mutlaka görün elbet, fakat daha otantik bir gezi deneyiminin peşindeyseniz İtalya’nın çok meşhur olmayan, küçük kasabalarını tercih edin. Oralar ki, balkonlarından çamaşırlar sarkan, ev sahiplerinin sizi evlerine buyur edecek kadar sıcakkanlı olduğu yerlerdir. Orvieto örneğin, Roma’dan trenle bir buçuk saat uzaklıkta, sönmüş bir yanardağın tepesine kurulmuş bir kasaba. Neyse, daha fazla spoiler vermeyelim, gidin görün.

4. Trene binerken dikkat

Biz burada treni çok aktif kullanmıyoruz ama Avrupa’da büyük olay, biliyorsunuz. Eğer İtalya’da bir şehirden diğerine trenle seyahat edecek olursanız, yalnızca biletinizi almak yeterli olmayacak. İstasyonlardaki otomatları kullanarak alacağınız biletinizi (tabii gişeden de alabilirsiniz, yalnızca otomatlar çok fazla ve kullanımları kolay) trene binmeden önce, peronlardaki makinelerde ‘geçerli’ olarak işaretletmeniz gerekiyor.

5. Bazı müzelere rezervasyon gerekiyor, bazıları gideceğiniz gün bedava olabilir!

Eğer istikamet Roma ise ve gezilecek görülecek yerler listenizde bolca müze varsa, bu müzelerin web sitelerine gitmeden önce bakmanızı tavsiye ederiz. Örneğin Borghese Gallery’nin aynı anda içerde olacak ziyaretçi sayısı ile ilgili bir kısıtlaması var; o yüzden ‘aa yakınmışız, hadi oraya gideyim.’ O müze için çok da mantıklı olmayabilir. Öte yandan Papa’ya selam edecekseniz aklınızda olsun, her ayın son Pazar günü Vatikan Müzesi ücretsiz. Tatiliniz o güne denk geliyorsa, Eurolarınız cebinize kalabilir. Fakat önündeki sonsuzluğa uzanan sıraya şimdiden kendinizi alıştırın.

6. Birkaç kelime İtalyanca hayatınızı kurtarabilir

İtalyanlar yardımseverlik konusunda bizlerle yarışırlar, bu çok net. Bu kadar açık olan bir başka şey de İngilizce konusunda da en az bizler kadar iddialı oldukları. Yani bir yol tarifi almak isterseniz yüksek sesli İtalyanca’yı anladığınızı varsayan tatlış bir İtalyan ellerini kollarını bol bol kullanarak size yol tarifini verecektir. Siz en çok kullanacağınızı düşündüğünüz kelimeleri bilseniz fena olmaz.

7. İtalya’da yemek başlı başına bir aktivite

İtalya, gitmeden önce ne yiyeceğinizi bildiğiniz ülkelerden bir tanesi. Önemli olan bunları nerde yiyeceğinizi bilmek. Yani rüyalarınızın pizzası, hayatınızın makarnası nerede bir araştırın deriz. İtalya’da bir de yaygın olan trattoria ve osteria’lar var. Bu ikisi genelde günlük menüleri olan aile işletmeleri. Aralarındaki fark osteriaların biraz daha lokal bir havası olması. İkisinden birini mutlaka deneyin; İtalyan kültürünün vazgeçilmez bir parçası.

8. Trafiğe hazır olun

İtalya ve Türkiye’nin ortak noktalarından sayılabilecek şeylerinden biri de trafik. Yani orda da yakın bir mesafeyi arabayla gitmeniz çileye dönebilir. Tatiliniz boyunca bol bol korna duyacaksınız, camlarından sarkıp öfkelerini öndeki şoföre belli etmekten çekinmeyen İtalyan arkadaşlara da hazırlıklı olun.

9. ‘Ay hiç çekemem trafik falan.’ Dediniz, duyduk.

O zaman size yolları bir Vespa ile kat etmenizi tavsiye ederiz. Şehrin ilan edilmemiş amblemi haline gelmiş bu motorlardan park alanı başına yaklaşık 124 tane düşüyor. Motor ehliyetiniz varsa bir tane kiralayın, hem keyifli hem de İtalyanlığa Giriş 101 gibi bir şey.