Bu yıla damgasını vuran en garip 26 haber

Bu yıla damgasını vuran en garip 26 haber
Bu yıla damgasını vuran en garip 26 haber
Uzaya gönderilen kuzu etinden, 10 bin güvercine anal güvenlik kontrolüne kadar, 2014'e damgasını vuran en garip haberler bir arada...

RADİKAL - 2014 yıllı iyisiyle kötüsüyle geride kalıyor. Her yılın sonunda yapılan değerlendirmelere bir yenisi daha eklendi. Mashable sitesi, tüm dünyada okuyanları şaşkınlığa uğratan en garip 26 haberi bir araya getirdi. İşte 2014 yılının en garip 26 haberi!

1. Bir adam pantolonunun içine elektrikli testere gizleyerek çalmaya çalıştı, baya başarısız oldu

radikal

ABD’nin Florida eyaletinde bir adam mağazadan elektrikli testere çalmak istedi. Testereyi kimselere belli etmeden çalmaya çalışan adam, çok çok zekice bir çözümle testereyi pantolonunun içine yerleştirmeye karar verdi. Ancak önünde kocaman bir çıkıntı oluşunca, Treasure Coast Çim Ekipmanları mağazasının kameraları tarafından kaydedildi. Adam bu “büyük” hırsızlık suçundan yakalandı.

2. Bu adam eşiyle barışabilmek için 2 gün boyunca iPhone 6 sırasında bekledi

radikal

Olay, İngiltere’nin güney batısındaki Bristol şehrinde yaşandı. 20 yıllık eşinden ayrılan Darius Wlodarski, ayrılmalarından önce eşine iPhone6 alacağına söz vermişti. Sözünde durmak isteyen adam, Bristol Apple mağazasının önünde tam 44 saat sırada bekledi. Bu romantik jesti işe yaradı mı yaramadı mı, onu bilmiyoruz.

3. Evrimle ilgili araştırma yapan bilim insanı, böcek robotlarının seks yapmasını inceledi ve durumu anladı

radikal

Okinawa Fen ve Teknoloji Enstitüsü'nde çalışan Dr. Stefan Elfwing adında bir bilim adamı yüzlerce yıllık hayvan nesilleri hakkında araştırma yapmak istiyordu. Fakat bu çalışmaya bütün hayatını harcamak istemedi. Çözümü robot böceklerin seksine yoğunlaşmakta buldu. Tekerlekli makinelerin çok fazla enerjisi yoktu. Bu yüzden de tekrar şarj edilebiliyor olmaları ve bütün enerjilerini pil aramakla harcamamaları gerekiyordu. Elfwing, bu robotlar sayesinde hem çiftleşme alışkanlıkları hakkında gözlem yapmış oldu, hem de yaşayan canlılar hakkında araştırma yapılırken robotlardan da yararlanılabileceğini gösterdi.

4. Bir köpek tam 43 çorap yedi, bana mısın demedi

radikal

ABD’nin Oregon eyaletindeki 3 yaşındaki Danua cinsi köpek, bir gün deliler gibi istifra ederken bulundu. Sahibi köpeğini alıp hemen DoveLewis Acil Hayvan Hastanesi’ne götürdü. Köpeğin içinde tam 43 tane çorap bulundu ama, köpeğin durumu gayet iyi.

5. Kıyıya vuran mavi balina cesedi önce balon gibi şişti, sonra da müzeye koyuldu

600 kişilik bir kasabayı bir balina cesedinden daha fazla hiçbir şey sarsamaz. Aslında balina Kanada’daki Trout River bölgesinin kıyısında patlamamıştı, sadece balon gibi şişmiş halde bulunmuştu. Daha önce de kıyıya vurmuş balina cesetleri bulunmuştu ve başta kimse bu durumu garipsemedi. Örneğin geçen yaz aynı sahile üç adet mavi balina vurmuştu. Fakat daha önce hiçbir balina cesedi böyle balon gibi şişmemişti. Şimdi bu cesetlerin bazılarının iskeletleri, Toronto’daki Royal Ontario Müzesi’nde sergileniyor.

6. Bir kadın eski sevgilisinin evine girmeye çalışırken bacada sıkıştı

radikal

İnternet üzerinden başlayan bir ilişki, korkunç bir sonla bitti. Amerika’nın Thousand Oaks şehrinde arama kurtarma ekipleri, 30 yaşında bir kadını sıkıştığı bacadan çıkardı. Bacaya sıkışan esrarengiz kadının, internet üzerinden tanıştığı Lawrence isimli adamın evine girmeye çalıştığı öğrenildi.

7. İngiltere’de bir otobüs petrol yerine insan dışkısı kullanarak çalışıyor

radikal

Bu yıl, insan dışkısıyla çalışan otobüs diye bir şeyin varlığından haberdar olduk. Gücünü insan ve yiyecek atıklarının işlenmesi sonucunda elde edilen biyometan gazından alan otobüs, İngiltere’de yol almaya başladı bile. Bu arada hemen belirtelim; biyometan gazı elektrikli araçlarda kullanıldığında, benzine göre sera gazını emisyonlarını %88 oranında azaltıyor.

8. 10.000 güvercine anal güvenlik kontrolü yapıldı, çünkü Çin güvenliği çok mühim

radikal

10.000 güvercin Çin Halk Cumhuriyeti’nin ulusal gününü kutlamak için seçildi. Şüpheli maddeler için incelemeden geçen kuşlar, anal incelemeden de geçtiler. Tüm bunlar güvenli bir ortam oluşturmak için yapıldı.

9. Rob Ford efsanesi

radikal

Toronto belediye başkanı Rob Ford 2013 yılında hikâyesiyle tüm dünyanın dikkatini çekti. Ancak 2014 yılında da bu ilgi azalmadı. Tüm dünya belediye başkanını 2014’te başlayan uyuşturucu ve alkol problemiyle tanıyor. Bu durum Ford’un Ocak ayında yeniden seçilmek için kayıt yaptırmasını durdurmadı. Ancak Nisan ayının sonlarına doğru rehabilitasyon için izin alacağını duyuran belediye başkanı, bağımlılıkla mücadele ederken aslında kanserle de mücadele ettiğini öğrendi. Tedavisine iyimser yaklaşsa da abisi Doug belediye başkanı olarak onun yerini aldı. Rob Ford hala belediye başkanı olmadan önce bulunduğu meclis üyeliği pozisyonu için yarışmayı planlıyor.

10. Teletabi kostümlü adam bir eve girip, önceki günden kalan Çin yemeğini çaldı

radikal

Amerika’da bulunan Lehigh Üniversitesi öğrencisi, arkadaşının evine zorla girip buzdolabından yarım kalan Çin yemeğini çaldı. Tüm bunları yaparken üzerinde sarı bir teletabi kostümü vardı. Cesur Laa-Laa, düzeni bozmak suçundan tutuklandı.

11. Bir kadın sevgilisiyle ayrıldıktan sonra 1 hafta boyunca KFC’de kamp kurdu

radikal

26 yaşındaki kalbi kırık Asyalı, teselliyi KFC’de buldu. Çin’de yaşadığı sert ayrılık sonrası 24 saat açık KFC’de tam bir hafta kalan genç kadına çalışanlar iyi olup olmadığını sorduklarında kadının sadece düşünmek için zamana ihtiyacı olduğunu söylediğini belirttiler.

12. İkinci isimlerini resmi olarak ‘Seamonster’ (Deniz Canavarı) yapan çift

radikal

ABD’nin Massachusetts şehrinde bir çift geçen hafta ikinci isimlerini resmi olarak Seamonster (Deniz canavarı) yapmak için başvuruda bulundu. Hampden Veraset ve Aile Mahkemesi’nin hâkimi Barbara M. Hyland, isteği resmi olarak kabul etti. İkisi de gerçekten neden böyle bir başvuruda bulunduklarını bilmedikleri için, habercilerle görüşmeyi ise reddettiler.

13. Kickstarter’da başlatılan “patates salatası” bağış kampanyasında 55.000 dolar (yaklaşık 128 bin TL) toplandı

radikal

Kickstarter Amerika merkezli, kar amacı gütmeyen bir bağış şirketi. Geçtiğimiz Temmuz ayında bir adam 10 dolarlık (23.30 TL) patates salatasını finanse etmek için Kickstarter’da bir kampanya başlattı ve salata için tam 55.492 dolar yaklaşık (128 bin TL) toplamayı başardı. Patates salatasının sahibi Zack “Danger” Brown, topladığı parayla Eylül ayında Ohio’da evsizler yararına bir konser düzenledi.

14. ABD meclis başkanı, Obama’ya dava açtı

radikal

Amerikan meclis başkanı John Boehner, Başkan Barack Obama’ya geçtiğimiz Temmuz ayında dava açtı. Boehner, Obama'nın “yönetim yetkilerini kötüye kullandığını” söyleyerek Başkanı dava etti ve tarihte ilk defa kongre bir başkana karşı açılan davayı onayladı. Ancak Obama’nın üzülmesine gerek yok, çünkü uzmanlara göre dava hiçbir yere varmayacak gibi.

15. 3 göğsü olduğunu iddia eden kadının çok dikkat çekmesi, olayın muhtemelen yalan olması

radikal

21 yaşındaki, Jasmine Tridevil takma adıyla ortaya çıkan kadın, estetik ameliyatla 3. Bir göğüs yaptırdığını iddia etti ve internette fenomen oldu. Genç kadın erkeklerden bıktığını ve 3. göğsü sayesinde MTV’de reality şov anlaşması imzalamayı hedeflediğini söylemişti. Ameliyat masraflarının 20 bin dolar (yaklaşık 47 bin TL) tuttuğunu söyleyen kadının aslında göğüs falan yaptırmadığı, yalnızca ilgi çekmeye çalıştığı ortaya çıkmıştı.

 

3. göğüs haberi yalan mı?

16. Ayılar posta servisini ciddi şekilde sekteye uğrattı

radikal

Kanada’da bir posta görevlisi Vancouver şehrinde kapıda karşılaştığı büyük ayı yüzünden postayı ulaştıramadı. Kapıya da “kapınızda ayı var” diye not bıraktı.

17. Üzerinde “Kristal meth’i seviyorum” yazan tişört giyen kadını polis çevirdi, hakikaten de uyuşturucu taşıdığı anlaşıldı

radikal

ABD’nin Kentucky eyaletinde bir kadın “Metamfetamini seviyorum” tişörtü giyince, polis tarafından durduruldu ve üzerinde uyuşturucu bulundurduğu ortaya çıktı. Üzerinde 3.37 gram metamfetamin bulunduran kadın büyük yankı uyandırdı.

18. 2 İngiliz stratosfere kuzu pirzolası gönderdi

radikal

Nikesh Shukla adlı TV yazarı ile, Nick Hearne adlı sanat yönetmeni, Londra'nın ünlü Tayyabs restoranından bir miktar kuzu eti aldı. Daha sonra ete bir video kamera monte ettiler, eti helyum balonuna bağladılar ve havaya saldılar. Olayı görüntüleyen kameranın çektiği video görüntüsü daha sonra internette viral oldu.

19. Kuzey Kore’de İrlandalı bir kadına “alkole meyilli bir ırktan geldiği” için öğretmenlik izni verilmedi

radikal

İrlandalı öğretmen dünyanın en garip reddedilişini yaşadı. Kuzey Kore’de öğretmen olmak için başvuruda bulunan İrlandalı kadın, “ırkının kökeninde alkolizm eğilimi” olduğu söylenerek reddedildi.

20. Fransız kâşifin ürettiği haplar sayesinde artık gaz çıkardığımızda ortalık çikolata gibi kokacak

radikal

Bu yıl 65 yaşında Christian Poincheval adında bir kâşif ile tanıştık. Bu kâşif hayatının son sekiz yılını, gaz çıkardığımızda daha güzel kokması için yaptığı çalışmalara adamış birisi. Lutin Malin adlı hapları yaratan kâşif, sindirimi kolaylaştıran bu bitkisel haplar sayesinde insanların gül ya da çikolata kokulu gazlara sahip olmasını istiyor. Peki siz bu hapları kullanır mıydınız?

Gaz çıkarınca çikolata kokacak!

21. Rusya’da gösterilen filmlerde, yazılan kitaplarda ve her tür müzik neşriyatında küfretmek yasaklandı

radikal

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz Temmuz ayında imzaladığı bir kararla filmlerde, kitaplarda ve müzikte küfür etmeyi yasakladı. Bu kanunu çiğneyenler 56-70 dolar (116-163 TL) arası bir ceza ödemek zorunda kalabilir. Devlet görevlileri küfrettiğinde ise, ceza daha da artıyor.

22. Bermuda Şeytan Üçgeni çevresinde şişme balonla gezmeye çalışan adam zor kurtarıldı

radikal

Maraton koşucusu Reza Baluchi, Bermuda Üçgeni etrafında (yaklaşık 1,033 km) sadece bir şişme balon kullanarak gezmeye çalışıyordu. Amacı kendi kurduğu, kar amacı gütmeyen ve çocuklara temel ihtiyaç ve eğitim sağlayan Plant Unity adında bir organizasyon adına para toplamaktı. Birkaç gün sonra ise ABD Sahil Güvenlik'e yardım sinyalleri gönderdi ve kurtarılmak istedi. Sahil güvenlikten yapılan açıklamada Baluchi’nin yaralı olmadığı, sadece çok yorgun ve yönünü kaybetmiş vaziyette olduğu bildirildi.

23. Almanya’da bir öğrenci, vajina heykelinin içinde sıkıştı

radikal

Bazı hassas konularda arkadaşlarla iddiaya girmemek lazım. Amerikalı bir değişim öğrencisi, Almanya’nın Tübingen şehrindeki Tübingen Üniversitesi Mikrobiyoloji Enstitüsü’nde bulunan vajina şeklindeki heykelinin içine sıkıştı. 22 itfaiye görevlisinin uğraşları sonucunda ancak kurtarılan öğrenci, bu yılın en garip haberleri arasındaki yerini de aldı.

24. Chili's restoranında çalışan bir aşçı üstsüz fotoğraflarını Facebook'da yayınlayınca kovuldu

radikal

Göründüğü üzere Chili's Grill & Bar'da aşçı olarak çalışıyorsanız ve önlüklü "seksi" fotoğraflarınız varsa işten atılabiliyorsunuz. Söz konusu şef üstsüz fotoğraflarını Facebook üzerinden paylaşınca, restoran sahipleri çileden çıktı. Şefin davranışını uygunsuz bulan restoran sahipleri, aşçıyı hemen kovdu.

25. Van Gogh'un kesik kulağı, 3 boyutlu yazıcı sayesinde hayata döndü

radikal

Alman bir sanatçı, kulağını kesip atması ile tanınan Van Gogh’un uzak bir akrabasından DNA aldı ve 3 boyutlu yazıcı yardımıyla yarı organik bir kulak yarattı. Eğer tek başına duran bir kulak ilginizi çekiyorsa, 2015 yılında New York’ta sergilenecek. Bu gidişle 2015’in garip haberlerinden birini de belirlemiş olabiliriz…

26. Rusya’nın deney yaptığı seks kertenkeleleri uzayda kayboldu ve öldü

radikal

Dört dişi ve bir erkek Rus kertenkele, yerçekiminin olmadığı ortamda üreme konusunda bir deney yapmak için uzaya gönderildi. Ancak geçtiğimiz Eylül ayında uydu geri döndüğünde, kertenkelelerin hepsi ölmüştü. Kertenkelelerin ölüm nedeni bilinmezken, çiftleşmeye çalışıp çalışmadıkları da bilinmiyor.

Çeviri: Öykü Çetin / Radikal