Buckingham Sarayı'nda 'sihirli mantar' şaşkınlığı

Buckingham Sarayı'nda 'sihirli mantar' şaşkınlığı
Buckingham Sarayı'nda 'sihirli mantar' şaşkınlığı
İngiliz kraliyet sarayı Buckingham'ın bahçesinde "sihirli mantar" olarak bilinen, halisünojen mantarların tespit edilmesi, saray sorumluları arasında şaşkınlık yarattı. Saray'ın sözcüleri, mantarın mutfakta kullanılmadığına dair güvence verdi.

RADİKAL - İngiliz kraliyet sarayı Buckingham’ın arka bahçesinde “Sihirli mantar” olarak bilinen, yiyen kişinin halüsinasyonlar görmesine sebep olan bir mantar türünün, büyümekte olduğu tespit edildi.

İngiliz haber sitesi itv’nin haberine göre ‘Amanita muscaria’ adlı mantar türü, bahçede çekilen bir televizyon programı sırasında fark edildi. Noel ’de yayınlanması planlanan programın sunucusu ve bahçelerden de sorumlu olan Alan Titchmarsh The Sun gazetesine konuşarak, olaya oldukça şaşırdığını söyledi. Titchmarsh, “Mantarları bulmak beni çok şaşırttı. Ancak bu durum, bahçedeki türlerin ne kadar çeşitli olduğunu da gösteriyor” diye konuştu.

RESMİ AÇIKLAMA: MUTFAKTA KULLANILMADI

Saraydan yapılan bir açıklamada, yaygın bir mantar türü olan ‘amanita muscaria’nın bahçede doğal olarak yetiştiği, oraya ekilmediği belirtildi. Halüsinatif özellikleri yüzyıllardır bilinmekte olan mantar türü, ağaçların büyümesi konusunda da yardımcı oluyor. Aynı zamanda bazı böcek ve sinek türleri de bu mantarlar sayesinde ürüyor.

Öte yandan Buckingham Sarayı’ndan bir sözcü “herhangi bir kafa karışıklığı olmaması için” bu konuda resmi bir açıklama da yaptı: Bahçedeki mantarlar, sarayın mutfaklarında kullanılmamıştır.

Çeviri: Eda Utku / Radikal


  ETİKETLER:

  Noel

  ,

  haber

  ,

  Sözcü

  ,

  böcek

  ,

  Resmi

  ,

  açıklama

  ,

  EDA UTKU