Bulgaristan'dan Hindistan'a otostopla gittiler, hem de akıllı telefonları olmadan!

Bulgaristan'dan Hindistan'a otostopla gittiler, hem de akıllı telefonları olmadan!
Bulgaristan'dan Hindistan'a otostopla gittiler, hem de akıllı telefonları olmadan!
Gündemden bunaldıysanız, dört gözle tatilinizi bekliyorsanız ya da kafanızın bir köşesinde hep bir çekip gitmek fikri varsa, bir de tüm bunların üstünde sürekli erişilebilir olmaktan, internetin getirdiği gereksiz rahatlık ve kolaylıktan bunaldıysanız bu çiftin hikayesini okumak size iyi gelecek. 2013 yılının Ekim ayında çıktıkları yolu henüz bitiren Boris Kanev ve Marta Samalea'nın Bulgaristan'dan Hindistan'a uzanan yol macerası her detayıyla bir ilham kaynağı. Online harita ve Google olmadan 511 gün geçiren çiftin yol hikayelerinde uçağa, akıllı telefona ve Google'a yer yok!

Boris Kanev ve Marta Samalea Bulgaristan’da yaşayan bir çift. Ekim 2013’te yola çıktıklarında kafalarında sadece ‘gerçek’ bir şeyler deneyimlemek varmış. Bu yüzden akıllı telefonlarını geride bırakarak ve yalnızca temel ihtiyaçlarını sırtlarına yüklenerek yola çıkmışlar. İlk bakışta kulağa oldukça imkansız gelen Bulgaristan-Hindistan arasındaki yolculuklarını bir kez bile uçağa binmeden tamamlamışlar, yolda bir kedi evlat edinmişler, gördükleri ve hayatları boyunca hatırlamak istedikleri şeylerin görüntüsünü Instagram’a koymak yerine zihinlerine kaydetmişler.

Aslında bu yolculuk tamamen teknolojiden kopuk bir deneyim olmamış. Zira çift yol boyu deneyimlerini aktarmak için bir blog tutmuş, takipçilerini o an oldukları bölgeden ve yol boyu yaşadıklarından haberdar etmişler. Bir başka deyişle, ‘ihtiyaçları olan kadarı’ndan yararlanmışlar online nimetlerin.

Çiftin açıklamaları zaten teknoloji düşmanlığı olarak nitelendirilebilecek şeyler değil. Örenğin bir akıllı telefon sahibi olmayı ihtiyaçtan ziyade lüks olarak gördüklerini söylemişler. Yol boyunca da bir akıllı telefonları olmamasının avantajını şöyle özetlemişler, ‘Bir telefon ekranına bakmaya ayırdığımız o vakti camlardan bakarak harcadık. Bu tür bir şeyden uzak olmanın insana verdiği bir keyif var; telefon sesi duymadan ya da Facebook’a bakmadan mesela.’ Çift iletişim kurmak zorunda kaldıklarında internet bağlantısı olmayan, eski usul bir cep telefonu kullanmış.

Online harita kullanmadıkları için yol bulmak için çevredekilere ve deneyimlerine güvenmiş çift yolculukları boyunca. Yeni gördükleri yerlerde kafalarına takılan soruların cevaplarını için de internetten faydalanmayan çift, farklı bir öğrenme biçimi deneyimlemişler.

Otostopla Türkiye ve İran’dan geçip Orta Asya Çölü’nden Çin’e oradan da Burma üstünden Hindistan’a bağlanmışlar Boris Kanev ve Marta Samalea. Otostop çektikleri için rahat insanlar olduklarını düşünen insanlara da aslında bu tür bir yolculuğun daha çok planlama gerektiğini söylemişler.

Yolda bir de kedi evlat edinen çiftin hikayesi yurt dışında oldukça ses getirmiş. Çift şu an yolculuklarına başladıkları zaman ulaşmak istedikleri yerde, Hindistan’dalar.