Candy Crush'ın satış fiyatıyla yapabileceğiniz 10 yatırım!

Candy Crush'ın satış fiyatıyla yapabileceğiniz 10 yatırım!
Candy Crush'ın satış fiyatıyla yapabileceğiniz 10 yatırım!
Nisan 2012'de piyasaya çıkan ve üç yıldan kısa süre içerisinde 500 milyondan fazla tablet ya da akıllı telefona yüklenen Candy Crush 5,9 milyar dolara el değiştirdi. Bu çok büyük bir para, bu parayı daha da büyütmek için ne yapılabilir? Sizler için 10 ilginç yatırım önerisi bulduk!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Paranın gözü kör olsun, hemen hemen hepimizin en az bir kez oynadığı ya da oynayan birini gördüğü Candy Crush adlı oyun 5.9 milyar dolara el değiştirdi. Oyunu geliştiren İngiliz King Digital şirketi, World of Warcraft, Diablo ve Call of Duty gibi oyunların sahibi olan Amerikalı firma Activision Blizzard'a satıldı. Peki bu parayla bir insan ne yapabilir? Aklı olan ömrü boyunca tatil yapar, hayatını yaşar. Ama ille de çalışmaya devam etmek istiyorsanız, alın size birbirinden ilginç 10 yatırım!

1. 45 tane Messi

Transfermarkt'a göre 1 Temmuz 2015 İtibariyle Messi'nin piyasa değeri 132.000.000 Dolar! Yani bu parayla 45 tane Messi alabiliyorsunuz. Ama bizce 45 tane Messi alacağınıza 450 tane Muslera da alabilirsiniz, dönüşümlü olarak kaleye geçseler takımınız nerden baksanız 150 sezon gol yemez... Her şekilde bu parayla kuracağınız takımı izlemek için dolup taşan tribünlerden kazanacağınız gelirle zaten 2-3 yıla kalmaz 5.9 milyar doları masada bahşiş bırakacak noktaya gelirsiniz.

2. 4 tane Royal Caribbean gemisi

Dünyanın en pahalı yolcu gemisi Royal Caribbean adlı bu canavar. Eğer sandallarla, yatlarlar, gemiciklerle idare edemiyorsanız 1.4 milyar dolar değerindeki bu yolcu gemisinden 4 tane alıp deli dalgaları yara yara seyahat edebilirsiniz. Taşıyacağınız yolculardan da gelecek parayla da artık yeni bir filo kurabilirsiniz.

3. 2 tane B-2 Spirit Stealth Bomber üstüne 2 tane de Airbus A380 Custom! Yada THY!

Dünyanın en pahalı uçağı 2.1 milyar dolarlık fiyatıyla dünyada uçurabileceğiniz en pahalı meret. Bombardıman da yapıyor, radara da yakalanmıyor, nükleer saldırı da düzenleyebiliyor. Uçan ölüm anlayacağınız. 2 tane bundan aldığınız zaman daha da cebinizde 1.7 milyar dolar kalıyor. Airbus A380 Custom ise 500 milyon dolarlık fiyatıyla sivil taşımacılığın en pahalısı. İçinde spor salonundan araba garajına her türlü rezidans site konforunu taşıyan uçaktan 2 tane alabilirsiniz. Üstüne 700 milyon dolarınız kalıyor. Onunla da uçak yakıtı alırsınız bir süre ayağınızı yerden tam anlamıyla kesmeye yeter! Airbus'ları seyahat firmalarına kiralayın servetiniz biriksin, Stealth Bomber'ları da zengin çocuklarına kiralayın binip heveslerini alsınlar (silah sistemlerini kapatın, başımıza iş almayalım.) Kısa sürede paranız amorti olur. Ya da hiç uğraşmayın THY'nin 2014 Forbes listesine göre şirket değeri 4.3 milyar dolar!

4. 590 adet ada!

Dünyada Danimarka'daki kral adası gibi satın alabileceğiniz irili ufaklı pek çok ada var. Dalgakıranıyla su tesisatı, elektrik tesisatıyla üstünde yaşayabileceğiniz imkanlara sahip bir adanın ortalama fiyatı 10 milyon dolar. Bu tip adalardan dünyanın dört bir tarafında toplam 590 tane satın alıp kendi ada devletinizi kurabilirsiniz. 5 tanesinde yaşasanız geri kalanını turizme açsanız zaten 10 seneye kalmaz Türkiye'yi satın alacak paranız birikir. İmparatorluk olursunuz imparatorluk!

5. 9 tane saray!

Dünyanın şu an en pahalı sarayı olarak 615 milyon dolarlık yapım bedeliyle ülkemizde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan 9 tane yapmanız mümkün. Her birinde 1000 oda olduğunu düşünürseniz 9.000 oda eder. Kiraya verseniz 5 seneye kalmaz kendisini amorti eder para!

6. 219 Gram Kaliforniyum 252

Dünyada satın alabileceğiniz en değerli maden cevheri Kaliforniyum 252. Gramı 27 milyon dolar değerinde! kullanım alanı da oldukça sınırlı olan element, nükleer reaktörlerin başlatılmasında fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılıyor. Elinizdeki parayla bundan 219 gram satın alabilirsiniz. 2 sene bekletin fiyatı uçar bunun ondan sonra 2 katına okutursunuz. Maksat yatırım olsun!

7. Bir adet Resorts World Sentosa

Para turizmde var diyorsanız, Singapur'da bulunan dünyanın en pahalı oteli olan Resorts World Sentosa'yı 5.38 milyar dolarlık fiyatıyla satın alabilirsiniz. Artan parayla da personelin maaşlarını ödersiniz. 1 sezon çalıştırın zaten ikinci oteli dikecek paranız kasanızda birikmiş olur!

8. 196 tane elmas bikini!

Dünyanın hem en pahalı mücevheri, hem de en pahalı bikinisi olma özelliğini taşıyan elmas bikiniden tam olarak 196 tane alabiliyorsunuz. Fiyatı 30 milyon olar. Aklınız varsa 1 tane alın makul fiyatlara tek seferlik giyip selfie çektirmek isteyenler için işletmeye açın servetinizi 1-2 güne kalmaz ikiye katlarsınız!

9. 1512 tane Lamborghini Veneno

3.9 milyon dolarlık bu arabadan tam 1512 tane alabiliyorsunuz. Dünyanın pahalı arabası olan Lamborgini Veneno'dan 1512 tane alıp kuracağınız filoyla dünyanın en pahalı taksicilik işletmesini kurabilirsiniz. Çok sürmez kısa sürede emorti edersiniz harcamalarınızı.

10. 16 milyar tane ekmek

Yatırımcı değilseniz ama altın gibi bir kalbiniz varsa, bu parayla 16 milyar tane somun ekmek alarak ne kadar aç varsa doyurmaya çalışabilirsiniz. Dünyada şu an için 1 milyara yakın insan aç dolaşıyor. Dünya nüfusunun 7 milyara yakın olduğunu düşünecek olursanız her 7 insandan biri aç. 16 milyar ekmekle, nereden baksanız 16 öğün yani ortalama 5 gün boyunca dünyadaki açlığı durdurabilirsiniz. 5 gün sonra, akşama kalmaz yine acıkmaya başlayacaktır insanlar yapacak bir şey yok ama bütün dünyadaki açlığı 5 günlüğüne durduran tek insan olarak tarihe geçersiniz. Bundan güzel yatırım mı var?

5.9 milyar doları olan insanlar yok mu bu dünyada? Elbette vardır. Peki onlar neden yapmıyor? Onlara bir sormak lazım...