Cinsiyetçi sandviç dükkanına tepki yağıyor

Cinsiyetçi sandviç dükkanına tepki yağıyor
Cinsiyetçi sandviç dükkanına tepki yağıyor
Bir sandviç dükkanının nasıl olup da cinsiyetçi olabildiği anlaşılması zor gibi görünse de, Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki bir örneği, sloganında ve menüsünde cinsiyetçi söylemlere yer veren bir satış politikası belirleyip bunun da yapılabileceğini gösterdi. Dükkanın tutumu uluslararası medyada haber olunca sandviç isimlerinin değiştirilmesi kararı alındı.

RADİKAL - 2015 senesinde cinsiyetçiliğe karşı farkındalık eskiye oranla bir nebze daha artmış gibi görünse de Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki bu sandviç dükkanının yöneticileri konudan habersiz gibi görünüyor. Menülerindeki sandviç isimlerine kadınlara şiddet uyguladıkları bilinen erkeklerin isimlerini veren dükkan, sloganında da ‘O (kadın) size sandviç yapmıyorsa biz size yaparız!’ diyor.

Table No. 5 isimli dükkanın Facebook hesabından paylaşılan kampanya görselleri de dükkanın cinsiyetçi politikasından nasibini almış. Sandviçin tanımını ‘kadınlar tarafından erkeklere servis edilen kutsal bir teklif, yenilebilir bir mutluluk’ olarak tanımlayan dükkan, yine Facebook profilinde aşağıdaki görseli paylaşmakta bir sakınca görmemiş.

Girls at Dhabas isimli, kadınların toplum içindeki alanlarıyla ilgili çalışmalar yürüten grup dükkanın ‘satış stratejisini’ eleştiren oluşumlardan yalnızca bir tanesi. Durumu fark eden pek çok kişi dükkanın Facebook profiline rahatsızlıklarını belirten notlar bırakıp, tutumlarından dolayı özür dilemelerini istedi.

Sandviç dükkânının sosyal medyadan aldığı yorumlardan sonra bir açıklama yapan dükkan kendilerinden bekleneni yapmadı. Özür dilemeye ve satış politikalarını değiştirmeye yanaşmayan yetkililer, bunun yerine kadınlara teşekkür ettiler.

‘Son birkaç gündür herkes bize mizojin dedi. Galiba yanlış kişinin ayağına bastık. Kadınlara karşı değiliz, aksine, onlara minnettarız. Onlar eşlerine sandviç yapmayı bıraktıkları için bir kendimize böyle bir dükkan açabildik. O yüzden, teşekkürler hanımlar!’ yazdıkları notu sayfalarında paylaşan yetkililerin bu yaptığı insanları daha da sinirlendirdi.

Bu mesajla birlikte uluslararası mecralara da haber olan dükkanın sahipleri aldıkları tepkilerden olsa gerek, dün yayınladıkları bir mesajla herkesten özür dileyerek menülerindeki sandviç isimlerini değiştireceklerini duyurdu. Dükkanın yetkililerinden birisi BuzzFeed’e yaptığı açıklamada Table No.5’ın ‘esprili’ bir yer olduğunu, niyetlerinin kimseyi incitmek olduğunu belirtse de bu konudaki inandırıcılıkları hala sosyal medyada tartışılıyor. 

 

Attention people! We've read a lot of your comments, blogs, articles and essays on our marketing strategy and would...

Posted by Table No. 5 on Wednesday, November 11, 2015