Çizgi roman tarihinin en aptal 10 süper kahraman ismi

Çizgi roman tarihinin en aptal 10 süper kahraman ismi
Çizgi roman tarihinin en aptal 10 süper kahraman ismi

Süper gücünü tahmin edebiliyor musunuz?

Çizgi roman dünyasında ne yazık ki çok aptalca, çok manasız isimleri ve hikayeleri olan süper kahramanlar da yok değil... / Yiğitcan Erdoğan

Eğer bir süper kahramansanız, isimler önemlidir. Sadece evren dışında değil; yani sonuçta bir okur olarak bizim de o ismi benimsememiz ve sevmemiz gerekir. Ama evren içerisinde de bir önemi vardır isimlerin. O isimler size bir ağırlık katar, saygı uyandırır. Bazen bu isimler tutar, bazen de tutmaz. İtiraf edelim, pek çok süper kahraman ismi yıllardır duyuyor olmasak aslında kağıt üzerinde saçma duran şeylerdir, alışkanlıktan severiz. Süpermen çok basmakalıp bir isimdir mesela, hakeza Demir Adam da... Ama bazen de öyle isimler çıkar ki, “Demir Adam” kalıbına şükrederiz.

İşte bu listede çizgi roman tarihinin en aptal 10 süper kahraman ismini derleyelim dedik. Kötü adamlara hiç bulaşmadık, aradığımız şey sadece iyi çocukların kötü isimleri. Zira oralara girsek, çıkamayız. Tamam mıyız? O zaman buyurun!

10. Amazing-Man

radikal


Türkçesi: Muhteşem-Adam

Her süper kahramanın bir ön sıfatı olur; The Incredible Hulk, The Amazing Spider-Man… Bazılarının da isminden önce övgü cümleleri gelir, World’s Greatest Detective, Man of Tomorrow mesela. DC Comics 1980’lerde bunu alıp direkt karakterin içine monte etmiş. İnsanda biraz tevazu olur tevazu, Muhteşem Adam ne? Hayır zaten süper kahramansın, muhteşem olman bekleniyor. Olayın nedir arkadaşım?

9. Ambush Bug

radikal

Türkçesi: Pusu Böceği

DC Comics’in karanlık bir yüzü var. Gerçekten. Vertigo’dur, Batman’lerdir sağ olsun hep DC’yi olgun, yetişkin işleriyle hatırlayacağız ama, ana akım çizgi romanlarda bazen ipin ucunu çok kaçırdılar. 1982’de yarattıkları Ambush Bug’ın kendisi de, hikayesi de saçmalığın daniskası civarlarında geziniyor. Yok efendim bir uzaylı varmış da, bu kıyafetlerini gezegeni patlamadan önce dünyaya yollamış da, giysisini adam bulmuş, çorabı da ‘villain’ olmuş. Evet çorabı. Gerçekten. Villain çorap.

8. Impossible Man

radikal

Türkçesi: İmkansız Adam

Buradaki “imkansız” sözcüğü karakter imkansız işler yaptığı için oraya eklenmemiş. Elimizdeki karakter baya düz bir uzaylı. Şekil değiştirebiliyor. Bir gün keyfine, turizm yapma fikirleriyle dünyaya gelip, kimsenin şekil değiştiremediğini görünce tribe giriyor. Fantastic Four da buna kıl olup, İngilizcede “senle uğraşılmaz” anlamında kullanılan “you’re impossible” diye tepki gösteriyor. Buyurun size süper kahraman adı. “Uğraşılmaz Adam”. Yok yok, “Çekilecek Adam Değil” mi daha iyi oldu?

7. Animal Man

radikal

Türkçesi: Hayvan Adam

DC Comics Türkiye’de faaliyet gösteriyor olsaydı Buddy Baker’ın süper kahraman ismini sevgilisinin koyduğuna emin olurduk. Muhtemelen maç saati geldiğince cilveleşmek isteyen sevgilisine yüz vermemiş, sonrasında da sevgilisinden o malum tepki gelince “Evet, benim süper kahraman adım bu olmalı!” deyip aydınlanmış olurdu. Fakat bütün bu olaylar Amerika’da vuku bulduğu için her şeyin tek açıklaması üşengeçlik. Orijinal bir isim bulamamışlar, spesifik bir hayvana da bağlı kalmak istemediklerinden genel olarak “Hayvan Adam” deyip çıkmışlar işin içinde. Ne ala memleket.

6. Bouncing Boy

radikal

Türkçesi: Seken Çocuk

Saçma isimler saçma süper kahramanlara verilir. Ve gerçekten saçma süper kahraman arıyorsanız Bouncing Boy’dan ötesini bulamazsınız. 1961’de Jerry Siegel ve Jim Mooney gibi bunun dışında pasparlak kariyerlere sahip adamlar tarafından yaratılmış olan Bouncing Boy’un olayı kendisini bir top gibi şişirip sekebilmesi. E sen süper kahramanına böyle bir güç verirsen adını da ancak bu şekilde koyabilirsin. Seken çocuk. Top gibi seken çocuk. Helal olsun ne diyelim?

5. 3-D Man

radikal

Türkçesi: 3 Boyutlu Adam

70’lerin sonu. Bu bir camı mavi, bir camı kırmızı olan 3-D gözlükler inanılmaz popüler. Herkes onlara teknolojinin bir sonraki adımı olarak bakıyor. Tabii bunun unutulup, 30 sene sonra tekrar hatırlanacağından habersizler. Marvel da madem öyle, işte böyle şeklinde bir restle milletin karşısına “3-D Man” ile çıkıyor. Evet. 3-D Man. “Ulan nasıl yani, herkes üç boyutlu değil mi bu evrende zaten?” diye sormayın. Aslen 3-D Man değil. Kendisi kardeşinin gözlüklerinde iki boyutlu olarak yaşayan biri. Kardeşi gerçekten konsantre olunca üç boyutlu olabiliyor. Yani, sevgili geekyaparlar, Marvel oturup 3-D Man diye bir karakter yapmış ve BU KARAKTER GERÇEKTE 3-D DEĞİL!

4. Dead Girl

radikal

Türkçesi: Ölü Kız

Ne X-Statik, ne de X-Force okumadığım için, ComicVine’dan aldığım malumatları anlamıyorum. Bu kız öldükten sonra yaşamımsı bir noktaya mı dönüyormuş? Öldükten sonra ölülerle konuşup canlılara mı aktarabiliyormuş? Zaten ölü müymüş, serinin öncesinde ölmüş seriye ölü mü başlamış? Nedir olayı bilmiyorum, fakat kendisi de, takım arkadaşı / romantik partneri The Anarchist de yaratıcı isimlerden nasip alamamış. Yani “elimizde biz kız var, abi ölü kendisi” diye bir şey demiş yazar, Marvel yöneticisi de “e ölü kız işte” deyiverin diye yapıştırmış. Kesinlikle böyle olmuş olaylar.

3. Negasonic Teenage Warhead

radikal

Türkçesi: Negasonik Ergen Savaş Başlığı

Grant Morrison DC’ye tam zamanlı geçip Marvel’ı rahat bırakmadan önce X-Men’e bu muhteşem ismi bahşetmişti. Emma Frost’un öğrencisi olan bu kızcağımız bir anime karakteri gibi duruyordu, gotikti, farklı farklı triplerdeydi ve telepatik güçleri vardı. Kızın ismi? Monster Magnet isimli bir metal grubunun şarkısından geliyordu. Şarkı da vokalistin tabiriyle “devamlı negatiflik yapan ergen rockçılara” kızgınlıkla yazılmıştı. Yani gerçekten ortada “ergen” diye isimlendirilmiş bir karakter var, ona kim bulaştıysa ayrı ergen; bu şarkıyı yapan grup, yapan grubun seslendiği rockçılar; en başta da sevdiği şarkının isminden süper kahraman ismi çıkartan yazar. Ne diyelim?

2. Doorman

radikal

Türkçesi: Kapıcı

Şimdi bu karakterin tüm olayı Portal açmak. Bu karakter aslında baya bizim Portal'da oynadığımız silahın yürüyen, konuşan bir hâli. Tipi falan bir acayip ama gücü kullanışlı. Düşünsenize saldırı yaparken bir binaya istediğiniz yerden giriş yapabiliyorsunuz, kaçışlarda bu adama bel bağlayabiliyorsunuz. Tamam da ismi niye bu kadar kötü Allah aşkına Marvel ya? Hayır bir de politik olarak da doğruluktan uzak, 50 sene sırf kapıcılık yaptırdığınız Afrika-Amerikalılara süper kahramanlık bahşetmişsiniz, onda da verdiğiniz isme bak. Kapıcı! Yuh!

1. Matter-Eater Lad

radikal

Türkçesi: Madde-Yiyen Delikanlı

Bu bir delikanlı. Madde yiyor. DC Comics yaratıp ismini koymuş. Her şeyi yiyebiliyor. Dağları falan da yiyebiliyor. Zor durumda yeri yemek suretiyle tünel falan kazabiliyor. Ne koyabilirler ismini? Madde-Yiyen Delikanlı tabii ki. Allahtan DC diğer karakterlerinin ismini böyle koymamış. Flying Indestructible Man, Running Boy, Able To Make Anything He Imagines Into Reality Lad, Creepy Martial Artists Detective Dude… Düşünsenize. Allah korumuş…