Çocuk büyütmekten daha az paraya yapabileceğiniz 9 şey

Çocuk büyütmekten daha az paraya yapabileceğiniz 9 şey
Çocuk büyütmekten daha az paraya yapabileceğiniz 9 şey
Bugün çocuk yapmaya karar veren bir aile, 1 milyon TL'yi gözden çıkarmak zorunda. Halbuki bu parayla yapılabilecek bir sürü şey var...

RADİKAL - 2013 yılında bir rapor hazırlayan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, bir çocuğa doğumundan üniversiteye gelene kadar harcanan para , milyon liraya ulaşabiliyor. Doğum, bakım, kreş, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda giderleri de hesaba katıldığında üniversiteden mezun olana dek bir çocuğa dar gelirli aileler 80 bin lira, zengin aileler ise 1 milyon liranın üzerinde para harcıyor.

Peki çocuk yapmasanız, 1 milyon lirayla neler yapabilirdiniz? İşte cevapları…

1. 465.333 tane akıllı telefon alabilirsiniz.

2. Avustalya’ya 148 kez gidip geri dönebilirsiniz.

3. 71 tane midilli satın alabilirsiniz.

4. Paris’teki 5 yıldızlı Disneyland Hotel’de 912 gece kalabilirsiniz. 

5. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kısa mesaj hattı olan 5605’e 100 bin kez 10 TL’lik bağışlarda bulunabilir, binlerce kız çocuğunun eğitimine katkıda bulunabilirsiniz.

6. Tanesi 1000 TL+KDV’den, İstanbul’daki yaklaşık 800 otobüs durağına, en beğendiğiniz selfie’lerinizden oluşan tam boy ilan verebilirsiniz. Para sizin değil mi, isterseniz selfie değil, nefret ettiğiniz birinin en utanç verici pozlarını bile ilan yaptırabilirsiniz.

7. Facebook listenizdeki arkadaşlarınızdan 1841 tanesine, 7-8 Eylül’de yapılacak Tarkan konseri için protokol bileti ısmarlayabilirsiniz.

8. TEMA Vakfı’na bağış yaparak tanesi 5 TL’den, 200 bin ağaç dikilmesini sağlayabilirsiniz. Şayet sertifika isterseniz de, tanesi 5 TL’den 5 ağaç diktirip, 40 bin sertifikaya sahip olabilirsiniz.

9. Adana’daki bir sokak arabasında satılan, tadına doyum olmaz, kokusu bile insanın rüyalarına giren kebap dürümden 200 bin tane yaptırabilirsiniz. (Hepsini birden yemeyin tabii. Eşe dosta, fakir fukaraya dağıtın daha iyi…)