Daha jeneriğe gelmeden uçak bileti baktıran 10 'şehir filmi'

Daha jeneriğe gelmeden uçak bileti baktıran 10 'şehir filmi'
Daha jeneriğe gelmeden uçak bileti baktıran 10 'şehir filmi'
Her filmin ayrı tadı var ancak bazı filmler var ki sizi şehir şehir gezdirip geri getiriyor. İşte tatil gününde evinde oturanlar için izleyince yolculuğa çıkmış kadar olacakları 10 film!
Haber: ÖYKÜ ÇETİN / Arşivi

RADİKAL - Hangimiz Woody Allen’ın Vicky Christina Barcelona filminden sonra Barselona’ya uçak bileti bakmadık ki? Ya da Ferzan Özpetek filmlerinden sonra “İtalya da zaten Türkiye ’ye benziyor, yaşanır ki bence” diye birbirimizi gaza getirmedik? Bazı kitapların şehirlerle özdeşleşmesi gibi, çekilen filmler de bazen şehrin ruhunu öyle güzel resmediyor ki, o şehri gidip görmüş kadar oluyoruz.

İşte oturduğunuz yerden bir şehri gezmenizi sağlayacak 10 müthiş yapım…

1) Serseri Mayınlar

Serseri Mayınlar 2010 yılında gösterime giren bir Ferzan Özpetek filmi. Filmde makarna üreticisi İtalyan bir ailenin ve İtalyan kültürünün geleneksel ve ahlâki kalıplarının dışına çıkan çocuklarının öykülerini anlatıyor. Çizme biçimli İtalya’nın topuk kısmı olarak niteleyebileceğimiz Puglia bölgesindeki Salento’daki çekimleri tamamlanan filmin büyük bir bölümü Lecce’de çekildi. Lecce Belediye Meclisi, "Serseri Mayınlar filminde kentin güzelliğini anlattığı" için, oy birliği ile Özpetek'e kentin fahri vatandaşlığının verildiğini açıkladı. Özpetek İtalya’nın yerel bölgelerini izleyene tüm samimiyetiyle iletirken küçük Türkiyeli detaylarla da hikâyeyi besliyor.

2) Kemerlerinizi Bağlayın

Bir Ferzan Özpetek filmiyle daha devam ediyoruz. Kasia Smutniak ve Francesco Arca’nın başrolünde oynadığı 2014 yapımı bu yeni filmde yasak bir tutkunun hikâyesi 13 yıllık bir evliliğin yolculuğuna uzanıyor. Kahramanların kapıldığı duygusal türbülansı ve ondan kurtulma çabalarını ele alan film İtalya’nın güneyindeki Lecce şehrinde gerçekleşen çekimlerle Özpetek’in bir Lecce aşığı olduğunu kanıtlar nitelikte. Filmin sonunda filmin çekildiği bölgeyi avucunuzun içi gibi biliyor olacaksınız.

3) Yozgat Blues

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun'un yaptığı 2013 Türkiye - Almanya ortak yapımı komedi ve dram filmi yetmişli yılların popüler şarkılarını söyleyen Yavuz ve marketlerde sucuk standında müşterilere sucuk tanıtımı yapan Neşe’nin Yozgat’ta açılan bir gazinoda şarkı söylemesi için gelen teklifle şekillenmesini anlatıyor. Birlikte Yozgat’a giden iki İstanbullunun macerasının için de kayboluruz. Yozgat’ı tüm doğallığıyla gözümüzün önüne seren bu film pek çok kişi tarafından sıkıcı olarak nitelendirilse de yer verdiği psikolojik çözümlemelerle izleyeni heyecanlandırabiliyor.

4) Vicky Cristina Barselona

Oscarlı yönetmen Woody Allen’ın Amerika Birleşik Devletleri dışında çektiği dördüncü film olan Vicky Cristina Barcelona, Avilés, Barselona ve Oviedo'da çekildi. Filmin galası 2008 Cannes Film Festivali çerçevesinde Mayıs 2008'de yapıldı. İki Amerikalı genç kızın karmaşık hikâyesini izlediğimiz filmin başrolünde Scarlett Johansson, Penelope Cruz ve Javier Bardem yer alıyor. Filmi izledikten sonra İspanya’nın birbirinden güzel üç şehrinde de bir süre yaşamış gibi hissedeceksiniz.

5) Sadece Âşıklar Hayatta Kalır

Jim Jarmusch'un 14 Şubat 2014’te vizyona giren Sadece Âşıklar Hayatta Kalır filmi, yüzyıllardan beri birbirine âşık olan iki vampirin öyküsünü anlatıyor. Filmin başrolünde Tom Hiddleston (Adam) ve Tilda Swinton (Eve) yer alıyor. Eve'in sorunlu kız kardeşi Ava rolünde ise Mia Wasikowska seyircilerle buluşuyor. Son yıllarda alıştığımız sıradan vampir hikâyelerinden çok daha farklı romantik bir havada ilerleyen bu film müzikleriyle de izleyeni etkiliyor. Çekimleri Almanya, Yunanistan, İngiltere ve Fas’ın dar sokaklarında gerçekleşen film çok uzun zamandır insanlık tarihine tanıklık eden iki depresif vampiri anlatıyor. Biz de bu ilgi çekici filmi izlerken 4 farklı ülkeye yolculuk yapıyoruz.

6) Pas ve Kemik

Filmde katil balina eğitmeni olan Stephanie ile 5 yaşındaki oğlunu kaybettikten sonra kimsesiz, evsiz ve parasız kalan Ali'nin yollarının bir gece kulübünde çıkan kavga sonrası kesişmesinden başlayarak zamanla değişen ilişkilerini izliyoruz. Filmin başından itibaren kendinizi Parizyen tavrın dışında Güney Fransa’da hissediyorsunuz. Stephanie ve Ali ile Antibes’de denize giriyor, onlarla eğleniyorsunuz. Görüntü yönetmeninin de katkılarıyla bu filmin dışında kalmak mümkün değil. Küçük bir Fransa kaçamağı yapmak isteyenler için birebir.

7) Amelie

Montmartre, Paris’te geçen ancak Parisien tavrı eleştiren bir film olmasıyla ilgi çeken Amelie pek çok ödül aldı. Paris’in 18. bölümünde bulunan Montmartre’in üzerine geçmişte Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh ve Amedeo Modigliani gibi pek çok başarılı ressam çalıştı. Amelie sinemaseverlere Paris’e başka bir açıdan bakma fırsatı tanıyor. Tanık olunan sıcacık Paris izleyenleri şaşırtsa da hemen etkisi altına almayı başarıyor.

8) La Vie En Rose

2007 yılı yapımı, sanatçı Edith Piaf'ın hayatını anlatan La Vie En Rose, Marion Cotillard’a bu filmdeki performansı ile Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllerini kazandı. Başarılı film Pas ve Kemik ve Amelie’nin aksine Paris’te Faubourg-Saint-Denis sokağında Parisien bir tavırla izleyene aktarıldı. Paris’in soğuk ama çekici tavrına kapılmak istiyorsanız bu film tam size göre.

9) Germinal 

Germinal, genellikle Émile Zola'nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak gösterilir. 1860'larda Kuzey Fransa'da, uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin şiddetli ve gerçek grev öyküsünü anlatan 1993 yapımı film 150 dakikalığına sizi 1860’ların Fransa’sına götürüyor, yaşananları gözlemci bakış açısıyla size sunuyor.

10) Şarkı Söyleyen Kadınlar

Reha Erdem'in Jin'in ardından çektiği son filmi Şarkı Söyleyen Kadınların başrollerini Binnur Kaya, Philip Arditti ve Deniz Hasgüler paylaşıyor. Deprem olma ihtimaline karşı boşaltılan Büyükada’da geçen film, geriye kalan az sayıda kişinin hikâyesini anlatıyor. Çekimleri Jin adlı filmle aynı anda gerçekleşen Şarkı Söyleyen Kadınları izlerken siz de adanın geriye kalan sakinlerinden biri oluyorsunuz. Farklı duyularla da desteklenen film izleyeni alışılagelmedik bir yöntemle sarıp sarmalıyor.