Demet Akbağ'ın her karakterin kadını olduğunu kanıtlayan 10 rolü

Demet Akbağ'ın her karakterin kadını olduğunu kanıtlayan 10 rolü
Demet Akbağ'ın her karakterin kadını olduğunu kanıtlayan 10 rolü
23 Aralık 1959 yılında dünyaya gelen Demet Akbağ, tiyatrodan dizi setlerine ve sinema salonlarına uzanan oyunculuk kariyerinde birbirinden çok farklı karakter ve tiplemelere imza attı. Türkiye'deki kadın oyuncular arasında eşine az rastlanır bir kariyere imza atan Akbağ'ın her rolün kadını olduğunu söylesek yanlış olmaz. İşte ona bu ünvanı layık görmemize sebep olan 10 rolü!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Denizli'de dünyaya gelen Demet Akbağ, 1983 yılında başladığı etkin oyunculuk kariyerinde ilk olarak Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan tiyatrosunda kendini gösterme fırsatını buldu. Amatör olarak başladığı bu kariyeri 1982'de İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan günümüze uzanan bir serüven olacaktı. Kent Oyuncuları, Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular kadrolarında yer alan Demet Akbağ 1987 yılında "Yılın Televizyon Yıldızı" olarak seçilmesiyle kendisini kariyerinin zirvesine sürükleyecek bir döneme merhaba dedi. 1993'te Tersine Dünya filmindeki rolüyle Altın Portakal'da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü alan Demet Akbağ, yükselişindeki bir sonraki halkada Yılmaz Erdoğan'la el ele vererek 1995 yılından itibaren, Beşikteş Kültür Merkezi yani BKM bünyesinde yer aldı. Bir Demet Tiyatro ile başlayan silsilede pek çok tiyatro oyunu ve sinema filminde kendisini gösteren Demet Akbağ son yılların en çok kazanan ve kazandıran kadın oyuncusu olarak kariyerine devam etti. Akbağ'ın bu kadar aranılan bir oyuncu olmasının en büyük nedeni, onun her role girebilen üstün oyunculuk özelliklerinden ileri geliyor. Sizler için Demet Akbağ'ın her rolün kadını olduğunu kanıtlayan 20 maddelik bir liste hazırladık. İşte Demet Akbağ ve canlandırdığı birbirinden farklı karakterler.


1. Züleyha / Bir Demet TiyatroDemet Akbağ'ın tiyatro sahnelerinde canlandırdığı tiplemelerin her gibi sanki ayrı bir renkle boyanmış tablolara benzer. Bunlar arasında akıllarda ilk yer eden tipleme ise şüphesiz Bir Demet Tiyatro'nun Züleyha'sıdır. Biraz sert, biraz tatlı, yeri gelince erkek gibi yeri helince kadın gibi olan Züleyha, tek hayali şarkıcı olmak olan bir kadındır. Yıllar sonra canlandıracağı Eyvah Eyvah filmindeki Firuzan rolü için bir nevi prototip olan bu Züleyha karakteri Demet Akbağ'ın dişiliğini ilk defa öne çıkaran karakterdir.

2. Feriştah / Bir Demet TiyatroDişilik denince akla çok başka bir karakterde geliyor aslında. Mükremin'in sinirlenince boğazında kabaran damarlardan hallenen 'fentezi' kadını Feriştah da Demet Akbağ'ın ruh verdiği özel karakterlerden biridir.

3. Kadın / Haybeden Gerçek Üstü AşkPeki ya 'bildiğimiz kadın' ? Demet Akbağ standart bir kadın tiplemesini de çok net bir şekilde Haybeden Gerçek Üstü Aşk oyununda ortaya koymuştur. Yılmaz Erdoğan'ın erkek karakterini canlandırdığı oyunda tiplemeden uzak gerçek bir karakter ortaya koyar Akbağ.

4. Gülseren / Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?

Bir Demet Tiyatro'daki Lütfiye karakterini andıran Gülseren karakteri, yer yer duygusal yer yer zeka dolu ince mizah anlayışına sahip genç bir kızdır. Demet Akbağ, hayatı sorgulayan ve eleştiren bir genç kız rolünün de hakkını veriyordu.

5. Adalet / SevdalukGenelde Güneydoğu Anadolu yöresinden tiplemelerle karşımıza çıkan Demet Akbağ, Adalet karakteriyle pekala karadenizli bir kadını da hakkını vererek canlandırabileceğini Sevdaluk dizisinde ortaya koymuştur.

6. Vizontele / Sıti AnaHükümet kadındaki Xate karakterinin birebir aynısı olmasa da benzeri bir tiplemesi olan Sıti Ana karakteri, Demet Akbağ'ın yöresel anne karakterlerini ne kadar rahat canlandırabildiğinin önemli bir kanıtır.

7. Mehtap / O...ÇocuklarıEski bir hayat kadını olan Mehtap karakteri Demet Akbağ'ın dram türünde ne kadar yüksek bir yeteneğe sahip olduğunu gösteren bir roldür. Hayat kadınlarının çocuklarına emanetçi annelik yapan Mehtap, Akbağ'ın kariyerindeki en özel rollerden biridir.

8. Dr. Kavak / The Net 2.0

Charles Winkler'ın yönettiği The Net 2.0 filmi her ne kadar beğenilmese de Demet Akbağ'ın akıcı İngilizcesiyle oyunculuğunu ortaya koyduğu bir uluslararası yapım. Filmin elle tutulacak tek yönü belki de Demet Akbağ'dır çünkü henüz bu yapımı izleyip de memnun kalan birini tarih yazmamıştır. Ancak Demet Akbağ kendi sahnesinde bir hapishanedeki ciddi doktor karakteriyle kendisi için alışıldığın dışında bir portre çizer.


9. Necla / Kış UykusuBoşanmış bir kadını canlandırdığı Necla karakteriyle Demet Akbağ, Kış Uykusu'nda dram üzerindeki başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.

10. Vartanuş / Kurtuluş Son Durak


Sempatik bir ev kadınını canlandırdığı Kurtuluş Son Durak filminde Demet Akbağ, Vartanuş karakteriyle kara mizah türünde de güldürünün en usta kadınalarından biri olduğunu yeniden ıspatlamıştır.

Bonus: Firuze / Neredesin FiruzeDemet Akbağ'ın, bir müzikal tadında olan Neredesin Firuze filmindeki performansı muhtemelen tüm rolleri arasındaki en radikal olanı olarak karşımıza çıkar. Şizofren bir hastayı canlandıran Akbağ filmde kah zengin bir hanım, kah akıl sağlığını yitirmiş bir kadın olarak karşımıza çıkar.