Dik şekilde uyuyan 'sperm balinaları'na inanamayacaksınız!

Dik şekilde uyuyan 'sperm balinaları'na inanamayacaksınız!
Dik şekilde uyuyan 'sperm balinaları'na inanamayacaksınız!
'Sperm balinası' adlı bu balina türünün, diğerlerinden farklı bir özelliği var...

RADİKAL - Sperm balinaları olarak bilinen bir balina türü olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik dahası da var; bu ilginç balina türü, diğer balinalar gibi su yüzeyinde ve yatay olarak uyumuyor. Aksine, baş aşağı olarak, suyun derinliklerinde uyumayı tercih ediyorlar.

60 yıl kadar ömrü olan balinalar, dünyadaki tüm hayvanlardan daha büyük bir beyne sahip. Bilim insanları, bu balinaların uyurken her iki beyin lobunun da derin uykuya geçtiğini ve çalışmadığını söylüyor.

Okyanusların hemen her yerinde bulunabilen bu balina türü, tam bir dede gibi her akşam saat 6’da uykuya dalıyor ve gece yarısına dek baş aşağı şekilde uyuyor.

Sperm balinalarıyla ilgili ilginç bir gerçek de şu: Dişi ve erkek balinalar yalnızca çiftleşmek bir araya geliyor. Normal zamanlarda birbirinden ayrı yaşayan sperm balinaları, yalnızca çiftleşmek için bir araya geliyor. Dişi balinalar daha çok tropikal ve sıcak sularda yaşarken, erkek balinalar ise mürekkep balıklarını avlamak için Kuzey Kutbu ve Antartika'da yaşıyor. Erkek balinalar senede bir gün, yalnızca çiftleşmek amacıyla tropikal bölgelere geliyor, işi bitince de soğuk sulara geri dönüyor.


  ETİKETLER:

  Akşam

  ,

  Erkek

  ,

  Gece

  ,

  Bilim

  ,

  kuzey

  ,

  sıcak

  ,

  beyin