Dikkat! İstanbul'da kartopu oynamak yasaklandı!

Dikkat! İstanbul'da kartopu oynamak yasaklandı!
Dikkat! İstanbul'da kartopu oynamak yasaklandı!
Belki biraz komik, biraz şaşırtıcı ama tamamen gerçek! İstanbul'da kartopu oynamak yasaklandı! Fakat bundan tam 80 yıl önce! Peki tarihimizin bu garip yasaklarından biri neden ve nasıl gerçekleşti?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sene 1935, aylardan Şubat. Kara kış yurdu teslim almış. O zamanlar ne doğru düzgün yollar tuzlanabiliyor ne de imkanlar şimdiki gibi geniş. Yollar, sokaklar, kaldırımlar her yer karla kaplı. İstanbul 'da bu beyaz coşkunun seline kapılmış vaziyette. Halk sokaklara dökülüyor...İstanbul'da bir zamanlar kış şimdikinden çok daha sert ve imkansızlıklardan ötürü daha hasar verici geçiyordu. Misal 1954'te İstanbul boğazı donmuş ve bazı vatandaşlar rivayetlere göre iki kıta arasında yürüyerek seyahat etmişlerdi. Fakat hiç bir olay 1935'te yaşananlar gibi olmamıştı. Peki ne olmuştu 1935 Şubat'ında?Günlerce İstanbul'u esir alan kar katmanları hayatı felç etmiş ve vatandaşlara yapacak tek bir şey kalmıştı... Karın sefasını sürmek! Kar denince akla gelen en güzel eğlencelerden biri şüphesiz kartopudur. İstanbullular da bu eğlenceden mahrum kalmayarak birbirlerine hunharca kartopu atıyor ve çeşitli sakatlanmalara yol açıyorlardı. Başta sadece çocukların karıştığı kartopu savaşları günler içerisinde yetişkinlerin de katılımıyla şehir çapında bir kartopu terörüne sebep olmuştu. Bunun sonucunda ise şehir yöneticileri tarafından çok ilginç bir karar alınmıştı; kartopu oynamak ikinci bir emre kadar yasaklanmıştı! Bu ilginç haber Vakit gazetesinin 17 Şubat 1935 tarihli sayısında şu satırlarla not düşülmüştü;

"İstanbul’da kartopu oynamak yasaklandı.

Yasağa kulak asmayanlardan ceza alınacak. Kartopu oynamak yasak olduğu halde bu sefer yalnız çocuklar değil, büyükler de buna heves ettiler. Atılan kartoplarından müteessir olanlar pek çoktur. Bu yüzden şikayetler başlamıştır. Bu nedenle bundan sonra kartopu atanlar hakkında hemen polisçe zabıt yapılacak ve küçüklerin de velileri tahkik edilerek para cezası alınacaktır."


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  haber

  ,

  Beyaz

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  kış

  ,

  seyahat

  ,

  kar

  ,

  kıta