Diyet yapan insanların duymaktan sıkıldığı 9 şey

Diyet yapan insanların duymaktan sıkıldığı 9 şey
Diyet yapan insanların duymaktan sıkıldığı 9 şey
Diyet yapmak hemen her yetişkinin hayatında en az bir defa deneyimlediği bir şey. Sağlık sebepleri, insanın görüntüsünden mutlu olmaması ya da başka sebepler yüzünden alınan diyet yapma kararı hesapta olmayan bazı şeyler yüzünden olduğundan daha zor hale gelebilir, geliyor. Neler mi? Mesela etrafımızda diyet yapmayan insanların mütemadiyen sordukları saçma sapan sorular ve sözüm ona motive etmek amaçlı söylediği içi boş laflar...

RADİKAL - Diyet yapmanın ne kadar zor olabileceğini yapanlar ve en az bir kere yapmayı denemiş olanlar bilir. Bunca senedir alıştığımız yeme alışkanlıklarından vazgeçmek, fiziksel aktivite için daha fazla zaman ve enerji harcamak göründüğünden daha çetrefilli bir süreçtir. Bir de sonuçlarının uzun vadede kendini gösterdiğini düşündüğümüzde, hem diyet duyduğumuz zaman bile irkilmemize hem de başlamayı ertelemek için çeşitli bahaneler uydurmamıza sebep olan bir şeye dönüşür. Bunların hepsi bir yana, diyeti yapan kişi için olduğundan daha zor ve can sıkıcı kılan şey ise şüphesiz etrafındakilerden duyduğu şu laflardır…

1. "Neden diyet yapıyorsun ki? Gayet iyisin…"

"Çok teşekkür ederiz, bu bizim hiç aklımıza gelmemişti. E madem öyle ben hemen bırakalım diyeti" Diyeceğimizi falan mı düşünüyor bunu söyleyenler acaba? Diyet yapmanın pek çok farklı sebebi olabilir, bunlardan birisi ve en yaygın olanı ise insanın kendi görüntüsünden memnun olmamasıdır. İnsanları motive ettiği düşünülen bu laf yalnızca hâlihazırda memnuniyetsizlik veren görüntünün hatırlatılmasından başka bir işe yaramaz.

2. 'Aç mısın?'

Birisi diyette olduğunuzu öğrendikten sonra diyet yapma sebebinizi, geçmişinizi, ne kadardır yaptığınızı bile sormadan bunu sorar. Hatta bu soru bazen başında ‘hep’ zarfını da içerir ki o iyice sinirleri bozar. Evet canım kardeşim, hep açım, seni de şu an bir tabak pilav olarak görüyorum cevabı insanın dilinin ucuna gelse de söylenmez maalesef.

3. "X diyetini denedin mi?"

Diyet yapan biriyle bir araya geldiğinde konudaki uzmanlığını (!) belirtmezse ölecek olanların favori sorusudur bu mesela. Arka arkaya 6 tane diyet ismi sıralarlar, kulaktan dolma bildikleri özelliklerini söylerler. Diyet yapan kişinin bir kibrit kutusu peynir yemekten öteye geçmediğini düşündüren nedir bu insanlara bilmiyoruz tabii ama illa bir soru sorulup ilgili olunduğu belli edilecekse, bir diyetisyene gittin mi? Sorusunu duymaktan daha mutlu olacağımızı belirtelim…

4. "Verdiğin kiloları geri alma da…"

Çok teşekkür ederiz, sahiden hiç aklımıza gelmemişti. Bunun olmasından hakikaten korkmuyorduk ve olmaması için olabilecek en sağlıklı yolla vermeye çalışmıyorduk kilolarımızı. İyi ki uyardın ya, yoksa nice olurdu halimiz?

5. "Ben baya şanslıyım ya, hiç diyet yapmadım"

Kendinle ilgili bu güzel ayrıntıyı bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederiz. Bütün yeme alışkanlığımızı değiştirmeye çalıştığımız ve kendimizi pek de neşeli hissetmeyebileceğimiz bu dönemde senin hiçbir zaman diyet yapmak zorunda kalmadığını bilmek kendimize olan güvenimizi yitirir gibi olduğumuzda bize yol gösterecek bir bilgi oldu sahiden, çok sağ ol.
6. "Az az ye sık sık ye, olur o iş"

Yemin et? Bu bilgiyi de daha önce hiç duymamıştık mesela, sahiden öyle miymiş? Biraz daha açsana, tam olarak ne kadar az ve ne kadar sık yememiz gerekiyormuş?
7. "Canın hiç mi kek börek istemiyor?"

Yahu, diyet yapıyor olabiliriz ama biz de insanız. Neden canımız kek börek istemesin? Diyet yapmak demek damak zevkini kiraya vermek anlamına gelmiyor. İlla bağırmamız mı lazım istiyoruz ama yemiyoruz diye? Neden bu hatırlatma çabası, neden neden neden...
8. "İçin dışın salata oldu değil mi?"

Seni hayal kırıklığına uğratmak istemezdik güzel kardeşim ama hayır. İnsanlar senelerdir bu işin okulunu okuyor, doktor oluyorlar ki diyete başlayacak insanlar gitsin görüşsün, nasıl bir diyet yapmaları gerektiğini, hangi besinleri ne ölçüde tüketmeleri gerektiğini sorsun. Ama olsun, sen diyet yapanların sadece salata yediğine inandır kendini, aferin.
9. "Bir kerecik boz ya, bir şey olmaz…"


Diyerek elindeki cips paketini size uzatanlar da bu güruhun içindedir. Onca zaman iradenize hakim olmuşsunuzdur, azimlisinizdir, ama o da ne… O bir kereden bir şey olmayacağını düşündüğü için sizi de buna inandırmaya çalışır. Kaçın arkadaşlar, oradan kaçın.


  ETİKETLER:

  Diyet

  ,

  Doktor

  ,

  Hakim

  ,

  Aktivite

  ,

  ,

  zaman

  ,

  Enerji

  ,

  diyet yapmak