Dizisi tutunca dizisi çekilenler rehberi

Dizisi tutunca dizisi çekilenler rehberi
Dizisi tutunca dizisi çekilenler rehberi
Eğer yabancı dizilerle pek ilişkiniz yoksa, 'spin-off' kelimesi size pek bir şey ifade etmeyebilir. Ancak çok yakında bir televizyon fenomeni olan Walking Dead dizisinin spin-off'unu izlemeye başlayınca anlayacaksınız ki, mevzu derin... N'oluyo.tv'den Ali Yıldırım sizler için kaleme aldı...

Spin-off kelimesinin tam anlamını basit bir örnekle şıp diye açıklayabiliriz. Arka Sıradakiler dizisinin Kemal Öğretmen karakterinin diziden ayrılıp “Öğretmen Kemal” isimli bir dizide aynı karakterin başka hikâyelerini izlememiz bir spin-off (kardeş dizi) örneğidir. Türkiye ’de bunun ilk ve tek örneği Kemal Öğretmen karakteri. Yurt dışında ise bu çok alışıla gelmiş bir durum. Ana dizinin rüzgarından yararlanarak yeni ekmek kapıları yaratmak prodüksiyon şirketlerinin ve kanallarının çok sevdiği bir kurgu..

Spin-off’un ne olduğumu anneme anlatır gibi anlattıktan sonra yazımızın gelişme bölümüne geçebiliriz. Güncel, ekranlarda hali hazırda izlediğimiz dizilerin yanında en başa en büyük hayal kırıklığımızı koyduk. Yazının sonuna sürpriz niteliğinde iki tane bonus ekledik.

1-      Friends - Joey

Friends dizisi yayınlandığı dönemde bütün dünya tarafından ilgiyle izledi. Hala tekrar bölümleri yayınlanmaya devam ediyor ve hatrı sayılır bir reyting alıyor. Friends rekor izleyiciy ile final yaptıktan sonra, dizinin ana karakterlerinden Joey ile aynı ismi taşıyan bir spin-off yayınlandı. Aslında beklenen oldu ve Joey, Friends’in yakaladığı başarının yanından bile geçemedi. Dizi 2. Sezonda yayından kaldırıldı. Tam bir hayal kırıklığı oldu.

2-      The Walking Dead - Fear The Walking Dead

 

The Walking Dead  bir mini dizi olarak hayatına başladı. Çok tutunca diziyi bir sezona yaydılar. Dizi 5. Sezonu bulup, dünya çapında büyük bir hayran kitlesi yaratınca, spin off kararı geldi... Hem de ana dizi daha finalin yanından bile geçmezken. Fear The Walking Dead daha yayın hayatına başlamadı fakat şimdiden izleyici kitlesi sabırsızlıkla bekliyor. Fear The Walking Dead’i diğer spin-off’lardan ayıran bir özellik ise ana diziden herhangi bir karakterin kadroda yer almayacak olması. Dizi tamamen yeni karakterlerden oluşacak ve virüsün dünayaya yayılmaya başladığı dönemi anlatacak.

3-      Breaking Bad - Better Call Saul

 

Breaking Bad televizyon tarihinin en iyi dizisi desek, herkes bize katılmayabilir fakat izlemiş olan çoğunluk bize hak verecektir. Better Call Saul omuzlarında böyle bir yükle yayın hayatına başladı. Kendisinden beklenti çok yüksekti ve daha birinci sezon finali yapan dizi beklentileri boşa çıkarmadı ve Breaking Bad fanlarını hüsrana uğratmadı.

4-      Arrow - The Flash

 

İkisi de DC evrenin birer karakteri. Arrow’un yapımlarının nasıl bir beklentisi vardı bilmiyoruz fakat bize göre beklenenin çok üzerinde bir başarı yakaladı. Arrow’a konuk olan Flash çok beğenilince DC durmadı hemen Flash’ın dizisini çıkardı. Flash’a konuk olan birkaç karakterin daha dizisi yapıldı. DC’nin yaptığı spin-off’lar o kadar karışık bir hal aldı ki kim kimden çıktı onlar bile karıştı. DC dizilerinde karakterlerin ve hikayelerin sürekli iç içe geçtiğini görmek çok da sıradışı bir olay değil artık.

 

5-      The Vampire Diaries - The Originals

 

The Vampire Diaries’ın birkaç karakterini alıp The Originals isimli bir dizi daha yaptılar.  The Vampire Diaries spin-off’una verdiği karakterler haricinde bu sezon önemli bir kayıp daha vermesine rağmen yoluna aynı şekilde devam ediyor. 2. Sezonuna devam eden The Originals da uzun süre yayında kalacağa benziyor.

 

Bonuslar:

Bonus 1: The Tracey Ullman Show - The Simpsons

 

Yaklaşık bir 50 yıl daha rahat rahat devam edebilecek olan The Simpsons’ın çıkış noktası The Tracey Ullman Show’dur. 1987 ile 1990 yılları arasından yayınlanan televizyon programı bir efsanenin doğmasına neden olmuştur. Simpson ailesi Tracey Ullman Show’da kısa skeçler halinde ilk defa izleyiciyle buluşmuştur. Evet, biliyoruz tam olarak bir spin-off sayılmasa da enteresan bir bilgi diye düşündük. Kim Milyoner Olmak İster’de soru olarak çıkarsa beni de unutmazsınız diye umuyorum.  

Bonus 2: Susam Sokağı - The Muppet Show

1969 yılında yaratılan Susam Sokağı pek çok ülkede gösterilmiş milyonlarca çocuğun hayranlığını kazanmıştı. Muppet Show ise Susama Sokağa’nın ana karakteri etrafında şekillenmiş çocuklara yönelik bir diğer dizi. Çocuklara yönelik dediğimize bakmayın yetiştin hayranları da çok fazla.

Kaynak: http://noluyo.tv/