Doğum gününde John Lennon'dan barış ve kardeşlik üzerine 7 şarkı

Doğum gününde John Lennon'dan barış ve kardeşlik üzerine 7 şarkı
Doğum gününde John Lennon'dan barış ve kardeşlik üzerine 7 şarkı
75 yıl önce dünyaya gelen Lennon, sanat hayatı boyunca her ne kadar aşka ve sevgiye dair şarkılarıyla gönüllerde yer etse de, onu belki de tüm dünya için önemli bir sanatçı yapan barış ve kardeşlik üzerine yazdığı dizelerdir. İşte 9 Ekim 1940'ta dünyaya gelen John Lennon'dan tüm dünya için güzel dilekler ve mesajlarla dolu 7 şarkı!

RADİKAL - 1980 yılında kaybettiğimiz John Lennon, ünlü Beatles grubunun üyelerinden ve İngiliz müziğinin önemli temsilcilerinden biriydi. Eşi Yoko ile aşkından, sansasyon yaratan demeçlerine kadar hep göz önünde bir sanatçıydı. Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden John Lennon'u dünya müziğinde altın değerinde kılan şey ise belki de barış ve kardeşlik üzerine yazdığı dizelerdi. Sizler için, içindeki mesajlara çok ihtiyacımız olan bir dönemde Lennon'un 7 eşsiz eserini derledik...

1. Isolation / Yalıtım


John Lennon bir çok şarkısıyla barışa ve sevgiye bir pencere açtığı gibi Isolation gibi çalışmalarıyla mevcut durumlara da bir eleştiri getiriyor ve dizeleriyle bir ayna koyuyor hepimizin önüne. "Güneş hiç bir zaman kaybolmayacak ama belki dünyanın göreceği o kadar yıl yoktur..." diyerek kendimize getiriyor bizi.

2. Imagine / Hayal et 


Hayal et diyor John Lennon, bütün insanları barış içinde yaşarken hayal et. Belki de hayal etmek başarmanın yarısı olduğu için, belki de eğer hayal edersek gerçek olacağı için... Bütün dünya için bir barış ve huzur dileği aslında "Imagine", insanları birbirinden ayıran herşeyden bir arınmaya çağrı niteliğinde.

3. Give peace a chance / Barışa bir şans verin 


Taraf olmaktan ve bir şeylerin taraftarı olmaktan bir arınmaya davet niteliğinde. Belki de taraf olduğumuz için birbirimizle savaştığımızı bize hatırlatıyor. Bir şeylerin tarafı olmaktan uzak durmak için tek bir sebebimiz var aslında; barışa şans vermek. Barış için taraf olmaktan vazgeçmek gerek.

4. Happy Xmas (War is over) / Mutlu yıllar (Savaş bitti)

Yeni bir yıl dileği tüm insanlık için Happy Xmas, savaşın bitmesi için bir dilek, savaşsız bir yarın için geçmişi geride bırakma isteği. Siyah, beyaz , kızıl, sarı her ırktan insan için mutlu bir yeni yıl dileği. Yaptıklarımız için bir sona eriş ve yeni bir başlangıç için bir umut...

5. Revolution / Devrim

Dünyayı değiştirmek isteyen herkesin şarkısı Revolution. Çözümü sevgide bulup, mevcut dünyada bir devrim yapmak özgür düşünceyle, zincirleri kırmakla olabilecek şeyler. Lennon da tam olarak bu noktaya parmak basıyor ve "kafaları değiştirmek gerek" diyor.

6. All You Need is Love / Tüm ihtiyacın olan sevgi

Aslında tüm ihtiyacımız sevgi değil mi? Johm Lennon'un kaleminden çıkan efsane Beatles şarkısının sözleri tüm dünyaya bir öğüt aslında, hepimizin ihtiyacı olan sadece biraz sevgi.

7. Power to the people / İnsanlara güç 


Ve biraz güçlü olmak da gerek... Sevgi ve barışın hakim olduğu bir dünya düzeni için güçlü de olmalı insan. Bir devrim yapmak için tüm insanlara bir güç dileği bu şarkı. Tüm baskılara ve sıkıntılara rağmen güçlü olabilmeli insanlık.