Down sendromlu amigoyla dalga geçildiğini gören basketbol oyuncuları oyunu durdurdu

Down sendromlu amigoyla dalga geçildiğini gören basketbol oyuncuları oyunu durdurdu
Down sendromlu amigoyla dalga geçildiğini gören basketbol oyuncuları oyunu durdurdu
ABD'de basketbol oyuncuları, Down sendromlu amigoya zorbalık edenlere unutamayacakları bir ders verdi. Olayın ardından spor salonuna, Down sendromlu genç kızı hatırlatan bir isim verildi.

RADİKAL - ABD ’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Lincoln Lisesi’nde, gelecek nesillere dair inancımızı kuvvetlendiren bir olay yaşandı.

Lincoln Lisesi’nin basketbol takımına destek olmak için maçlarda danslar yapan amigo kızlardan Desiree Andrews, Down sendromlu bir birey. Genç kız geçtiğimiz hafta yapılan bir maçta arkadaşlarıyla beraber ‘ponpon kız’ görevini sürdürmekte iken, seyircilerden bazıları tarafından zorbalığa maruz kaldı. Desiree ve ailesi büyük bir endişe yaşarken, genç kıza hiç ummadığı bir yerden yardım geldi.

Olayı fark eden basketbol oyuncuları Miles Rodriguez, Scooter Terrien ve Chase Vazquez adlı üç genç, bir anda basketbol oynamayı bıraktı. Çocuklardan birisi sorun çıkaran seyircilere gidip “Desiree’yle uğraşma!” derken, diğer takım oyuncuları da olaya müdahil oldu. Bunun ardından öğrenciler maçı durdurdu ve 3 genç başta olmak üzere tüm basketbol takımı, Desiree’nin haklarını savundu. Böylece Down sendromlu Desiree’ye zorbalık edenler unutamayacakları bir ders almış oldu.

DİZİYİ İZLEDİKTEN SONRA KARAR VERMİŞ

Desiree, Glee dizisini izledikten sonra amigo olmaya karar vermiş. Babası Cliff Andrews o anı “Dizide Down sendromlu bir amigoyu izledikten sonra bize gelip ‘Eğer o amigoluk yapabiliyorsa, ben de yapabilirim’ dedi” diye anlatıyor.

ABD’de yayın yapan spor kanalı ESPN’e konuşan genç kız, bu olayın ardından üç gençle yakın arkadaş olduğunu söylüyor. Basketbol oyuncusu gençler, bir daha kimsenin Desiree’yle uğraşmaması için derslere giderken Desiree’ye eşlik ediyor.

BURASI D’NİN EVİ!

Olayın yaşandığı spor salonuna Desiree’ye atfen “D’s House” (D’nin Evi) adı verildi ve takım Desiree şerefine bir de tezahürat besteledi. Şimdi amigolar ve seyirciler maç sırasında “Burası kimin evi? D’nin evi!” diyerek tezahürat yapıyor.

Desiree ise bu olayı “tatlı, kibar, harika ve şaşırtıcı” bulduğunu söylüyor ve ‘artık kendini daha güvende hissettiğini’ söylüyor.

Down sendromlu yüzücülerin hedefi Türkiye şampiyonluğu

Finlandiya Eurovision'a engelli punk grubuyla katılacak

Down sendromlu oyuncu New York Moda Haftası'nda podyuma çıkacak