Dünyada nüfus artışına sebep olan 7 olay

Dünyada nüfus artışına sebep olan 7 olay
Dünyada nüfus artışına sebep olan 7 olay
Fırtınada yapacak başka iş bulamayanlar, Iniesta'nın 2009'da attığı gole biraz fazla sevinenler... Hepsi dünya nüfusuna önemli katkılarda bulundu.

Nüfusun artması için pek çok sebep olabilir. Ancak bazen dünyada öyle olaylar yaşanıyor ki, akabinde insanların çocuk yapma ve geleceğe bir iz bırakma isteği hızla artıyor. “Bebek patlaması” denilen bu olaylara bazen dünya savaşlarının sona ermesi, bazen de çok heyecanlı bir maç sebep olabiliyor.

Mashable haber sitesi, ölümlerin en az, doğumların da en fazla olduğu, böylece dünyada nüfus artışının en fazla patlama yaptığı olayları sıraladı.

1. 2. Dünya Savaşı

Dünya Savaşı’nın bitişi, başta ABD olmak üzere pek çok ülkede doğumların artmasına ve ölümlerin de azalmasına gebeydi. Barışın sağlanması, ülkelerde refahın artması ve askerlerin eve dönmesi sonrası, doğumlar hızla arttı.

1946-1964 yılları arasında, Amerika’da 74.6 milyon bebek doğdu. Bunda Amerikalıların bebek yapması için imkan sağlayan ekonomik programlar ile hükümet programlarının da büyük katkısı var. Aynı dönemde sanayide talepler arttı ve Amerika’da üretim patlama yaptı. Daha önce silah ve tank üreten fabrikalar, artık daha ucuz arabalar ve tost makinaları üretmeye başlamıştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yürürlüğe giren ve “G.I. Bill” olarak anılan yasa da, nüfus artışını hızlandıran önemli bir etkendi. Bu yasa sayesinde ülkesine dönen askerler uygun fiyata ev alma, uzun vadeli işlerde çalışma, eğitimlerini sürdürme imkanı buldu. Bu sayede de para biriktirme ve aile kurma imkanına kavuştular.

2. 1. Dünya Savaşı

“Büyük Savaş” diye anılan ve tüm savaşları bitirileceği umulan 1. Dünya Savaşı’nda yaklaşık 16 milyon insan ölmüştü. 1920 yılında Birleşik Krallık’ta 1.1 milyon kadar bebek doğdu. 50 ila 100 milyon insanın ölümüne sebep olan İspanyol gribi ise o sırada yavaş yavaş yok olmaya başlamıştı.

3. Romanya’daki kürtaj yasağı

Dönemin Cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku, 1967 yılında bir gün, Romanya’daki doğum hızının çok yetersiz olduğuna karar verdi. Düşündü taşındı, sonunda Komünist Partisi’yle beraber 770 Numaralı Emir diye bir şey ortaya çıkarttı. Amacı, Romanya nüfusunu 23 milyondan 30 milyona çıkartmak, bunun için de kürtajı ve her türlü doğum kontrolü yönteminin satışını yasaklamaktı. Ülkedeki doğum hızı bir yıl içinde, binde 14.3’ten 27.4’e fırladı.

Bu yöntem sayıca etkili olsa da, duygusal olarak sorunlu bir nesil yarattı. Zorunluluktan doğan çocuklar, onlara bakma imkanı olmayan aileler tarafından terk edildi. Ayrıca 9 bin Romen kadın da, yasadışı yollardan kürtaj olmaya çalışırken yaşadığı komplikasyonlar yüzünden hayatını kaybetti. Hiç de garip olmayan bir şekilde, bu dönemde kürtaj sayısı da arttı.

4. Andres Iniesta’nın 2009’da Chelsea’ye attığı gol

Mayıs 2009’da UEFA Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Chelsea ile Barcelona karşılaştı. Maçı son dakikalarda Andres Iniesta’nın attığı golle Barcelona kazandı. Barcelonalılar galibiyete öyle sevindi öyle sevindi ki, maçtan 9 ay sonrasına denk gelen Şubat ayında, önceki yılların ortalamasına göre yüzde 16 daha fazla bebek doğdu. 2010 yılının şubat ayında doğan bebeklere “Inıesta Nesli” deniliyor ama, aslında tam da demografik bir nesil sayılmazlar. Ama yine de anne babalarına “ben nasıl doğdum” diye soracak çocukları müthiş bir hikaye bekliyor.

5. Mısır üretiminin artması

Washingon State University’nin yaptığı bir araştırmaya göre, milattan önce 1100 yılları ile milattan sonra 500 yılları arası, Amerika’nın güneybatısında en fazla doğumun yaşandığı zamandı. Araştırmacılar bunu bölgedeki mısır üretiminin gelişmesine ve normalden daha fazla mısır elde edilmesine bağlıyor. O dönem nüfus artışı öylesine yüksek bir hızdaymış ki, bölgedeki yiyecek ve barınma imkanları yeterli olmamış. 1300’lü yıllara gelindiğinde bölgedeki nüfus sayısı hızla azalmaya başlamış.

6. Sandy Kasırgası

2012’de yaşanan Sandy Kasırgası, New York’u sel basmasına ve Manhattan adasının yarısını etkileyen elektrik kesintilerine sebep olmuştu. Denilir ki, New York’ta karanlıkta kalan çiftler, sıkıntıdan ne yapacaklarını bilememişler ve çareyi bol bol sevişmekte bulmuşlar.

Sandy’den 9 ay sonra doğumların artmış olması, aslında anektodsal verilere dayanıyor. Öte yandan New Jersey’deki 2 hastanenin yeni doğan ünitelerinin, Ekim 2012’de dolup taştığı rapor edilmiş.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan 3 profesör bir çalışma yaptı ve doğal afetler sonrasında bebek doğumlarında belirgin bir artış olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda, hareket alanının sınırlı olduğu yerlerde yaşanan fırtınaların, nüfus artışını etkileme oranı daha yüksek olduğu da belirlendi. Tabii nüfus artışı, yaşanan doğal afetin ne kadar büyük olduğuna ve kaç insanın ölümüne sebep olduğuna göre değişiyor. Sonuçta evinden barkından olan insanların aklını “yaptığı işe” vermesi biraz zor olurdu.

7. ABD Federal Hükümeti’nin kepenk indirmesi

2013 yılında federal hükümete ait tüm kamusal alanlar, yani parklar, müzeler, meclis binaları kepenk indirmiş, bu olay 9 ay sonra bebek doğumlarında ciddi bir artışa sebep olmuştu. Sandy sonrasındaki artış misali, buradaki veriler de anektodsal. Öte yandan elimizde bazı hastane verileri de var. Washington, DC’deki Sibley Memorial Hastanesi’nde o yılın Temmuz ayı boyunca her gün, normalde Temmuz ayında doğan bebek sayısına 3’er bebek daha eklendiği söyleniyor. Arlington’daki Virginia Hospital Center adlı hastanede ise, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, bir önceki yıla göre fazladan 99 bebek daha doğduğu açıklandı.