Dünyadaki en tuhaf 14 yarışma

Dünyadaki en tuhaf 14 yarışma
Dünyadaki en tuhaf 14 yarışma
Hepimiz olimpiyatlara, futbol maçlarına, televizyonda yayınlanan yarışmalara aşinayız ama kaçımız daha önce Dünya Ayak Başparmak Dövüşü Şampiyonası diye bir şey duydu? İşte bu yazı dünyada düzenlenen, neden düzenlendiğine akıl sır erdiremediğimiz o yarışmalarla ilgili. Aralarında bazıları var ki, yarışmaların doğasındaki rekabetin, bir çeşit Görevimiz Tehlike filmine dönüştüğünü söylesek abartmış olmayız.

İnsanoğlu doğası gereği rekabetin her türlüsünü seviyor. Küçükken beden derslerinde koşma, halat çekme yarışmaları yaptığımız günlerin üstünden çok zaman geçmiş olabilir fakat içimizde yer etmiş o duyguyu beslemenin başka yollarını buluyoruz; takım tutuyoruz, spor müsabakalarını nefes almadan izliyoruz mesela. Hatta televizyonda reyting rekorlarını alt üst eden programların yarışma programları olması bu yüzden çok da tesadüf olmayabilir.

Fakat bazı yarışmalar var ki, insan duyunca yahu bu ilk kimin aklına geldi, neden? Diye sormadan edemiyor. Tamam, çoğunun hayır kurumları için para toplamak gibi güzel bir amacı var ama aralarından birkaçı adrenalin ile birlikte tehlike seviyesini de oldukça yukarı çekmiş. Buyurun; okuyun, inceleyin. Karşınızda düzenlenen abuk yarışmalardan bir seçki.

Dünya bezelyeyle vurma şampiyonası

Evet, yanlış okumadınız. 1971’den beri İngiltere’de düzenlenen bu yarışmada amaç bir tüp kullanarak bezelye tanesi ile hedefi vurmak. Bir nevi bizim çocukken uçlu kalemlerin içine kağıt koyarak yaptığımız, sınıfın huzurunu bozmaktan başka bir amaca hizmet etmeyen bu şeyi insanlar bir şampiyonaya dönüştürmüş. Tebrik ediyoruz.

Peynir yuvarlama Yarışması

Bu yarışma da İngiltere menşeili. Bir bayırdan yuvarlanan peynir bloklarının peşinde onları yakalamaya çalışan yarışmacılara, yarışmada ve hayatlarında başarılar diliyoruz.

Ekstrem Ütüleme

Bu aslında bir yarışmadan ziyade bir spor dalı(ymış.) Ütü masalarını ve ütülerini yüklenen kişiler, olabildiğince abuk yerlerde ütü yapma eylemini gerçekleştirmek için bu yola baş koymuşlar. Arada turnuvaları da düzenleniyormuş. Ne diyelim, bravo.

Cep telefonu fırlatma yarışması

Çünkü neden olmasın, değil mi? 2000 senesinde Finlandiya’da başlayan yarışma bugün dünyanın pek çok farklı yerinde düzenleniyor. Telefonun ne kadar uzağa fırlatıldığı kadar, fırlatırken kullanılan teknik de jüri tarafından değerlendirmeye alınıyor. Aman diyelim, güzel fırlatın.

Ayak başparmağı güreşleri

Çünkü el, kol ve vücut kullanılarak yapılan savunma ve dövüş sanatları yetmiyor, değil mi? Bu yarışmanın anavatanı da İngiltere. Söylentilere göre adamlar düşünmüş taşınmış, hiç kimsenin bilmediği bir şampiyona bulursak şampiyon da bizden çıkar demişler ve akıllarına ayak başparmağı dövüşleri gelmiş. Ünlü Türk düşünür o zamanlar boşuna söylememişti beyin bedava diye. Saygıyla anıyoruz.

Sauna şampiyonası

2008-2010 senesi arasında Finlandiya’da düzenlenen bu yarışmanın amacı adından mütevellit, saunada olabildiğince uzun kalabilmekmiş. Bununla ilgili söyleyeceğimiz çok şey olabilirdi, fakat düzenlendiği son sene bir katılımcının vefat etmiş olması bizim sözümüzün bittiği yer olsun diye düşündük.

Dünya sakal ve bıyık Şampiyonası

Tüm bu yarışmaların arasında en ciddi ve profesyonelce düzenlenenin bu olduğunu söylesek abartmış olmayız. Hatta 2015 versiyonu eş zamanlı olarak Leogang, Avusturya’da ve New York’ta eş zamanlı olarak yapılacak. Amaç belli: en havalı sakala-bıyığa sahip olan kazanır!

Satranç-boks turnuvası

Çünkü insana sadece satranç ya da sadece boks neden yetsin ki, değil mi? Bu iki sporu Allah bilsin hangi amaç için bir çatı altına toplamış olan insanlar olayı da gayet ciddiye alıyor. Yarışmanın şu şekilde seyrettiğini düşünüyoruz; Şah, mat ve nakavt!

Eş taşıma yarışması

Yine Finlandiya’dan aşırı mantık dolu, bol heyecanlı bir yarışma. Beyler hanımlarını omuzluyor, dağ bayır koşuyorlar. Parkurları da sulu ve engebeli üstelik. Yarışma her sene Temmuz ayının ilk haftasına gerçekleşiyor.

Yatak iteklemece yarışması

Yine ilk kez kimin aklına geldiğini oldukça merak ettiğimiz bir yarışmayla karşı karşıyayız. 1966 senesinden beri her yıl düzenlenen yarışmanın amacı itilen yataklarla birlikte varış noktasına ulaşan ilk grup olmak.

Bebek üstünden atlamaca

Çünkü üstünden atlanacak başka hiçbir şey kalmadı değil mi İspanyol dostlarımız?’ diye sormak isterdik fakat yarışmanın İspanya’da dini bir kutlama olduğuna inanılıyor. Yine de o masum yavrucaklar için endişelenmiyoruz dersek yalan olur.

Arı ‘giyme’ yarışması

Bunu başka türlü nasıl anlatabilirdik bilemiyoruz. Amaç en fazla arının üstünüzde konumlanması. Rekor 350.000 arıyla Amerikalı Mark Biancaniello’daymış.  Allah akıl fikir versin deme hakkımızı bu yarışma için kullanmak isteriz.

Tırnak süsleme şampiyonası

Günümüzde dünyanın farklı noktalarında hala düzenlenen yarışmada amaç tırnak süslemesindeki ustalıkları ortaya koymak.

Hamamböceği yarışları

İnsanlar işi gücü bırakıp hamam böceklerini yarıştırıyorlar. İlk düzenlendiğinde kumar amaçlıymış bu olay fakat popülerleştikçe daha çok eğlence amacıyla düzenleniyor olmuş. Nasıl eğlenceyse artık…