Dünyanın en ilginç 5 havuzu

Dünyanın en ilginç 5 havuzu
Dünyanın en ilginç 5 havuzu
Bugünlerde havuz denince aklınıza başka bir şeyler geliyorsa, bu ilginç havuzlar sayesinde 'normal' havuzlara olan inancınız pekişebilir! #25Aralık

Malum, günümüzde havuz dendiğinde insanın aklına başka başka şeyler gelebiliyor. 'Nerede o eski havuzlar' diyenler için, ‘havuz olayı artık bildiğiniz gibi değil’ düşüncesini canlandıran, dünyanın en ilginç 5 havuzunu bir araya getirdik.

1. İçine battıkça battığınız, dünyanın en derin dalış havuzu
Dünyanın en derin dalış havuzu olan Nemo 33, Belçika’nın Uccle kentinde bulunuyor. Bir seferde çok daha derine gitmenizi sağlayan havuzda, çok farklı derinlikler bulunuyor. Havuzda, deneme dalışı yapmak isteyenler için 5 metre ve 10 metre derinliklerde platformlar bulunurken, istendiğinde 33 metreye kadar inilebiliyor. İsterseniz biraz daha yüzeye yakın derinliklerde kalabilir, isterseniz de havuzun dibine kadar inebilirsiniz. Havuzda çeşitli derinliklerde bulunan pencereler sayesinde ziyaretçiler de dalışçıları izleyebiliyor.

2. Küresel ısınmaya işaret eden, ‘Bundan beteri de olabilirdi’ havuzu 

HSBC bankası ile Mumbai’deki Ogilvy & Mather reklam ajansı güçlerini birleştirdi ve küresel ısınmaya dikkat çeken bir havuz inşa ettirdi. Mumbai kentinde bulunan havuz için HSBC bankası tam 50 milyon sterlin (180 milyon 550 bin TL) harcadı. “Küresel ısınma yüzünden bir gün şehirlerimiz böyle görünebilir” mesajını veren havuz, insanı gelecek konusunda oldukça endişelendiriyor.3. Kızıl renkte suların olduğu ‘Kırmızı havuz’ 


Tayland’ın Koh Samui adasındaki Chaweng sahilinde bulunan Kütüphane Oteli’nin havuzu işte böyle kıpkırmızı görünüyor. Sulara kırmızı renk vermek için özel bir madde kullanılan havuza girmek, insana kendisini bir vampir gibi hissettirebilir. 

4. ‘Ne içindeyim havuzun, ne de büsbütün dışında’ havuzu 


Japonya’nın Kanazawa kentindeki bu havuz, olaylara tersten bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor. Leandro Erlich’in yaptırdığı ve 21. Yüzyıl Modern Sanat Müzesi’nde bulunan havuz, bakış açısıyla oyunlar oynarken, aynı zamanda her gün kullandığımız ya da en azından önünden geçtiğimiz bir objeyi de farklı algılamamızı sağlıyor.

5. ‘Düşene kadar yüzmeye devam’ havuzu Dünyanın en tehlikeli havuzu sayılan ‘Şeytan Havuzu’, gerçekten de şeytanın ininde yer alıyormuş gibi duruyor. Zambia-Zimbabwe sınırındaki Victoria Şelalesi’nde bulunan bu doğal havuz, gerçekten de bir şelalenin kenarında bulunuyor. Her yıl sıcak mevsimin başlaması ve suların 100 metre kadar çekilmesi sonrasında, normalde gürül gürül akan şelalenin kenarında küçük bir havuz ortaya çıkıyor. 

Dünyanın en ilginç, en lüks 10 havuzu

Akıllı telefonla 5 adımda günü sıfırlamanın yolları

Evinizde para saklamak için 5 kuytu köşe önerisi

Baba oğul ilişkilerini geliştirecek 5 aktivite

Gülmekten Öldüren 5 telefon kaydı