Dünyanın en yaşanası 100 şehri arasına bir şehir bile sokamadık!

Dünyanın en yaşanası 100 şehri arasına bir şehir bile sokamadık!
Dünyanın en yaşanası 100 şehri arasına bir şehir bile sokamadık!
Belki de her gün şu cümle ağzımıza geliyor; "Bu şehirde yaşanmaz arkadaş." Evet yaşanmaz, doğru söylüyorsunuz. En azından Economist Intelligence Unit ve The Economist sizinle aynı fikirde! Dünyanın en yaşanası 140 şehrinin seçildiği listede sadece 1 şehrimiz kendine yer bulabildi ki, ne yazık ki o da olmasa olurmuş...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 'a bakıyorsunuz metrobüsteki insan kalabalığı ve trafikten çılgına dönmüş insanlar midenizin ağzınıza gelmesine yetiyor. Ankara 'ya bakıyorsunuz bir selde havuza dönen alt geçitler, akla mantığa sığmayan şehir planlamaları sizi kent yaşamından soğutuyor. İzmir'e gidelim diyorsunuz, Bostanlı sahilinden yükselen o ağır lağım kokusu içinizdeki yaşama sevincini öldürüyor... Nerede yaşayacağız peki? Dünyanın en yaşanası şehri bu ülke sınırları içerisinde yok mu? The Economist yok diyor. EIU yani Economist Intelligence Unit'in yaptığı çalışmayı yayınlayan The Economist 140 şehir arasında lütfen(!) ancak bir tane şehrimizi almaya tenezzül etti. Haksızlar mı haklılar ne yalan söyleyelim!

Peki 140 şehirlik listenin zirvesinde hangi şehirler yer alıyor? İşte ilk 3:

1. Vancouver / Kanada

 

2. Melbourne / Avustralya

 

3. Viyana / Avusturya

 


Tamam zaten bizim gözümüzde ilk 3 hiçbir zaman olmadı. Rakiplere bakınca da olamaz, olması mümkün değil. Ancak bizim de bir Eskişehir'imiz bir Muğla'mız var. Onlara yok mu bir güzellik? Yok! İlk 100'e tüm şehirlerimizin önünde girerek yüzümüzü kızartan, bizi utandıran bazı şehirlere bakalım:

62. Atina / Yunanistan

 

Komşumuz,  ekonomisi batmış Yunanistan'ın başkenti Atina 62. sıradan bütün büyük şehrimizi bırakarak girmiş ilk 100'e.

64. Taipei / Tayvan

 

Coğrafyaya meraklı bir vatandaş değilseniz belki adını bile duymadığınız bu şehir 64. sıradan bize el sallıyor listede!


67. Nouméa / Yeni Kaledonya

 

Coğrafya bilginiz iyi olsa bile bilemeyeceğiniz bir memleket, bir şehir. 67. sıradan dünyanın en yaşanası yerleri arasında koskoca Türkiye'nin 80 küsur vilayetini deyim yerindeyse gömmüş!

74. Sofya / Bulgaristan

 

Bir başka komşumuz; Bulgaristan! Yaşanası şehirler arasına 74. sıradan başkentlerini sokmayı başarmışlar.

77. Tel Aviv / İsrail

 

Tepesinde füzeler uçuşsa da, Filistin sorunuyla harman olsa da, dünya siyasetinde yıldızımızın barışmadığı İsrail de 77. sıradan Tel Aviv'i sokmayı başarmış listeye.

80. Maskat / Umman

 

Umman, bildiğiniz Umman. Ummadığımız taş baş yarmış resmen. Başkentleri Maskat'ı ne yapıp edip sokmuşlar ilk 100'e 80. sıradan!

82. Lima / Peru

 

Peru'nun nesi meşhur deseler bilemeyecek vatandaş sayımız bir ülke nüfusu çıkartır muhtemelen ama işte 82. sıradan girmişler listeye. Nerede üç büyük şehrimiz? Yok!

88. Panama City / Panama

 

Tamam kanalları meşhur ama bizim de bir İstanbul Boğazı'mız var. Bir İstanbul eder mi? Eder de üstüne kat da çıkarmış demek ki... Bize yapılacak şey mi bu?


90. Guangzhou / Çin

 

Çin'in diğer şehirleri zaten listenin daha üst sıralarında yer alıyor, normal karşılayıp söz etmedik de bari bir tanesini geçebilseydik...

93. Kuwait City / Kuveyt

 

Çöldür, kuraktır dememişler vermişler puanları ezip geçmişler koca Türkiye'yi.

96. Almatı / Kazakistan

 

Yani Kazakistan bile bu başarıyı göstermiş. Ne kadar sevinseler azdır çünkü koca Türkiye'den bir tane şehir Almatı'nın 10 sıra altında bile yer almıyor!


99. Pretoria / Güney Afrika

 

Cape Town'a saygımız büyük, keşke onun altında kalsaydık içimiz yanmazdı. Johannesburg zaten 94. sırada onu da sineye çektik de Pretoria nedir? Kıl payı, tüy payı girmiş listeye. Cape Town ilk 140'a girememiş tek tesellimiz budur.


100. Amman / Ürdün

 

100 mü 100! Ona bakacaksın, başarmışlar işte! Son sıradan da olsa beğenmediğimiz Ürdün, başkentini sokmuş mu listeye sokmuş! Nerede bizim şehirlerimiz? Yanına bile yaklaşamamış! 101. bile değiliz yani durum o kadar vahim!

109. İstanbul / Türkiye

 

Çok şükür bir şehrimiz ilk 100'e giremese de 140 şehirlik listeye kendini bir zahmet sokabilmiş ama nasıl sokabilmiş... Aldığı puanlar yerlerde. Geride hangi şehirleri bırakabilmiş İstanbul'umuz? Mısır'dan Kahire, Meksika'dan Mexico City, Fas'tan Kazablanka, Suriye'den Şam, İran'dan Tahran, Nijerya'dan Lagos... İçiniz açıldı mı? Yani klasman olarak hangi şehirlerin arasında yer aldığımıza bakınca üzülmemek elde değil.


Peki neden böyle?

Şimdi evet listede net olarak eziklenmişiz, hatta yüzüne bakılası bir memleket olmadığımızın adeta altı çizilmiş. Ancak "Dış mihraklar işte, bunlar böyle bizi sevmiyorlar." demeden önce bu listenin hangi kıstaslara göre oluşturulduğuna bir bakalım.
EIU, şehirlerin belli başlı özelliklerine göre puanlamalar yapmış. Misal; İstikrar, sağlık koşulları, kültürel etkinlikler, eğitim, yapılaşma ve altyapı. 109. sıradan listeye giren İstanbul'un aldığı puanlara bir bakalım:

İstikrar: 55 puan Sürekli değişen fiyatlar, saniyesi saniyesini tutmayan bir trafik, bir anda karşınıza çıkabilen kazı çalışmaları, yarıda kalan kentleşme projeleri, semtten semte değişen insan profili... Biz bu puanı hakettik mi? Çok bile vermişler!

Sağlık koşulları: 50 puan İtiraz eden olmaz herhalde.

Kültürel etkinlikler: 70 puan Bütün dünyanın dikkatini çeken bir tane festivalimiz var mı? Yok. Bir tane karnavalımız var mı şehire özgü? Yok. Mevcut etkinliklerimiz zaten hemen her dünya şehrinde var, malesef onlar bize puan kazandırmıyor. Kendi ulusal bayramlarımızı bile her sene çeşitli sebeplerle kutlayamamaktayken, bu puanı aldığımıza şükretmek lazım. Öyle senede iki üç etkinlik düzenleyip 80 puan beklemek yok, 70 puana kimse ses çıkartmasın.

Eğitim: 58 puan Ses çıkartmayın sakın bol keseden vermişler, puan kırdırtmayalım adamlara! 58 mevcut koşullarda bize çok bile. Neredeyse her mahalleye açılan özel üniversiteler ne yazık ki eğitim puanına bir katkıda bulunmuyor. Öyle öğrenciye indirimli İstanbul Kart vermekle de olmuyor bu işler, minibüste üniformalı öğrenciden 50 kuruş daha az almakla da olmuyor. 58 puan anamızın ak sütü gibi helaldir, fazlasını beklemek hayalperestlik zaten.

Yapılaşma & Altyapı 71 puan Neyse ki son zamanlardaki projeler biraz olsun bizi bu açıdan toparlamış. Yeni metro hatları, kentsel dönüşüme giren mahalleler... Onlar da olmasa demek ki biz bitmişiz.

Bu arada buyrun size 140. sıradaki Harare şehri. Ne yalan söyleyelim buradan bakınca pek de içimizi açmadı! Şu manzara için değer mi 80 ilimizi rezil etmeye? Sağlık puanı 21, İstikrar 25! Yahu bizim Ankara'mızın sağlık puanı kaç o zaman? ölmüşüz de ağlayanımız mı yok nedir!

 

İstanbul dışındaki diğer şehirlerimiz için ise durum demek ki gerçekten vahim. Ya da bir şekilde EUI görmek istememiş, sizin yorumunuza bırakıyoruz. Hangi şehrin kaç puan aldığını gösteren listeyi de merak edenler için paylaşıyoruz. "Benim şehrim Zimbabwe'nin Harare şehrinden daha iyidir!" diyen varsa buyrun toplanalım gidelim kapısına EUI'nin "Kardeş siz hayırdır?" diyelim.