Dünyanın farklı ülkelerinden ölmeden okumanız gereken 25 kitap

Dünyanın farklı ülkelerinden ölmeden okumanız gereken 25 kitap
Dünyanın farklı ülkelerinden ölmeden okumanız gereken 25 kitap
Son yıllarda özellikle sosyal medyada kitap yüzü gördükçe içimiz bir mest oluyor. Kahve fincanlı, kitaplı görsel paylaşımları alıp başını gitmişken siz de farklı yazar ve kitaplarla bu akıma destek vermek istiyorsanız bu liste tam size göre. Ama öyle fotoğrafını çekip kitabı kenara koymak yok! Bu kitaplar okunacak!

RADİKAL - Kitap kurtları için kılavuz niteliğinde bir listeye hazır mısınız? Buzzfeed sitesi dünyaca ünlü roman ve hikayelerden oluşan 25 kitaplık bir liste yayınladı. Bilim kurgudan, aşka hemen her türden kitabı içinde bulunduran listede bir de Türk yazarımız ve kitabı bulunuyor. İşte 25 dünyaca ünlü yazar ve kitabı.

1.Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

İlk yayınlandığı ülke: Fransa
Konusu: Pilotun biri uçağı bozulduğu için acilen Sahra Çölü’ne iniş yapmak zorunda kalır. Burada ismi ‘Küçük Prens’ olan uzaylı bir çocukla karşılaşır. Küçük Prens ve pilot yakınlık kurduktan sonra Küçük Prens pilota B612 Asteroidinde tek başına yaşadığından ve gezegenindeki gülü çok sevdiğinden bahseder.

2.Kartografi - Kamila Shamsie

İlk yayınlandığı ülke: Birleşik Krallık
Konusu: Pakistan’ın Karaçi kentinde birlikte büyümüş iki arkadaş olan Karim ve Raheen ailelerinin onları nişanlanlanmalarıyla başlayan olaylar, nişanlandıkları kişileri değiştirmeleriyle karmaşık bir hal alır…


3.Gir Kanıma - John Ajvide Lindqvist

İlk yayınlandığı ülke: İsveç
Konusu: Oskar’ın hayatı, 200 yaşında bir vampir olan komşusu Eli’yle tanışmasıyla birlikte tamamen değişir.


4.Adın Tanga olacak - Calixthe Beyala

İlk yayınlandığı ülke: Fransa
Tutuklulardan biri olan Anna-Claude delirmek üzereyken, Batı Afrika hücrelerinde ölüyordur. Anna-Cluade Tanga’nın hikayesinin ölmesine izin vermeyerek onun kimliğine bürünmeye başlar.

5.İris Hotel - Yoko Ogawa

İlk yayınlandığı ülke: Japonya
Konusu: Mari okulu bırakmış ve annesinin köhne otelinde sıkışıp kalmış çalışmaktadır. Bir gün orta yaşlı bir tercümanla tanışır ve kendisini sadomazo bir ilişkinin içinde bulur.

6.Rüzgarın Gölgesi - Carlos Ruiz Zafón

İlk yayınlandığı ülke: İspanya
Konusu: İspanya İç Savaşı’ndan sonraki bir dönemde geçen hikayede, bir baba oğlunu Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’na götürür. Oğul Daniel, Julián Carax’ın yazdığı Rüzgarın Gölgesi kitabını seçer ve hayatta kalabilmek için bu kitabı korumak zorundadır.

7.Örümceklerin Yuvaladığı Patika - Italo Calvino

İlk yayınlandığı ülke: İtalya
Konusu: Pip,İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen hikayede, bir Nazi askerinin silahını çalar ve İtalyan direniş hareketine katılır.

8.Acı Çikolata - Laura Esquivel

İlk yayınlandığı ülke: Meksika
Konusu: Ailesine geleneklerine bağlı Tita, Pedro’yla evlenememektedir. Bunun üzerine Pedro, Tita’ya yakın olabilmek için, onun kız kardeşiyle evlenir. Tita, Pedro’ya olan aşkını ve tutkusunu bir yemek vasıtasıyla ifade eder fakat bu yemek beklenmedik sonuçlar doğurur.

9. Gece Görüşü - Sergei Lukyanenko

İlk yayınlandığı ülke: Rusya
Konusu: Hikaye iki karşıt grup (‘Diğerleri’ olarak bilinen) arasında doğaüstü bir çatışma etrafında döner. The Night Watch, ‘Night Others’ adlı bir grubun kendisini karanlık işllere adadığı bir organizasyonken, The Day Watch, ‘aydınlık’ grubu temsil ediyor.

10.Ağla Sevgili Yurdum - Alan Paton

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Konusu: Stephan Kumalo kız kardeşine yardımcı olmak ve kayıp oğlunu aramak için Johannesburg’dan ayrılır. Bu karar onun Güney Afrika’nın sert gerçekleriyle karşılaşmasına yol açar.

11.Kardeşler -Yu Hua

İlk yayınlandığı ülke: Çin
Konusu: Kırk yıllık bir zaman dilimi kapsayan roman, 20. Yüzyıl Çin’inin çalkantılı ve değişen manzarasında yaşayan Baldy Li ve Song Gang adlı iki kardeşin hayatını konu alıyor.

12.Vahşi Dikenler - Sahar Khalifeh

İlk yayınlandığı ülke: İsrail
Konusu: Kitap, direniş üyelerinden olan çevirmen Usamah el Karmi’nin gözünden, Batı Şeria ve Gazze sınırının işgalinden sonra Filistin’deki hayatını inceliyor.

13.Şeyler Ayrı Düşer - Chinua Achebe

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Konusu: Nijerya’da hayali bir köyün lideri olan Okonkwo, köye Hristiyan misyonerler ve İngiliz sömürgecilerin gelişi sırasında, farklı kültürel değer ve inanışlar arası dengeyi sağlamaya çalışıyordur.

14.Elif - Jorge Luis Borges

İlk yayınlandığı ülke: Arjantin
Konusu: Anlatıcı, sevgilisinin ölümünden sonra, evrenin bütününü kapsayan bir şiir yazmak isteyen ve aynı zamanda sevgilisinin kuzeni olan Carlos Argentino Daneri ile karşılaşır.

15.Dert Yorumcusu - Jhumpa Lahiri

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Konusu: Pulitzer ödülü koleksiyoncusu yazar Lahiri, en unutulmaz kısa öykü kitabı olan Dert Yorumcusu’nda, Batı ve Hindistan kültürü arasındaki çeşitli farklılıkları konu alıyor.

16.Kahire Üçlemesi – Necip Mahfuz

İlk yayınlandığı ülke: Mısır
Konusu: İngilizlerin Mısır’ı işgal ettiği çalkantılı yıllarda Al-Seyyid Ahmed Abd al-Jawad ailesini takip ediyor Kahire Üçlemesi…

17.1Q84 - Haruki Murakami

İlk yayınlandığı ülke: Japonya
Konusu: Bir taksi yolculuğu sırasında Aomame paralel evrende yaşadığını fark eder.

18.Kigali’de Pasta Pişirmek - Gaile Parkin

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Konusu: Angel Tungararza, Rwanda’da yaşanan soykırımdan sonra 6 sene boyunca yalnızca usta bir pastacı değil, aynı zamanda komşularına ve müşterilerine anne figürü ve onları ısıtacak bir yorgan da olmuş.

19.Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam - Jonas Jonasson

İlk yayınlandığı ülke: İsveç
Konusu: Allan Karlsson, Winston Churchill ve Harry Truman’la aynı masada yemek yemiş bir adamdır. Fakat geçmişini geride bırakamaz. Yaşamını sürdüğünü bakımevinde düzenlenen kendisinin 100. Yaş günü kutlamasını fırsat bilip oradan kaçar ve yepyeni bir yolculuğa çıkar.

20.Lütfen Anneme İyi Bak - Kyung-sook Shin

İlk yayınlandığı ülke: Güney Kore
Konusu: 69 yaşındaki So-nyo, Seul’ün kalabalık tren istasyonunda kaybolduğunda, çocukları da onun bakımı konusunda ne kadar başarısız olduklarıyla yüzleşiyorlar.

21.Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera

İlk yayınlandığı ülke: Fransa
Konusu: Son derece felsefi Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Prag’ın huzursuz siyasi ortamına karşı sadık ve sadakatsiz aşkların birbirine karıştığı bir hayata odaklanıyor.

22.Baba ve Piç – Elif Şafak

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri (Kitap ABD’de yayınlandıktan sonra Türkçeye çevrilip Türkiye’de yayınlandı.)
Konusu: Asya Kazancı annesi, teyzesi ve anneannesiyle birlikte yaşamaktadır. Fakat geçmişi hakkında bilgi almak isteyen Ermeni-Amerikan kuzeninin aileyi ziyareti onların hayatını durma noktasına getirir.

23.Örümcek Kadının Öpücüğü - Manuel Puig

İlk yayınlandığı ülke: İspanya
Konusu: Çoğunlukla diyaloglardan oluşan kitabın konusu, bir Arjantin hapishanede mahkum iki insanın arasındaki ilişkiyi inceliyor.

24.Kirpinin Zerafeti - Muriel Barbery

İlk yayınlandığı ülke: Fransa
Konusu: Renée, Paris’te zenginlerin oturduğu bir apartmanda kapıcıdır. İşinin arkasında bir sır gizlidir. Taa ki kiracılarından birinin çocuğu olan Paloma’yla bir bağ oluşturana kadar...

25.Küçük Şeylerin Tanrısı - Arundhati Roy

İlk yayınlandığı ülke: Hindistan
Konusu: Trajik yaşam süren Rahel, Estha ve ailesi, 1960’lardaki Hint kast sisteminin yarattığı zorluklardan dert yanmaktadır…

(Çeviren: Fırat Gürsoy)