Dünyayı gözü kapalı emanet edebileceğimiz 10 kadın

Dünyayı gözü kapalı emanet edebileceğimiz 10 kadın
Dünyayı gözü kapalı emanet edebileceğimiz 10 kadın
Yeni bir buluş ya da uygulama gördüğünüz anda aklınıza gelen ilk şey "Kim düşündüyse, helal olsun adama" mı? Bu haberden sonra bu söyleminizi değiştirmekte biraz fayda var. İş dünyasında yıllardır büyük başarılara imza atan kadınlar, getirdikleri farklı bakış açısıyla artık teknoloji ve bilim dünyasında da üst sıralarda.
Haber: Naz Melis Zengin / Arşivi

Hikâyelerini bir evin garajında başlatan adamları hepimiz iyi biliyoruz. Garajın içine kurulmuş düzenekler, bu düzeneklerin içinde hayatlarının geri kalan kısmını fazla kablolarla birlikte bir kenara atan adamlar... Peki, bu garajlara inen hiç mi kadın olmadı? Elbette olmuştur ama onlar da anca barajı temizleyip, eşine ya da sevgilisine yemek getiren pembe önlüklü “harika hanımlar” olmuştur değil mi? Yok efendim öyle bir şey.

Geçtiğimiz günlerde Twitter'da başlatılan bir proje ile bu konudaki ön yargılarımızı yıkabilecek bir adım atıldı. Isis Anchalee adlı bir mühendislik öğrencisi ve arkadaşları, bilinen mühendis tiplemesinin önüne geçmek için sosyal ağlarda #iLookLikeAnEngineer hashtag'ini başlattı. Mühendis ya da bilim insanlarının belli kalıplarda yer almayacağını göstermek amacıyla hazırlanan projede Isıs Anchalee kampanyanın yüzü oldu. Mühendislik fakültelerindeki kadın nüfusunun az olması nedeniyle yaşadığı zorlukları anlatan Anchalee, mühendislik öğrencileri ile anlaşabilmenin zor ancak eğlenceli olduğunu belirtiyor.

 

Kampanyanın yarattığı etki büyük olunca Isis’e destek olmak isteyen birçok mühendis kadın da Twitter’da bu desteklerini dile getirdi. Kadın mühendis ya da bilim insanlarının azlığı ve sektörlerindeki yaşadıkları sorunlar birçok platformda öncesinde konu olmuştu. Birkaç ay önce başka bir bir bilim insanı olan ve biyokimya alanında Nobel alan Tim Hunt, “Bir kadınla araştırma yaptığınızda üç şey başınıza gelebilir. Siz ona aşık olabilirsiniz ve ya o size aşık olabilir. Ya da siz onu bir konuda eleştirdiğinizde, başlar göz yaşı dökmeye” şeklinde cinsiyetçi bir açıklama yapmıştı. Yaptığı kötü açıklamadan sonra üniversitedeki görevinden bile istifa etmek zorunda kalan Hunt için yine sosyal ağlarda #DistractinglySexy(dikkat dağıtıcı seksi) hashtag'i ile bir kampanya başlatılmış, Hunt’ın açıklamasına karşı görevinin başındaki bilim kadınları poz vermişti. 

'Bilim kadınları sorunlu' diyen profesör istifa etti
 

Tabii evde kumandayı tamir etmekle görevli babaların bu haberlerden nasıl etkileneceğini bilmiyoruz. Ancak kadınların yıllardan bu yana iş dünyasında verdikleri savaş malum...İşte şimdi bu savaşın teknoloji cephesinde yer alan, 10 başarılı kadın mühendisi size tanıtalım; 

1.Linda Cureton

Linda Cureton’ın hepimizin hayallerini süsleyen bir işi var. O NASA’da Enformasyon Dairesi Başkanı. NASA’nın kullandığı teknolojinin ne kadar ileride olduğu aşikar. Böyle bir kurumda görev yapıp üstüne üstlük böyle bir mevkiye sahip olmak pek de kolay bir iş olmasa gerek. Ama Linda Curetan için bunlar “çocuk oyuncağı”. Çünkü Curetan’ın önceki işleri arasında Enerji ve Savunma Bakanlıklarında silah teknolojileri üzerine yapılmış çok özel çalışmalar yer alıyor.  

2. Jen Fitzpatrick

Jen Fitzpatrick Google’ın ilk mühendislerinden biri. Google’da çalıştığı esnada arama sonuçları kalitesi üzerine çalışmalar yapan Fitzpatrick, 1999’da şirkete katıldı. Hayatımızı kolaylaştırmada en büyük adımlardan biri olarak görülen Google Map'i geliştiren ekip içinde yer alan Fitzpatrick, hala Google’ın mobil teknolojileri üzerine çalışmaya devam ediyor.

3. Tracy Chou

Tracy Chou Stanford Üniversitesi'nde aldığı mühendislik eğitimden sonra Facebook ve Google'da bulduğu staj imkanlarından öyle iyi bir şekilde faydalandı ki bu başarısını Pinterest gibi şu anda dünyanın en çok takip edilen sosyal ortamlarından birinin kuruluşunda yer alarak tamamladı. Chou'nun bu başarısını fark eden Amerika Birleşik Devletleri, Chou'ya büyük şehirlerinde yer alan metro hatlarının yönetimi konusunda danışmanlık teklif etti.   

4. Ruchi Sanghvi

Ruchi Sanghvi, Facebook’un ilk kadın mühendisi. Facebook’ta çalıştığı esnada “Facebook Connect” ve “Facebook Platform” gibi birçok başarılı projenin içinde yer aldı. Yer aldığı bu başarılı projelerden sonra Facebook'ta üretim müdürlüğüne kadar yükseldi. Şimdi en çok bilinen dosya paylaşım uygulamalarından biri olan Dropbox’ta çalışıyor.

5.Hilary Mason

Meşhur link kısaltma servisi Bitly’nin araştırmacısı aynı zamanda mühendisliğini yapan Hilary Mason, Bitly’deki “şef bilim insanı” görevi dışında New Yorklu mühendislik öğrencilerine de ders veriyor. Kendi alanında bir yıldız olan Mason, Techstars gibi birçok kuruluşa danışmanlık ediyor.

6. Laura Mather

Laura Mather kariyerine Encyclopaedia Britannica'da başladı. Meşhur anslikopedi serisi Britannica'nın internet sitesini oluşturan Mather, aynı zamanda Savunma Bakanlığın'da araştırmacı olarak çalıştı. Bu bakanlıktan edindiği tecrübeleri kullanmak isteyen Mather, İnternet dolandırıcıları ile mücadele etmeye karar verdi ve anti-dolandırıcılık sistemi SilverTail’i kurdu. Bugün Amerika'da bulunan birçok bankanın kullandığı bu uygulamadan sonra Unitive adlı bir organizasyon şirketinde CEO olan Mather, CNN gibi birçok büyük kuruluşla birlikte çalışıyor. 

7.Diane Bryant

Intel'in Enformasyon Dairesi Eski Başkanı Diane Bryant, Intel'de 2005 yılından bu yana çalışıyor. Intel’e ait “Data Center ve Connected Systems Group'un 10 milyar doların üstündeki finansal yükünü üstlenen Bryant başkanlığı döneminde Intel, kadınların çalışabileceği en iy i şirket olarak ödül aldı. 

8. Meenakshi Chatterjee

Meenakshi Chatterjee  Kaliforniya Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra HP'de oldukça başarılı çalışmalara imza attı. Daha çok kullanıcının sosyal ortamları kullanmasını sağlayan serverları geliştiren Chatterjee, bu başarılarının ardından Twitter'da işe girdi. 

9. Marissa Mayer

Alanındaki birçok kadına örnek olan Mayer, Yahoo’nun şu anki CEO’su. Aralarında Tumblr’ın da yer aldığı birçok oluşumun başında da olan Mayer, Google’ın başarılı mühendislerinden biriydi. Arama teknolojilerinin gelişmesi, Google Books, Google Maps ve Google News gibi birçok önemli projenin oluşum sürecinde yer alan Mayer, şimdilerde başında olduğu şirket için keşifler yapıyor ve özellikle genç yetenekleri bünyesine katıyor. Mayer aynı zamanda ünlü market zinciri Walmart’ın yönetim kurulunda.

10. Meredith Perry

Amerikalı milyader işadamı Mark Cuban onun ürettiği fikri, katrilyon dolarlık bir fikir olarak adlandırmıştı. Hatta prototipini görmeden onun üzerine yatırım yaptı. Marissa Mayer ise ürünün mucidi ile 15 dakika geçirdikten sonra anında yatırım yaptı. Tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başaran 25 yaşındaki genç mühendis, Meredith Perry geçtiğimiz günlerde daha çok konuşulacak. Tüm yatırımcıların dikkatini çeken Perry’nin adını uBeam koyduğu kablosuz şarj cihazı icadı, ilerleyen günlerde daha çok konuşulacak.