Düşman kardeşlerin diyarı Kore

Düşman kardeşlerin diyarı Kore
Düşman kardeşlerin diyarı Kore
Teknik olarak hala savaş içerisinde sayılan Kuzey Kore ve Güney Kore'nin yıllardır süren mücadelesini görmezden gelebilirseniz tam bir doğa harikası ve zenginlikler diyarı Kore. Bugün kalkıp Kore'ye gidip sınırın her iki tarafını da rahatlıkla görebilmek pek mümkün değil. İşte sizin sınırın her iki yakasından görüntülerle 13 maddede Kore!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Hala sınır bölgesindeki tarafsız bölgede askerlerin birbirine ateş açmayı sürdürdüğü Kore toprakları, yüzyıllarca aynı zulmü çeken bir milletin birbirine düşman olma hikayesini içinde barındıran bir memleket. Bir milletin iki devlet halinde "kendine düşman" olması pek görülen bir vaka değil. Sizler için bu düşman kardeşlerin tarihine ışık tutarak, sizi sınırın her iki yakasına taşıyacak bir liste hazırladık...


1. Neden "Kore"?


Kore kelimesinin batı dillerinde kullanımı Marco Polo'nun taşıdığı bilgilere dayanır. İngilizce'de 17. yüzyılda dillendirilmeye başlayan "Kore" kelimesi, 918-1392 yıllarında günümüzde Kore olarak bildiğimiz bölgede egemenlik kuran Goryeo ya da Koryo olarak adlandırılan krallığa dayanır. Goryeo krallığı da bu ismi kendilerinden önce 668 yılına kadar hüküm sürmüş olan Goguryeo krallığından miras olarak almıştır. Goguryeo krallığının Kore tarihinde önem taşıyan 3 Krallık döneminde, kuzey topraklarına hakim olan krallık olduğu bilinir. İlginçtir bugün Güney Koreliler bütün Kore toprakları için "Hanguk" yani "Han'ın ülkesi" adını benimsemişlerdir. Burada ilginç olan nokta, daha çok Çin ve Japon milletlerine yakın olduğu düşünülen Korelilerin, Han gibi Türk ve Moğol kavimlerin kullandığı bir yönetici adını benimsemeleridir. Ancak bu sizi şaşırtmasın çünkü Kore dili Ural Altay dil grubunda olduğu için Türkçe ile ufak tefek benzer kelimeler içerir. Kuzey Kore'de ise Kore toprakları, Choson yani bir anlamda "gündüz güneşi ya da sıcaklığı" anlamına gelecek şekilde tanımlanır.

2. 100.000 yıllık öyküTartışmalı bir şekilde Amerika'da bulunan Kore Akademisi'nin araştırmaları Kore'de M.Ö. 100.000 yılına dayanan ve lav akıntıları altında kalmış kayadan oyulmuş bir şehir olduğuna dair bulgular elde etmiştir. Fakat Kore'de bir uygarlık kurulduğuna dair ilk ve kesin bulundular ancak M.Ö. 10.000 yıllarına dek uzanabilmekte.

3. İlk Krallık


Gojoseon olarak bilinen ilk Kore krallığı, Korelilerin tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir. Gojoseon'un kelime kökeni "Go" yani "Antik" manasını taşır. Bu krallığın kurucusu olarak bilinen Dangun (Tangun) adlı bir efsanevi karakterin ilk Koreli lider olduğu düşünülür. Tangun'un dedesi olarka kabul edilen Hwanin karakterinin de, Koreliler tarafından "Cennetin Efendisi" olduğuna inanılmakta. Hwanin'in "Tanrı'nın Şehri" olarak bir yerleşim bölgesi kurduğu ve Tangun'un da bu şehirden geldiği rivayet edilir.

4. Bölünmelerin başlangıcıİlk kralıklarının ardından Çin egemenliğinin kısmen egemenliği altına giren Koreliler, Goguryeo krallığı ile başlayan 3 krallık dönemiyle ilk başta üçe ayrılırlar. Goguryeo, Baekje ve Silla olarak bölünen Kore, sanılandan çok daha uzun yıllar önce parçalanmıştır. Çin ve Asya'dan gelen saldırıların ardından tekrar yıkılıp yeniden toplanan Koreliler, bugün hala adını taşıdıkları Goryeo Krallığı altında yeniden toplanmışlardır. Ancak bu birleşme çok uzun sürmemiştir.


5. Batan imparatorlukTarih boyunca Japon ve Çin saldırılarından yılan Koreliler, 19. yüzyılın başlarında yeniden Japon tehdidiyle karşı karışya kalırlar. Baskı altında Asya'nın iç kısımlarına çekilmeye zorlanan Koreliler, dönemin iktidarı olan Choseon hanedanı tarafından Kore İmparatorluğu altında toplanırlar. 1897'de kurulan bu yönetim ancak 1910 yılına kadar dayanabilmiştir. 1910'daki Japon işgaliyle talan olan Kore toprakları uzun süre Japon egemenliği altında kalmıştır.

6. 1 Mart hareketi


Japon İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelen Kore de, isyan bayrağı 1919' yılında açılmıştır. Koreliler için 1 Mart hem Kuzey hem de Güney Kore'de saygıyla anılan bir tarihtir. Kore halkının başlattığı protestolarda 17 yaşında bir kadın öğrencinin Japon askerlerince yakalanarak öldürülmesi üzerine bütün Kore de büyük bir ayaklanma başlamıştır. Toplamda 12.668 Koreli'nin yakalandığı ve yarısından çoğunun yargılanarak cezalanrırıldığı olaylar, Korelilerin bağımsızlık yolunda dünyaya seslerini duyurmalarına yol açmıştır.

7. Japon imparatorluğu ve esaretin son buluşu


Japon İmparatorluğu'nun Kore üstündeki etkisi büyüktür. Öyle ki, Japonlar 5 milyonun üstünde Koreliyi ağır işlerde çalışmaya zorlamış ve 400.000'e yakınının ölümüne sebep olmuşlardır. Yine 200.000'e yakın Koreli kadın, Japon ordusuna seks kölesi olarak hizmet vermeye zorlanmıştır. Koreliler kendi isyanlarıyla olmasa da Japon zulmünden kurtulmayı 2. Dünya Savaşı'nın ardından başarmışlardır. 2. Dünya Savaşı'nda Pearl Harbour saldırısının faturasını ağır ödeyen Japonlar, hem cephede yenilmiş, hem atom bombası ile imtihan olmuş, hem de Kore'yi kaybetmişlerdir.

8. Savaştan savaşa koşan KorelilerTarih sahnesine çıktıklarına yaşadıkları savaş ve esaretler sebebiyle adeta pişman olacak noktaya gelen Koreliler, başka güçlerin işgali altına girmeye başlarlar. Zayıflayan Japon güçlerini cephede ezip geçen Sovyetler Birliği, hemen hemen bugünkü Kuzey Kore sınırlarını oluşturan topraklara kadar ilerlerler. Aynı şekilde Japonları Güneyden kıstıran ABD orduları da, günümüz Güney Kore'sine yakın sınırlara kadar ilerleyerek bölgedeki Japon egemenliğini sona erdirirler. Bu durum aslında Kore'nin bir daha asla bir araya gelememesine sebep olan bir karşılaşma yaratır. Ve soğuk savaş bir anda Kore'de cephe savaşına dönüşür.

9. Kore Savaşı ve mutlak bölünme1950'de Kore Savaşı'nın patlak vermesine dek uzanan süreçte ikiye bölünen Kore'de; Kuzey Kore, Çin ve Sovyetler Birliği'nin oluşturduğu birlikler Kore'nin büyük bir bölümünü ele geçirir ve bölge bir anda Komünist rejimin etki alanına girer. Bunun üzerine ABD önderliğinde Birleşmiş Milletler'in oluşturduğu koalisyon güçleri Güney Kore'yi savunmak üzere büyük bir operasyona girişirler. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, Avustralya, Fransa, Etiyopya, Güney Afrika, Tayland gibi dünyanın farklı bölgelerinden gelen birçok ülkenin askeri Kore'de silah başına geçer. Mini bir dünya savaşına sahne olan Kore, 1953'te sona eren ve çizilen sınırlarla mutlak olarak bir bölünme yaşar.

10. Yukarı Kore


1948 yılına kadar otoriter bir yönetim altında Sovyet Desteğiyle kurulan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, bugün Kuzey Kore olarak biliniyor. Kore Savaşı'ndan günümüze varlığını sürdürmekte. Kapalı bir yapıya sahip olan devletin şu ana kadar iki lideri oldu. Biri 70 yaşında 2011'de ölen Kim Jong-il diğeri de oğlu Kim Jong-un. Özellikle yüzbinlerce kişinin zoraki bir şekilde ağladığı cenaze töreniyle dikkatleri çeken Kim Jong-İl öldüğünde, oğluna dünyanın en içine kapanık rejimini bırakmıştı.

11. Aşağı KoreAsıl adı Kore Cumhuriyeti olan, Güney Kore ise 50 milyonluk bir nüfasa sahip ve Kapitalizmi benimsemiş hatta özümsemiş bir memleket. ABD'nin her daim gözünün üstünde olduğu Güney Kore, Asya'nın en büyük 4. dünyanın ise en büyük 12. ekonomisine sahip. Bugün teknoloji başta olmak üzere tüm endüstrilerde lider markalar çıkartmayı başan Güney Kore, "Kötü kardeş" olarak nitelendirdikleri Kuzey Kore tarafından zaman zaman tedirgin edilmekte.

12. Kuzey Kore'de gidilip görülesi yerler


Temel olarak "İnsan her şeyin efendisidir." gibi özetlenebilecek Juche ideolojisiyle yönetilen Kuzey Kore'yi gezmeyi bir kenara bırakın girmek hiç kolay değil. Nüfusunun %40'ı asker olan Kuzey Kore'ye gitmenin tek yolu Kuzey Kore vizesi almak ancak Kuzey Kore'nin Türkiye dahil neredeyse dünyanın hiçbir ülkesinde Büyükelçiliği yok! Nerede var? Misal Küba'da var. Pasaport harici ayrı bir evrak olan Kuzey Kore'ye giriş belgesi, Kuzey Kore'ye yapılan başvuru sonrasında elde edilebiliniyor ve ancak Çin üzerinden ülkeye ulaşmak mümkün. Ayrıca ülkeye girmeden önce de girdikten sonra da bir çok sorgulamaya maruz kalıyorsunuz. Bunun haricinde Kuzey Kore'de bir zamana kadar sadece devlet yetkilileriyle tura katılmak mümkünken şu anda, yine devlet kontrolünde kısıtlı bir kaç Çin merkezli tur şirketi 500 Euro ie 1700 Euro arasında değişen seyahat turu imkanları sunuyor. Ancak bu turların da akıbeti her an Kuzey Kore devletinin keyfi kararlarına bağlı, tur öncesi size garanti edilen şartlar, elde olmayan sebeplerle yerine getirilemeyebilir. Tüm bu sıkıntılara göğüs germek isteyenler için gidip görebilecekleri yerleri derledik:

*Juche Kulesi*Pyongyang Stadı*İşçi Sınıfı Anıtı*Kim İl-Sung Meydanı*Pyongyang Metrosu*Kim İl-Sung Mozalesi*Direniş Anıt Mezarlığı*Chollima Anıtı*Savaş Müzesi*Uluslararası Dostluk Sarayı*Çocukların Sarayı*Kültür Sarayı*ABD'nin USS Pueblo gemisi*Japonlara karşı kazanılan zaferin anıtı*Kral Tangun'un mezarı*Batı Denizi Barajı*Kore Sineması Platosu*Sariwon Köyü

13. Güney Kore'de gidilip görülesi yerlerGüney Kore, özellikle şehitliğimizin olduğu ve futbol milli takımızın 2002 dünya kupasında zaferler yaşadığı bir ülke olarak gidip görmek için geçerli sebeplerimizin olduğu bir memleket.

*Ggotji sahili*Darangee Village*Gwang-An (Elmas) Köprü*Jinhae'deki Kyeong-Wha İstasyonu*Upo Marsh*Gyeongju*Haeinsa tapınağı*Naganeupseong köyü


*Boesong çay bahçeleri*Bulguksa tapınağı*Anapji gölü*Samkwang tapınağı*Türk şehitliği*Jeju adası*Yongam tapınağı*Hwangmae dağı*Jiri dağıSonuçta her ne kadar tarihi işgaller ve yıkımlarla dolu olsa da Kore'nin bugün hem kuzeyinde hem de güneyinde gidip görülesi çok güzel yerler var. Bu kadar zengin bir doğa ve zenginliğe sahip güzelim bir ülkeyi paylaşamayan Korelilere akıl sır ermiyor. Belki bir gün bir daha ayrılmamak üzere bir araya gelirler ve sahip oldukları güzellikleri birlikte paylaşırlar. Ancak her yıl aralarında tırmanan gerginliklere bakacak olursak bu tek millet, iki devletin kaderi bir süre daha ayrı gayrı gideceğe benziyor...