E sizin gününüz de kutlu olsun madem: Dizilerin çeşit çeşit 8 babası

E sizin gününüz de kutlu olsun madem: Dizilerin çeşit çeşit 8 babası
E sizin gününüz de kutlu olsun madem: Dizilerin çeşit çeşit 8 babası
Malumunuz bugün babalar günü. N'oluyo.tv'den Murat Karaca günün şerefine dizilerden tanıdığımız 8 babayı sizin için derledi. Aralarında ideal baba dediklerimiz de var, olmaz olsun böylesi dediklerimiz de.

En iyi niyetli baba: Walter White

Orta direği örnek şekilde temsil eden, kıt kanaat geçindirdiği ailesi ve çocukları için ek iş yapmaktan çekinmeyen bir adam, bir babaydı Walter White. Ta ki kayış atana kadar. Her ne kadar sıfırdan kurduğu krallığı büyüdükçe egosu ve kibiri büyüse de arada bizlere hep "Her şey ailem için. Onların rahatı için" hatırlatmasıyla hep onun tarafında olduk. Girdiği işe iyiden iyiye kendini kaptırıp amacından sapsa da Heisenberg'i Heisenberg yapan ilk sebeplerden biri iyi niyetti.

En art niyetli baba: Tywin Lannister

Zeki mi? Çok. Karizmatik mi? Evet. Lider mi? Dizinin belki de en iyilerinden. Art niyetli mi? Maalesef. Tywin Lannister, Westeros'un en yaş tahtaya basmayan, elindeki gücü doğru kullanmasını bilen, yöneticiliğe kafası çok iyi basan tecrübeli bir kumandandı. Lakin iş babalığa gelince o kısmı biraz eksik gibiydi sanki. Tyrion'u doğarken eşini öldürdüğünü düşünerek ondan nefret etmesi, hatta gözünü kırpmadan zindanlara atıp ölüme mahkum etmesi, taht hırsı ile kızını ve oğlunu gözünü kırpmadan istemedikleri kişilerle evlenmeye zorlaması. İşte bunlar hep art niyet.

En üçkâğıtçı baba: Lily'nin babası HIMYM

Klasik baba-kız ilişkisini bilirsiniz. Kızlar babalarının gözünde hep küçük kızları olarak kalır, babalar da kızları kocaman olsalar da onlara küçük muamelesi yapmaktan hiç vazgeçmezler. Buraya kadar güzel lakin Lily'nin babası Mickey bu işi küçük çıkarları için yapmayı alışkanlık haline getirmiş üçkağıtçı bir babadır maalesef. Olmadık zamanda çat kapı gelip kalacak yer, para istemesi. İstedikleri kabul görmeyince duygu sömürüsü ile istediklerini elde etmesi ve akabinde toz olması onu çıkarcı biri yapsa da Mickey komik bir adam, sevimli bir üçkağıtçıydı.

En mert baba: Ned Stark

Hey gidi koca Ned... Ne Winterfell ahalisi içinde ne de Westeros'da arkasından kötü konuşan bir kişi bile bulamazsınız. Evlatlarını öz ya da üvey diye ayırmaması, hiç birini kayırmaması, hepsine eşit davranması hatta koskoca Winterfell'i bile bu şekilde yönetmesi gerçekten örnek alınası, takdir edilesi bir şeydi. Kış geldi, sensiz üşüyoruz Ned baba...

En sahiplenici baba: Michael Dawson

Evlat sevgisi bambaşkadır anlarız. Ama Michael'ın oğlu Walt'un bu kadar üzerine düşmesi hem Walt'u hem bizi canından bezdiriyordu. Seni biliyoruz ve anlıyoruz Michael. Ama ergen çocuğun üstüne bu kadar düşersen en sonunda ya isyankar olur ya berduş. Walt'un kendisine küs olduğu dönemlerde Locke ile iki el tavla atmasına bile uyuz olması "Yeter be!" dedirtmişti. Baba olursanız Michael gibi olmayın.

En sabırlı baba: Rick Grimes

Normalde baba olmak zaten zor bir zanaat iken dünyayı zombiler sarmış, insanlar birbirini pişirip yerken değil babalık insanlığın bile zorlaştığı ortamda Carl gibi çabuk büyümek zorunda kalan fakat olgunlaşmamak için ısrar eden bir çocuğunuz varsa zombiler dünya üzerindeki en son derdiniz oluyor. Carl'ın bazı olumlu hareketleri de olsa genelde "evlat olsa sevilmez" diye tabir edilen türde bir çocuk. Rick Grimes "sabrın sonu selamettir" lafını bir yerlerden duymuş olacak ki oğlunun bütün gereksiz hareketlerine rağmen suskunluğunu koruyor. Hatta çoğu zaman hatayı kendinde arıyor. Bizi de en azından bi' zombinin elinin tersi şöyle ağzına gelse diye ekran karşısında bekletiyor.

En şerefsiz baba: Marty Hart

Marty Hart dedektifin hası olabilir ama kesinlikle iyi bir baba değildi. Ailesini ve çocuklarını çok sahiplenen bağnaz ve geleneksel aile babası maskesinin altında neler vardı neler. Eşini duygu sömürüsü ile ağlayarak kandırıp kendinden yaşça küçük başka bir kadınla aldatması, sözüm ona "kurtardığı" hayat kadınıyla tekrar eşini aldatması. Yeteri kadar ilgilenmediği kızı bir hata yapınca hataya sebep olanların ağzını burnunu kırması... Sen ne pis bi' baba ne biçim bi' adammışsın be Dedektif Marty!

En iyi üvey baba: Dexter

Dex, eve iş getirmeme konusunda örnek alınası bir babaydı (Akşam yaptığı işi değil, gündüz yaptığı) ki Dexter gece ve gündüz işlerini bile birbirine karıştırmadan kodlarına bağlı kalarak devam ettirmesi takdir edilesi bir yanıydı. Babalığına gelecek olursak Dexter, Astor ve Cody'yi öz evlatları gibi sevdi kabul etti, öz oğlu Harrison'ı da onlardan ayırmadı herkese eşit, sevgi ve ilgiyle yaklaştı. Gündüz ve gece işlerini karıştırmazsak Dexter'ı örnek bir baba figürü olarak görebiliriz.