Efsane geri döndü: Çok yaşa sen Grup Vitamin!

Efsane geri döndü: Çok yaşa sen Grup Vitamin!
Efsane geri döndü: Çok yaşa sen Grup Vitamin!
90'lar diye boşuna diretmiyoruz. Efsanelerin doğduğu ve yaşadığı 10 yıllık bir dönem düşünün. Bugün Türkiye'nin gündemini değiştiren ne kadar star varsa hepsinin ilk adımlarını attığı ayrı bir çağ adeta... Bu çağın en büyük efsanesi neydi peki? Tartışmasız: Grup Vitamin! Yıllardır ortalarda yoklardı, herkes şimdi ne yaptıklarını merak edip duruyordu. Yoğun ilgiye dayanamadılar ve geri döndüler! Çok yaşa sen Grup Vitamin!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye 'de absürt müzik yaparak saygınlık kazanmış, efsane olmuş yegane gruptur Grup Vitamin. Taklitleri, benzerleri çok yapıldı ama hiçbiri yerini turmadı onların. Bir nesile adlarını verdiler. "Grup Vitamin Nesli" var bu ülkenin. 90'larda sabah gözünü Ninja Kaplumbağalar ile açan, öğle yemeğini Susam Sokağı ile yiyen, krurşun kalemle sardıkları kasetlerin üstüne Grup Vitamin şarkılarını çeken bir nesil...

1991'de çıkan Bol Vitamin albümünde; Gökhan Semiz, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi, İzel, Sertaç Demirtaş, Emrah Anul, Selçuk Aksoy, Murat Uzunal gibi dev bir kadroları vardı. Sonrasında Ufuk Yıldırım ve Ercan Saatçi kendilerine ayrı bir kulvar açtılar. Hatta daha sonra gruptaki bir diğer isim olan İzel ile Ercan Saatçi farklı projelere de imza attı.

Grup Vitamin uzun süre yoluna; Gökhan Semiz, Emrah Anul, Selçuk Aksoy ve Sertaç Demirtaş ile devam etti. Bu yolun yarısında Sertaç Demirtaş gruptan ayrılarak kendisine farklı bir kariyer çizdi. Geriye kalan üçlü olan Gökhan, Emrah ve Selçuk; Grup Vitamin'in son yılllarına damga vuran çalışmaları birlikte çıkarttılar.

Grup Vitamin, 90'lar kuşağının yüreğine acıların en büyüğünü düşüren bir trajedi de yaşadı. Grubun şarkı sözlerinin çoğunu üstlenen ve bir nevi takım kaptanı olan Gökhan Semiz, 1998'de talihsiz bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Gökhan'ın kaybı bir kuşağın tam anlamıyla gülümseyişlerini yüzünden söküp almıştı. Grup Vitamin'i yeni albümler yapmaya küstüren de bir anlamda bu acı kayıp olmuştu. En son 1998'de İyi Günler Türkiye ve Best Of Vitamin ile Gökhan Semiz'e bir saygı duruşunda bulunan Emrah ve Selçuk ikilisi, Grup Vitamin'in yeni projelerine noktayı koymuştu.

Hayranları yıllarca Emrah ve Selçuk'un peşini bırakmadı. Onları dönem ödevlerine konu edenler oldu. Selçuk'un İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü yakınlarındaki cafesine destek için akın edenler oldu. Emrah'ın müzik dersleri verdiği kursa sırf onu görüp destek olmak için yazılanlar oldu. Aradan koca 7 yıl geçti. Selçuk ve Emrah ayakta durabilmek için müzik dışında da pek çok çalışmalar yaptı. Ama hayranları asla peşlerini bırakmadı.

Çok şükür ki artık hasret dindi. Grup Vitamin yeni yüzü, yeni görünüşü ama eski tadıyla 2015'te geri döndü. Endoplazmik Retikulum adlı bu yeni albümün de ilk klibi; efsane olan İsmail şarkısının yeni versiyonu olan İsmail 2'ye çekildi. Açıkçası sözleriyle, hareketliliğiyle eski Vitamin şarkılarını aratmayan ve kahkahalarla güldüren bu şarkıyla Grup Vitamin'in muhteşem bir şekilde döndüğünü söylersek yalan olmaz. Gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki Efsane geri döndü: Çok yaşa sen Grup Vitamin!

Grubun yeni klibini rahmetli Gökhan Semiz'i tüm sevgi ve saygılarımızla anarak paylaşıyoruz;