Elon Musk bizi uzaya götür!

Elon Musk bizi uzaya götür!
Elon Musk bizi uzaya götür!
Bazılarının "Yaşayan bir Iron Man" diye tabir ettiği girişimci ve hayalperest Elon Musk'ın, aslında çok da etkileyici bir akademik geçmişi yok. Bilakis, 25 yaşında Stanford'daki eğitimini yarıda bırakmış bir isim Musk. Sonrasında başardıkları sayesinde ise parmakla gösterilen bir girişimci haline gelmiş.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

Şunun şurasında LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) pek bir şey kalmadı.  Genç dostlarımız uykusuz gecelerin, özel derslerin ve nefes almadan çözülen testlerin meyvesini yemek için sabırsızlanıyor. LYS’de istediğiniz puanı tutturamayacağınıza dair korku hissediyorsanız, ‘büyük adam’ olmak için büyük isimlere sahip üniversitelere girmenin şart olmadığını da bilmelisiniz. İşte sınava girecek genç dostlarımıza ilham verecek bir isim: Elon Musk!

1.“Yaşayan Iron Man” denilen Elon Musk kimdir?

Elon Musk’ın iş tanımını tek bir kelimeyle anlatmak biraz zor. Çünkü kendisi hem girişimci, hem yatırımcı, hem de mucit. Bitmedi; aynı zamanda İnsanlığı Mars’a götürmek için başlatılan SpaceX’in CEO ve CTO’su. Dahası da var; Musk, lüks elektronik araçlar üreten Tesla Motors’un CEO’luğunu ve ürün mimarlığını da üstlenmiş durumda.

Bu zeka küpü adam SpaceX’in, Tesla Motors’un ve PayPal’ın kurucu ortaklarından biri. Hyperloop olarak adlandırılmış konsept bir yüksek hızlı taşımacılık projesinin de mucidi.

2. Gayet normal bir öğrenciymiş

Hemen ‘Ohoo, bu nedir ya?’ demeyin. Çünü Elon Musk’ın hikayesinin şu anki hali göz kamaştırıcı olsa da, küçüklüğü ve öğrencilik dönemi herkesinki gibiymiş. Orta halli bir ailesi olan Musk’ın annesi bir manken, babası da elektromekanik mühendisiymiş.

3. 12 yaşında kod yazıp 500 dolara sattı

10 yaşına hepimiz bilgisayara merak salmıştık değil mi? Musk için de durum çok farklı olmamış. Aslında tüm bunların başlangıcı, tahmin edebileceğiniz gibi, modern bilgisayarların büyükbabası sayılabilecek bir Commodore VIC-20 ile olmuş.

Genelin ilgisi bilgisayar oyunu olur ya, Elon Musk’ınki o oyunların nasıl yapıldığı olmuş. Kendi kendine bilgisayar programlamasını öğrenen Musk, 12 yaşında yazdığı kodu bir oyun için satıp, karşılığında 500 dolar kazanmış.

Vay canına dediniz, duyduk. Normal şartlarda biz de öyle derdik ama Elon Musk’ın ilköğretim hayatı boyunca ciddi seviyede zorbalığa maruz kaldığını biliyoruz. Yani aklı fikri bin bir parlak şeyle dolu bu adam, çok da rahat ve huzurlu bir çocuklu geçirmemiş.

4. Stanford terk…

19 yaşında Kanada’da Queen’s Üniversitesi’ne başlamış Musk. Burada iki sene öğrenim gördükten sonra Pennysylvania Üniversitesi’ne transfer olmuş; mezun olurken kolunun altında bir değil iki diploma varmış; fizik ve ekonomi. 1995’te 24 yaşındayken Stanford’a doktora için kabul edilmiş ve sürpriz; program başladıktan yalnızca birkaç gün sonra girişimcilik hayallerinin peşinden koşmak için programdan ayrılmış.

5. 5 çocuk babası dahi

Yukarda saydığımız onca şirketteki kuruculuğu ve proje ortaklığına başlangıcı böyle olmuş Elon Musk’ın. Musk yaptığı projeler kadar özel hayatıyla da gündeme gelmiş. İlk evliliğinden 5 çocuğu bulunan Musk, 2010’da İngiliz oyuncu Talulah Riley ile evlenmiş. 2012’de boşanma kararı alan çift ayrılığa pek dayanamamış olsa gerek, 2013 senesinde tekrar evlenmişler. Bu sefer de birbirlerine çok dayanamamışlar galiba zira çift 2014’te boşanmış.

6. Yapabildiğini değil, yapmak istediğini öğrendi

Şimdi biz bu kadar şeyi neden anlattık? Bugün teknoloji gündemini bir anda değiştiren projelerin altında imzası olan bu adam aslına bakarsanız bugün olduğu yere azmi ve ilgilendiği şeyi yapma isteğiyle gelmiş. Yani bir şeyi yalnızca yapabiliyor olmak çok bir şey ifade etmeyebilir bazen; yapabildiğini değil, yapmak istediğini öğrenip yapmak ve onunla yaşamak belki geç, ama mutlaka gelecek olan bir başarının ilk adımı olabilir. Siz bunu bir düşünün.

7. Şimdi de interneti uzaya götürecek

E adamı bu kadar övmüşken kendisinin son çılgın projesinden de bahsetmeden bitirmeyelim.  Geçtiğimiz aylarda Güneş’te gerçekleşen fırtınaları görüntüleyebilmek için uzaya gözlem aracı gönderen Space X’in son projesi dün ortaya çıktı. Açıkladığına göre adamımız Musk, “uzaya internet servis sağlayıcısı” yerleştirmek için devlet yetkililerine başvurmuş. Yanlış okumadınız, Musk’ın yeni olayı uzaydan internet dağıtmak. Şayet bu plan gerçekleşirse telekom şirketleri tarihlerinin en büyük rekabetiyle karşı karşıya kalmış olacak. Aynı zamanda bir roket şirketi olan SpaceX’i de dünyanın farklı bölgelerindeki büyük çaplı şirketlere uzaydan internet hizmet veren bir servis sağlayıcısına dönüştürecek.

Kıssadan hisse: Bu çetrefilli sınav dönemine hazırlanırken gönülden geçen bölümü, okulu kazanmak elbet şahane. Fakat bunun aksinden duyulan korkunun dünyanın sonu olmadığını da hatırlamak lazım. Elon Musk bunun yalnızca bir örneği. Akademik eğitimin öneminin omuzlara yük olmasına izin vermemiş pek çok başka insan da var hayallerinin peşinden azimle çok çalışarak koşmuş. Aklımıza gelen ilk isimlerden ikisi Bill Gates ve Steve Jobs mesela. Adını anmadan okul bırakma mevzusunu kapatacağımız bir başka isim de Mark Zuckerberg, biliyorsunuz. Brad Pitt, F. Scott Fitzgerald ve John Lennon da akademik hayatları planladıklar gibi gitmeyen diğer isimlerden. Yani ne olursa olsun, yapmak istediğiniz şeyi bulup ona emek verebileceğiniz bir ortam yarattığınızda, her şey harika olacak. Bol şans!

Uzaydan internet çağı başlıyor