Emma Watson'ın çıplak fotoğraf tehdidi sahte çıktı

Emma Watson'ın çıplak fotoğraf tehdidi sahte çıktı
Emma Watson'ın çıplak fotoğraf tehdidi sahte çıktı
Emma Watson'ın çıplak fotoğraflarının yayınlanacağı söylenen internet sitesinin hatta sonrasında ortaya çıkan kampanya sitesinin de sahte olduğu ortaya çıktı

RADİKAL - Emma Watson'ın çıplak fotoğraflarının yayınlanacağı haberleri asılsız çıktı. Daha da önemlisi, bu haberlerin internetin sabıkalı bir troll ekibi tarafından ortaya atıldığı, şu anda yönlendirme yapılan ve 4chan sitesinin kapatılması çağrısında bulunan internet sitesinin de sahte olduğu belirtiliyor.

Dün çıkan haberlerde, Emma Watson’ın da iCloud hesabının hack’lendiği ve çıplak fotoğraflarının internete sızacağı söyleniyordu. Haberlerde Watson'ın fotoğraflarının, daha önce başka yıldızların çıplak fotoğraflarına da yer verilen 4chan sitesi üzerinde ve EmmaYouAreNext.com sitelerinde yayınlanacağına dair tehditler aldığı belirtilmişti. İddialara göre Watson’ı tehdit eden bir 4chan kullanıcısı, Emma Watson’ın Birleşmiş Milletler’de feminizm hakkında yaptığı konuşmayı beğenmediğini, onu çıplak fotoğraflarını yayınlayarak cezalandıracağını söylemişti. Bunun için kurulan internet sitesinde Watson’ın bir fotoğrafı ve geri sayım butonuna yer verilmiş, geri sayım bitince fotoğrafların yayınlanacağı belirtilmişti.

Sayaçtaki zamanın dolmasıyla gerçek ortaya çıktı. Kurulan internet sitesi ve sonrasında yaşanan her şey aslında Rantic adlı, sosyal medyada pazarlama yapan bir şirketin kampanyası olduğu söyleniyordu. Fakat asıl ilginç olan, gerçekte böyle bir şirketin olmaması.

DAHA ÖNCE DE KANDIRDILAR

Business Insider'ın aktardığına göre, aslında Rantic diye bir şirket yok. Olay tamamen, SocialVEVO ya da Jacob Povolotski, Yasha Swag, Swenzy ve Joey B. takma adlarıyla bilinen internet trollerinin şakasından ibaret. Rantic Marketing adlı şirketin adı daha önce, Grand Theft Auto 5'in PC'ler için üretiminin iptal edildiği haberleri sırasında da duyulmuştu. Kısa süre sonra bunun uydurma bir haber olduğu ortaya çıkmıştı.

Son kurban Emma Watson mı?

Harry Potter'ın yıldızından dünya erkeklerine çağrı

Şu anda EmmaYouAreNext.com sitesine girenler, otomatik olarak Rantic.com’a yönleniyor. Sitede yer alan bilgilerde, EmmaYouAreNext.com internet sitesinin, kısa sürede dünya üzerindeki milyonlarca kişiden ilgi gördüğü belirtiliyor.

Sitede yer alan yazılarda “4chan’i kapatmamıza yardımcı olun ve daha fazla özel fotoğrafın ortalığa saçılmasını engelleyin. Bu kadınlardan hiçbiri bunu hak etmiyor ve hep beraber bir değişim yaratabiliriz. EmmaYouAreNext.com sitesi, 48 milyon kez ziyaret edildi, 7 milyon facebook beğenisi ve paylaşımı aldı, Tüm dünyada 3 milyon Twitter kullanıcısı bu hesaba mention yaptı” deniliyor. Fakat bu sayıların hiçbiri doğru değil.

Sitede ABD başkanı Barack Obama’ya yönelik yazılmış bir de mektup bulunuyor. Bu kampanyaya katılmak isteyenlerin mektubu imzalaması ve sosyal medyada paylaşması isteniyor. Güvenilir haber siteleri, rantic.com'da yer alan formun doldurulmamasını, bunun dünya çapında bir spam hareketien dönüşebileceği uyarısını yapıyorlar.