Emre Aydın'ın 10 şarkısıyla bunalıma serbest dalış

Emre Aydın'ın 10 şarkısıyla bunalıma serbest dalış
Emre Aydın'ın 10 şarkısıyla bunalıma serbest dalış
Depresyon çağımızın salgını gibi her yanı sararken, daha gençliğinin baharında sınav notları dışında başka derdi olmayan gençleri bu denli bunalıma sürükleyen nedir diye düşünmemek elde değil. Sosyal medyadaki isyanlara bakılacak olursa, sevilen sanatçı Emre Aydın'ın şarkıları gençlerin bağrını delip geçen faktörlerin başında geliyor. Peki gerçekten Emre Aydın şarkılarıyla bunalıma girmek mümkün mü?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Emre Aydın son yılların Türk Rock müziğinin yetiştirdiği en yetenekli isimlerden biri. 1981 Isparta doğumlu olan Emre Aydın, 2003 yılında başlayan profesyonel müzik hayatında, özellikle 2008'de MTV'nin açtığı yarışmada Avrupa 'nın en sevilen sanatçısı seçildiği döneme büyük damga vurmuştu. Şu ana kadar çıkardığı 3 albümle özellikle genç kesimin büyük beğenisini kazanan Emre Aydın'ın en bilinen özelliği şarkılarındaki yoğun depresyon etkisi. Öyle ki neşeli bir bahar gününde coşkuyla koşturduğunuz kırları bile kurak çöllere çevirebilecek nitelikte söz ve bestelere sahip Emre Aydın şarkıları, hali hazırda bunalımda olan kişilerde ağır hasarlara sebep olabiliyor. Peki nasıl oluyor bu? İşte size 10 Emre Aydın şarkısıyla bunalıma serbest dalış

1. Soğuk Odalar"soğuk, soğuk olanlar
Vurdum dibe kadar
Halimden yalnız uyuyanlar anlar"

Öncelikle oda soğuksa üstüne bir yorgan çekeceksin, dibe vurduysan da çıkmasını bileceksin. Titre ve kendine gel güzel kardeşim, yarınlar güzel yarınlar bizim.


2. Bu Yağmurlar


"Birden giderler fark etmezsin
Kalbinde siren sesleri
Ağlarsın belli olmaz bu yağmurlar yüzünden"

Yağmur bu mevsimsel bir olay, her yağmur yağdığında böyle olmaya gerek yok. Güneş açar yakında, paralama kendini boş yere.

3. Beni Biraz Böyle Hatırla


"Dağılmış eşyalar dört bir yana
Sessizliğimiz uykusuzluktan değil
Toplasan iki kişi eder miyiz hala?
Beni biraz böyle hatırla"

Ortalık dağınıksa topla güzel kardeşim, anılara boğulma. Temizle etrafı, bir kendine çeki düzen ver, evinin içi kafanın içi gibi olmasın.


4. Belki Bir Gün Özlersin


"Belki bir gün özlersin
Başka adamlarla
Başka şehirlerde
Yürürken"

Giden gitmiş be canım kardeşim, bırak kiminle yürürse nerede yürürse yürüsün. Kafana takıp niye bunalıma giriyorsun ki? Sen de yürü başkasıyla başkalarıyla, o seni çoktan unutmuş bu saatten sonra özlese neyine yarar özlemese senden ne götürür?

5. Geceler Kara Ten"Ne baharın tadı var ne de yazın sevgili
Bir demlik günüm var ömrüm de geçiyor"

Bir demlik ömür ne demek kardeşim? Daha gençsin bir kendine gel Allah aşkına! Bir sevgili uğruna ömür yakmaya değer mi?


6. Buralar Yalan


"Öldürmedi Güçlendirmedi Hiç Geçmedi, Geçer Sandım
Gördüm Kendimi Aynada Bir Yardım Çağırsaydım"

Birincisi öldürmeyen Allah öldürmez, öldürmeyen şey de güçlendirir. Yok öyle mızıkçı çocuklar gibi o olmadı, bu olmadı demek. Aynaya bakıp da öyle kendi kendine buhranlara sürüklenme, bir duş al bir yüzünü yıka.

7. Kağıt Evler"Kağıt evler içinde
Yanmış her şey düşler bile
Peki sen en yanlış kadın
Nasıl en çok sen acıttın?"

Öyle yanmış bitmiş modlarına girmeye gerek yok. Kadın zaten yanlışmış, sen de diyorsun işte. Madem yanlış, bırak unut gitsin. Acısıyla tatlısıyla yaşanmış bitmiş. Aş artık bunları.


8. Unut Gittiğin Bir Yerde"Bir de sen bırak beni
Unut gittiğin bir yerde
Kim kaldı ki
Çok büyüdüm sayende"

Kimse kalmadı diye bir şey mi var? Çok yalnızsan bir kursa yazıl, yeni çevrelere gir arkadaşlar edin. Yeni insanlarla tanış. Kolay mı öyle kimseler yok deyip evlere kapanmak. Kalk ayağa!

9. Kim Dokunduysa Sana"Yapma , dokunma
Kim dokunduysa sana … ona git
Nerde unuttuysan beni … orda kal"

Sen de artık bir karar ver şeker kardeşim. Unuttun mu diyorsun, gittin mi diyorsun ondan sonra al bak unutmamış, gittiği yerden dönmüş. Daha ne istiyorsun? Kim dokunduysa dokunmuş artık. Madem bu kadar geri çevrilemez bir mevzuydu neden arkasından ağladın? Ya ağlama ardından, ya da öp de başına koy dönmüş işte sana!

10. Bitti Tebrikler"Ben Yarım Aklımla Ben
Sandım Ki Güzel Biter Gerçekse Eğer
Yok Çıkmıyor Sesin Kör Kuyunda
Benden Aldıkların Neden Benden Fazla"

Gerçekten bitirdin bizi tebrikler. Ne akıl verdiysek olmadı depresyondan ne biz çıkabildik ne de başkalarını çıkartabildik. Bu sözlerle bizden aldıkların, neden bizden fazla be Emre Aydın? Biz sandık ki güzel olur her şey zamanla, sözlerine neşe gelir bir gün. Olmadı olamadı, aklımız yarım kaldı. Yok... Sesimizde çıkmıyor sesimiz artık. Kör kuyularında kaldık Emre Aydın, cümlelerimiz bile sözlerine benzedi sayende.