En ilginç 10 hayvan hikâyesi

En ilginç 10 hayvan hikâyesi
En ilginç 10 hayvan hikâyesi
Geçtiğimiz yıl hayvanlar âlemi için farklı bir yıl oldu. Biz de sizler için 2014'ün ilginç hayvan hikâyelerini derledik!

RADİKAL - Hayvanlar alemi her geçtiğimiz yıl daha garip öykülerle ilginçleşmeye devam ediyor. Onları ne kadar tanıyoruz, ya da hepsini tanıyor muyuz? Haklarında neler biliyoruz? National Geoghraphic'in 2014 yılına özel yaptığı araştırmadan pek çok hayvan türü için bilmediğimiz yeni bilgiler edinmek mümkün. İşte hayvanlar aleminden en ilginç 10 hikaye.

1.Mor kurbağalar çiftleşmek için yeraltını seçiyorListemizin başında Hintli mor bir kurbağa oturuyor. Sıra dışı üreme stratejisiyle dikkat çeken mor kurbağayı domuz burunlu kurbağa olarak da duymuş olabilirsiniz. Hindistan’ın Batı Ghats dağlarında bulunan kurbağa nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında.
Renkli amfibilerin erkek olanları 2003 yılında keşfedildiği üzere çiftleşmek için dişileri yeraltından cezbediyor. Mor kurbağaların flört yöntemi de bu.

2.Kendini zehirleyen kuşlar


Kimileri aşkı için yol gider kimleri ise zehirlenene kadar yemek yer. Aşk için kendini zehirleyen kuşlar her birimizi bu yıl çok duygulandırdı. Araştırmada kabarcık kınkanat böceklerini yiyen erkek toy kuşlarının bu yeme eylemini daha sağlıklı görünerek dişileri etkilemek için gerçekleştirdiğini ortaya çıktı.

3.Benekli IstakozAğustos ayında balıkçılar Amerika’nın New Hampshire eyaletinde çok nadir bulunan benekli bir ıstakozun fotoğrafını çektiler.
Doğal kahverengimsi yeşil bir rengi olan ıstakoz mavi gibi farklı renklerde olabilirken 100 milyonda 1 ihtimalle albino da olabiliyor. Siz de bir benekli ıstakozla yaklaşık olarak 50 milyonda 1 ihtimalle karşılaşabilirsiniz.

4.Suşi ArmadilloGördüğünüz şey bir somona benziyor olabilir ancak gerçekte bu bir Arjantin pembe armadillo. 2014’te Ekim ayında görülen dünyanın en küçük armadillosu 8 santimetre kadar. Bu nadir görülen hayvan beyaz ipeksi saçlara ve pembemsi bir vücut zırhına sahip. Arjantin pembe armadilloların çok iyi kazıcılar olduğunu söylemekte fayda var. Bu türün en uzun pençesine sahip armadillosu vucudunun altıda biri uzunluğunda bir pençeye sahip.

5.Şehir merkezindeki çakalYılın sonlarına doğru meydana gelen ilginç bir haber daha… Kasım’da çakallar başkadır. Yırtıcı bir çakal Kasım ayında doğal ortamından sıkılmış olacak ki kendini Chicago’nun şehir merkezine attı. Verilere göre yaklaşık 2,000 etobur şehir merkezindeki yaşama ayak uydurmuş durumda. Orta Amerika kökenli olan bu becerikli çakallar Amerika’nın neredeyse her bölgesine yayılmış.

6.Dans eden kurbağalarBu mayıs ayında bilim insanları Hindistan’ın batı ormanlarında 14 yeni dans eden kurbağa cinsi buldu. Buluşla neredeyse sayıları iki katına çıkan dans eden kurbağalar tüm Hintlileri sevindirdi.

7.Zehirli peruğu olan tırtıl2014’ün Eylül ayında bu sevimli tırtıl Doğu Amerika’daki pek çok insanın hastaneye koşmasına neden oldu. Çok dokunulası olsa da yüksek zehir içeren bu tüyler tanımadığımız şeylerle temasa geçmeden önce dikkatli olmamız gerektiğini hatırlattı bize.
Amerika’daki en zehirli tırtıl ev kedisine benzediği için tüylü kedi tırtılı adını aldı. Bu tür hayvanlar çok şirin görünse de tüylerinin arasında küçük zehirli iğneler taşırlar.

8.Karadeniz Şeytanı


Açık ağzı, iğne kadar keskin dişleri ile ürkütücü görünen Karadeniz şeytanının 17 Kasımda bir kadın tarafından fotoğrafı çekildi. İlk defa kendi habitatında ölçüsü alınan bu fener balığının görüntüsü görenleri şaşırttı. Görüntü Kaliforniya’dan alındı.

9.Gerçek tek boynuzlu atKasım ayında ortaya çıkan geyik sanki masallardan çıkmış gibi tek boynuza sahipti. Slovenya’da bir avcı tarafından ağustos ayında vurulan bu geyik çok az rastlanan bir boynuz şekli bozukluğuna uğramıştı. Gelişim döneminde yaralanan geyik bu boynuz sayesinde tek boynuzlu bir atı andırıyordu. Bilim insanları daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadıklarını belirtti.

10.Tek başına hem anne hem baba olan yılan11 yaşındaki Thelma adlı piton Haziran 2013’de 6 dişi yavruya sahip olmuştu. İlginç olan durum şuydu; Thelma’nın yakınlarında hiç erkek yılan yoktu. Soğukkanlı hayvanlar arasında tek başına ebeveyn olmayı başarabilen Thelma büyük ilgi gördü.

Çeviren: Öykü Çetin / Kaynak: http://news.nationalgeographic.com