Enter tuşuyla dünyamızı değiştirebilecek 10 karakter

Enter tuşuyla dünyamızı değiştirebilecek 10 karakter
Enter tuşuyla dünyamızı değiştirebilecek 10 karakter
Siber çağın aksiyon sahnesi; Klavye sesi fonda, karanlık bir odada monitörün başında "enter" tuşu ile büyük değişiklikler yaratabilecek adam ya da kadınların parladığı anlar artık. Bu sahneleri bize sıkça yaşatan dizi karakterlerini N'oluyo.tv'den Ali Yıldırım sizler için listeledi!

Ülkemizde RedHack, dünyada da Anonymous yaptığı eylemlerle devletler tarafından siber terörist olarak nitelendirildiler. Bilinen eylemlerinde kişisel çıkarlarından ziyade toplumun çıkarlarını gözeten bu hacker gruplarına halktan ve bazı politikacılardan destek açıklamaları karşımıza sıkça çıktı.

Ben Biliyorum, Üçüncü Dünya Savaşı’nda Klavyeler Kullanılacak

Televizyon dünyası da ise çok sık olmasa da kırmızı pelerin ve mavi tayt giymeyen kahramanlara tanıklık ediyor. Dizi kahramanı hackler özensiz kıyafetleri, dökülmüş saçlarıyla kurşunları ağızlarında çiğneyip tüküremeseler de kurşun satışını durdurabilecek eylemler gerçekleştiriyor. Eli klavye tutan karakterler silah sesleriyle sağa sola koşan adamlarla süslenen aksiyon sahneleri kadar etkili yeni aksiyon sahnelerinin hayatımıza girmesine neden oldular.  

Person of Interest - Harold Finch

“Hacker” demek Harold Finch için biraz hafif kalıyor. Kendisi interneti evde yaptığı bilgisayarla hackleyerek kamuya açmış bir karakterdir.  Yaptığı son program ya da makine en son kendi kendine yama kodlar yazıyordu. Bunun dışında Finch, arama motorlarından ve arkadaşlık sitelerine kadar pek çok sitenin yaratıcısı olarak lanse ediliyor. Şu anda kendisi tanımadığı insanların hayatını kurtarmakla meşgul.

Person of interest - Root

Harold Fich, Root ile ilk karşılaştığı zaman yeteneklerine hayran kaldı. Hatta karşılıklı çarpışırken Harold’un koltuğunun altına klavyeyi koyarak “öğren de gel evladım” çekti. Fakat Harold “burada tecrübe konuşuyor evlat” diyerek bir şekilde Root’u kontrol etmeyi başardı. Harold insan hayatını korumak için hack yaparken, Root daha çok bu konuyu psikolojik düzeyde takıntı haline getirmiş bir durumda. Root hem toplu ayakkabı giyip hem de hack yapan çekici karakterlerden bir tanesi.


Scorpion - Walter O'Brien

O’Brien’ın gerçek hayat hikâyesi üzerine kurgulanan Scorpion’da hacker’dan çok bir şey yok. Doğal olarak Walter O’Brien bu grubun başını çekiyor. Dizi her ne kadar gerçek hikâye olarak lanse edilse de kurgusal yanları olduğu su götürmez bir gerçek. 2012 yalında yayınlanmaya başlayan Scorpion 2 sezon sürdü ve 2014 yılında ekranlara veda etti.

Mr. Robot - Elliot

Elliot hayatımıza yeni girmesine rağmen uzun süre unutulmayacak ve daha uzun süre üzerinde konuşulacak bir karakter olacak. Gündüzleri bir siber güvenlik şirketinde çalışıyor, geceleri ise bir süper kahraman gibi klavyenin başına geçip çevresindeki kötü insanları adalete teslim ediyor. Elinde şu anda “insanları özgür” bırakacak bir planı ve bir hayali var.

Mr. Robot - Mr. Robot

Mr. Robot ise dizide tıpkı Fight Club’taki Jack’in Tyler Durden’ı gibi bir izlenim veriyor. Zaman zaman gerçek zaman zaman ise tamamen Elliot’ın yaşadığı psikolojik bir sorun gibi karşımıza çıkıyor. Elliot’ın üzerinde çalıştığı “insanları özgür” bırakacak projenin kurucu lideri.

Ulan İstanbul - Bahadır

Yurdumuz hacklerı arasında listede göze çarpıyor. Ufak çaplı işler çevirse de ülkemizdeki güvenlik yazılımları genelde karşısında duramıyor. Mobese kameralarına sızmak ve sahte kimlik üretimi asli görevi.

Chuck - Chuck

Diğer yapımlara göre komedi yanı ağır bassa da hackerlık konusunda Chuck’ın televizyonda yeri sağlamdır. Chuck’ın laptop’ta yaptığı işlemlerin yanında çok güzel dizi müziklerini de unutmamak gerekiyor. 2007 yılında yayın hayatına başlayan Chuck 5. Sezon sonunda yani 2012 yılında ekranlara veda etti.

Arrow - Felicity Smoak

Arrow’a bir bölümlük konuk oyuncu olarak eklenen Felicity karakteri izleyici tarafından çok beğenilince birkaç bölüm daha kendisine yer verildi. Zeki, güzel bir de üstüne isteği sisteme rahatlıkla giren bir bilgisayar uzamanı olan Felicity sonunda dizinin esas kadını oldu. Oliver Queen’in deposundan operasyonları yürüten Felicity’nin zekası biraz çenesine vurmuş.

House of Cards- Gavin Orsay

Gavin Orsay hack yüzüden FBI’ın eline düşmüş çaresizce kurtuluş yolu arayan bir karakter. Üstelik bu kurtuluş yolunu açmak için masum insanları feda etmekten çekinmedi. Geçmişte hacktivist olabilir ancak bize yansıyan kısmı hiç hoş değildi.

Saygı Duruşu: The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Hackerler da birer insan olduğu için içlerinde iyileri ve kötüleri doğal olarak bulunuyor. Bazılar kişisel çıkarları ve hırsızlık için hack yaparken bazıları topluma faydası olmayan eylemlerden kaçınıyor. Böyle bir listeyi 2 yıl önce kaybettiğimiz, Reddit kurucularından, RSS’i bulan ve geliştiren ekipte yer alan Aaron Swartz’ı anmadan bitirmek olmaz. Yazdığı bütün kodlarda dünya vatandaşlarına fayda sağlamayı amaçlayan birisiydi. Aaron Swartz’ın hayatını anlatan The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz 2014 yılında yayınlandı. Belgesel dışında hayatı ve karakterinin pek çok filme ve diziye ilham kaynağı olacağından şüphem yok. Hatta belki direkt olarak hayatının konu edildiği bir dizi ya da film bile görebiliriz. Steve Jobs’un öldükten sonra çıkan belgesel ve filmlerinin bir düzine olduğu şu dünyada Aaron Swartz eylemlerin ve fikirlerinin anlatıldığı bir film ya da dizi istemek çok şey istemek değildir.

Kaynak: N'oluyo.tv