Erkekler ne ister: Cici kadın mı yoksa yaramaz kadın mı?

Erkekler ne ister: Cici kadın mı yoksa yaramaz kadın mı?
Erkekler ne ister: Cici kadın mı yoksa yaramaz kadın mı?
Erkekler hep kadınların kötü adamları seçmesinden yakınıyor. Peki erkeklerin tercihi ne? Nasıl ki kadınların "kötü çocuk sendromu" varsa erkeklerin de kadınlarda kendilerini çeken bazı kriterler farklı sınıflandırmalara yol açabiliyor. Erkekler ne istiyor? işte bilimsel araştırmalar ışığında bu sorunun yanıtı...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Daha önce bilimsel araştırmalar ışığında kadınların kötü çocukları mı yoksa cici çocukları mı sevdiğini mercek altına almıştık. Gerek araştırma sonuçları, gerekse bizim yaptığımız anketin sonucu göstermişti ki kadınlar kesinlikle kötü çocukları seviyor. Peki ya durum erkeklerin cephesinde nasıl? Fatih Erkoç'un "Yana Yana" adlı şarkısının dizelerinde tarif ettiği gibi bir kadın mıdır erkeklerin aradığı, yoksa hanım hanımcık bir cici kadın mıdır? Ki burada parantez açalım kimsenin yaşam tercihleri üzerinden yaramaz ya da cici oluşunu irdelemiyoruz.

Kadınlar ne ister: Kötü çocuk mu cici çocuk mu?

Personality and Social Psychology Bulletin'de yayınlanan bir araştırmaya göre erkekler, pek çok kadının sandığının aksine cici kadınları seviyorlar. Konu hakkında Avustralya'nın meşhur ilişki koçu Joshua Pompey şu yorumları yapıyor;

"Erkekler avcıdır. Ve kadınlar erkeklerin avcılık dürtülerini harekete geçirir. Yaramaz bir kadın başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü önemsemez ve kendi kuralları vardır, sorumluluk almaz. Yaramaz kadının tek amacı erkeklerin ilgisini çekmektir ve bunun en kolay yolu olarak da seksi gözükmeyi tercih eder. Bu da bir erkek için kolay hedef olmalarını sağlar. Çok fazla avcının hedefindeki bir av, erkeğin gözünde zorlu bir meydan okumadır. Erkeklerin çoğu aslında yaramaz bir kadını hayatında tutacak kadar cesur değildir. Çünkü yaramaz bir kadın tarafıldan terk edilmek, muhtemel bir sonuç olarak avcının kafasında hızlı bir şekilde hesaplanır. Bu da erkekleri daha uzun vadede mutluluk getirecek olan cici kadınlara yönlendirir. Cici kadın sorumluluk alan, kendisini bir seks objesine dönüştürmeyen ve ilgi çekmek yerine saygı duyulmayı tercih eden kadındır. Aslında ilk bakışta yaramaz kadını seçen erkek, cici kadının kendisi için daha iyi olacağına kendisini inandırır ve artık cici kadın onun için daha seksi ve daha güzel olur. Bu durumu çözen pek çok yaramaz kadının da cici kadın rolü yaptığını görebilirsiniz."

(Bir zamanlar cici kadın olarak anılan Miley Cyrus, şimdilerde yaramaz kadın kategorisinde değerlendiriliyor.)

İsrail'deki (IDC) Herzliya araştırma merkezi, Illinois Üniversitesi ve Rochester Üniversitesi'ndeki çalışmalar da aynı sonuçları karşımıza çıkartıyor. Yapılan çalışmalarda erkeklerin toplumsal hafızada yer eden "kadın rolü"nü sergileyen kadınlardan daha çok hoşlanıyor. Nasıl ki bir kadın bir erkekten iyi araç kullanmasını, güçlü olmasını ve yer geldiği zaman fiziksel üstünlüğünü avantaj olarak kullanmasını bekliyorsa bir erkek de aslında bir kadından el becerilerinin yüksek olmasını, derleyip toplayıcı olmasını ve sorumluluk sahibi olmasını bekliyor. IDC'den Gurit Birnbaum bunu çok doğal buluyor ve şöyle açıklıyor;

"Erkekler sorumluluk sahibi olmayan kadınlarla rahat edemezler. Çünkü kendi kurallarını kendisi koyan ve alışılmış kadın figürünün dışında bir role bürünen bir kadın, erkekte güvensizlik hissi yaratır. İlişkinin doğasında denge vardır. Cinsel hazların tatmini ve görsel beğeni dışında yaramaz bir kadın, erkeklerin çoğu tarafından ideal eş olarak görülmez."

(Britney Spears da müzik piyasasına girdiğinde bir cici kadın olarak çok sevilmişti. Ancak kariyeri ve yaşı ilerledikçe yaramaz kadın imajına bürünmeye başladı. Eskisi kadar çok seviliyor mu? Tarıtışılır.)

Evet araştırma sonuçları bu şekilde ancak biz yine de yurdum insanının farklı bir sonuç çıkartabilmesi ihtimalini açık bir kapı olarak bırakıyoruz ve yeni anketimizle soruyoruz. Erkekler ne ister: Cici kadın mı yoksa yaramaz kadın mı?