Etik dersinde 64 öğrenci kopya çekerken yakalandı

Etik dersinde 64 öğrenci kopya çekerken yakalandı
Etik dersinde 64 öğrenci kopya çekerken yakalandı
İroni işte böyle bir şey: Etik konulu derste kopya çeken üniversite öğrencileri hakkında işlem başlatıldı

RADİKAL - ABD ’nin New Hempshire eyaletine bağlı Hanover’de eğitim veren Dartmouth Üniversitesi’nde, “ironi” kelimesinin tanımını yapan bir olay yaşandı. Üniversitede okuyan 64 öğrencinin, etik konulu bir dersin sınavında kopya çektiği ortaya çıktı.

7 Ocak’ta ortaya çıkan olayda yaklaşık 280 öğrencinin aldığı derste, sınıfın dörtte birinin kopya çektiği ortaya çıktı. Olay üniversite tarihinde “ciddi bir leke” olarak yerini alırken, dersin hocası ve Din Profesörü olan Randall Balmer Bloomberg internet sitesine konuşarak “Bu olay beni ciddi şekilde yaraladı. Daha önce bu büyüklükte bir olayla karşılaşmamıştım. Öğrenmek ve öğretmek için çok gerekli olan, profesörler ve öğrenciler arasındaki güven dengesi bozuldu. Bu olay, onur meselesine önem veren Dartmouth Üniversitesi’nin itibarını, en azından kısa vadede zedelemiştir” dedi.

Zorluklar yaşayan sporcu öğrencilere yardımcı olması amaçlanan Spor, Etik ve Din adlı derste kopya çeken öğrenciler “Onur kurallarını ihlal etmekle” suçlandı ve haklarında işlem başlatıldı. Ancak dersin öğretmeni Balmer öğrencileri sınıfta bırakmayacağını, notlarını düşürmenin yeterli olacağını bildirdi.

Balmer’ın açıklamalarına göre geçtiğimiz yıl Ekim ayının sonlarında, dönem boyunca derslerde devamsızlık yapan öğrenciler, elin içine sığan büyüklükte bilgisayarları arkadaşlarına verdiler. Böylece devamsızlık sorunu olan öğrencilerin yerine sınavı diğer arkadaşları cevaplamış oldu. 

Çeviri: Eda Utku / Radikal


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İnternet

  ,

  spor

  ,

  eğitim

  ,

  EDA UTKU