Facebook büyük beden kadınları eleştiren Project Harpoon sayfasını kapattı

Facebook büyük beden kadınları eleştiren Project Harpoon sayfasını kapattı
Facebook büyük beden kadınları eleştiren Project Harpoon sayfasını kapattı
Büyük beden kadınların gerçek ve fotoşopla zayıflatılmış fotoğraflarının karşılaştırıldığı paylaşımlar son günlerde sosyal medya kullanıcılarının sıkça karşısına çıkıyordu. Project Harpoon ismindeki bu projenin sayfaları özellikle büyük beden ünlülerden büyük tepki alarak Facebook ve Instagram'dan kaldırıldı.

RADİKAL - Son günlerde sosyal medyada büyük beden kadınların fotoşopla zayıflatılmış fotoğraflarını yayınlayan ‘Project Harpoon’un Facebook ve Instagram hesapları kapatıldı. Büyük beden manken Tess Holliday’in ‘dijital yağ aldırma’ yaptığını iddia eden projeye karşı başlattığı kampanya büyük destek aldı.

#skinnyacceptance (sıskalığı kabul etme) ve #thinnerbeauty (ince güzelliği) etiketleriyle paylaşılan fotoğraflarda büyük beden kişilerin fotoşopla inceltilmiş görüntüleri yer alıyor. Sahiplerinden izinsiz kullanılan fotoğraflarda yer alan isimler arasında şarkıcı Meghan Trainor, oyuncu Melissa McCarthy ve büyük beden mankenler Georgia Pratt, Tess Holliday ve Ashley Graham da var.

Kim tarafından başlatıldığı bilinmeyen projenin benzer ‘trol’ işler yapan bir grup 4chan kullanıcısı olabileceği tahmin ediliyor. Sayfa yöneticileri, fotoşoplanmış fotoğrafları takipçilerin oylamasına sunarak orijinal halinin mi yoksa zayıf halinin mi daha çekici olduğunu soruyor. Şişman ve yanlış yönlendirilmiş kadınlara yardım etmek istediklerini söyleyerek zayıflardan nefret edenlerin nefret söylemi kullanmamasını rica ediyorlar.

Kapatılmadan önce 5 bin 600 kişiden fazla Facebook ve 2 bin 500 Instagram takipçisi olan proje kadınlardan çokça tepki aldı. Adil olmayan güzellik standartlarına karşı kadınların vücutlarıyla barışık olmasını savunan ve bunun için bir kampanya sürdüren Tess Holliday “Bu Facebook sayfasının benim fotoğraflarımı izinsiz ve kendi tanıtımları için kullanması berbat bir şey” diyerek tepki gösterdi. Takipçilerinden bu ve bunun gibi sayfaları boykot etmesini isteyerek “Kendinizi sevmek, hepimizin arkasında durması gerektiği en güçlü mesajdır” dedi.

Holliday’in kampanyasından sonra Facebook ve Instagram hesapları kapatılan ‘Project Harpoon’ Reddit ve websitesi üzerinden fotoğraf yayınlamaya devam ediyor.