Farklı türlerden 15 kuşatma ve direniş filmi

Farklı türlerden 15 kuşatma ve direniş filmi
Farklı türlerden 15 kuşatma ve direniş filmi
Kimi zaman bir şehir, kimi zaman bir kale uğruna canlar feda edilerek savunulmak zorunda kalıyor. Hem tarihi olaylardan hem de hayalgücünün yarattığı dünyalardan bir çok farklı kuşatma hikayesi sinemanın da belli başlı filmlerine konu oluyor. Sizler için farklı türlerden 15 kuşatma ve direniş filmini derledik.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sinema filmleri konuyu işleyişleri bakımından her ne kadar tarafsız kalamasalar da, tarihten bir çok kuşatma ve direniş hikayesiyle karşımıza çıkıyorlar. Aynı şekilde, hayal ürünü senaryolarda da mutlak bir düşmana karşı kendisini savunan kahramanların hikayelerini izliyoruz. Günümüzde çatışmaların ortasında kalan dünyanın çoğu bölgesinde bu filmler kimi zaman bir motivasyon, kimi zaman bir empati kaynağı oluyor. İşte size farklı türlerden 15 kuşatma ve direniş filmi...


1.Flowers Of The WarJapon istilası altındaki Çin'de bir grup kilise öğrencisi ve genelevde çalışan kadınların mahsur kaldıkları kilisenin içerisindeki hayatta kalma mücadelesini anlatan film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Özel bir merasim düzenleyicisi olan bir Amerikalı'yı canlandıran Christian Bale'in başrolünde olduğu film, fedakarlıklar ve kuşatma altında yaşam mücadelesi üzerine çarpıcı bir yapım.

IMDB Puanı: 7.6


2.Saving Private Ryan


2. Dünya Savaşı üzerine yapılmış en popüler filmler arasında yer alan "Er Ryan'ı Kurtarmak" bir kuşatma sahnesiyle açılıyor ve bir direniş sahnesiyle kapanıyor. Çok zengin bir oyuncu kadrosu olan 1998 yapımı filmde, özellikle filmin sonundaki Alman ordusuna karşı direnen bir grup Amerikan askerinin gösterdiği çaba ve özveri izlemeye değer. Ancak filmi bir efsane haline getiren sahneler, kesinlikle açılış sekansındaki Normandiya kuşatması/çıkartmasını tasvir eden çekimlerdi.

IMDB Puanı: 8,6


3.Machine Gun PreacherSadece ülkeler arası savaşlar değil, bazen terör örgütlerine karşı yapılan direnişler de heyecan verici hikayeler ortaya çıkartabiliyor. 2011 yapımı Machine Gun Preacher filmi de bu yapımlardan biri. Başrolünde Gerard Butler'ı izlediğimiz film gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilmiş. Suç dolu bir hayata tövbe edip Sudan'lı çocuklara yardım etmek için Afrika'ya giden Sam Childers'ın, bölgedeki radikal gruplara karşı çocukları savunmasını konu alıyor.


IMDB Puanı: 6.8


4.King ArthurRoma'nın Britanya'dan çekilme kararıyla başlayan bir hikayeyi konu alan film, efsane İngiliz kralı Arthur'un gerçek hayatına referans olacak bir senaryoyu karşımıza koyuyor. Clive Owen, Keira Knightley gibi güçlü oyuncularla dolu kadrosuyla dikkat çeken yapım, Britanya yerlilerinin istilacı Sakson ordularına karşı direnişini konu alıyor.

IMDB Puanı: 6.3

5.Troy


Brad Pitt ve Eric Bana gibi yıldızları kadrosunda barındıran büyük bütçeli Truva filmi, bugünkü Çanakkale'de Truva şehrinin Yunan işgal ordularına karşı direnişini konu alıyor. Yunan mitolojisindeki önemli kahramanlardan olan Aşil'in hayatı üzerine örülü senaryosuyla, savaşın merkezine Brad Pitt'i koyan yapımda büyük bir deniz kuşatması karşımıza çıkıyor.

IMDB Puanı: 7.2 

6.300Belki de direniş filmlerinin en kült yapımlarından barşında 300'ü sayabiliriz. Antik çağlarda Pers İmparatorluğu'nun Yunanistan'ı işgal etmek için çıktığı yolculukta kapısına dayandıkları Sparta şehri ile mücadelesini konu alan filmde başrolde Gerard Butler'ı izliyoruz. 300 Sparta askerinin yüzbinlerle ifade edilen bir orduya karşı yaptığı tarihi savunmayı anlatan yapım görsel açıdan doyurucu sahnelerle dolu.

IMDB Puanı: 7.8 

7.Zulu1964 yapımı klasiklerden olan Zulu, Afrika'da bir grup İngiliz askerin binlerce Zulu yerlisine karşı bir kaleyi savunmalarını konu alıyor. Afrika'da işgalci konumunda bulunan İngilizlerin, sahip oldukları ateşli silahlarla, ilkel yerlilere karşı direnmeleri ne kadar heyecan uyandırıcıdır sizin yorumunuza kalmış. Ancak filmi izlerken ister istemez, kötü taraf olarak gösterilen Zulu'lardan yana taraf tutarken kendizi bulabilirsiniz.

IMDB Puanı: 7.8

8.Fort ApacheBir başka işgalci savunması filmi olan Fort Apache'de bu sefer de Amerikan yerlilerine karşı kale savunması yapan Amerikan askerlerini izliyoruz. Bir Hollywood efsanesi olan John Wayne'in başrolünde olduğu yapımda yine ister istemez savaşın kötü tarafı olarak yansıtılan yerlilerden yana olmamak elde değil.

IMDB Puanı: 7.6


9.Enemy at the Gatesİkinci dünya savaşında genelde Avrupa ve Amerika ordularının hikayelerini izlemekten sıkılanlar için Stalingrad kuşatmasını konu alan "Kapıdaki Düşman" alternatif bir yapım. Nazi ordularının işgaline uğrayan Stalingrad'da direnişe geçen Rus askerlerinin karşı saldırısında ön plana çıkan bir keskin nişancının hikayesini anlatılan filmin başrolünde Jude Law'ı izliyoruz.

IMDB Puanı: 7.6 

10.Kingdom of Heaven


Listedeki en tarafsız yapım olduğunu söyleyebileceğimiz "Cennet'in Krallığı" usta yönetmen Ridley Scott'un şaheserlerinden biri. Haçlı yönetimine girmiş Kudüs şehrinin Selahattin Eyyubi yönetimindeki İslam ordularına karşı direnişini konu alan filmin başrolünde Orlando Bloom'u izliyoruz. Direnişi yapanların da, kuşatmayı yapanların da haklı sebeplerini ve adalet anlayışlarını göz önüne koyan yapım özellikle Ortadoğu coğrafyasında barış için ilham verici bir senaryoya sahip.

IMDB Puanı: 7.2 

11.The MistBiraz da farklı bir türde direniş izlemek isteyenler için gerilim türündeki The Mist alternatif olabilir. Stephen King'in eserinden uyarlanan yapım, bir süpermarkete sıkışan bir grup insanın gizemli bir sisin içinden gelen garip yaratıkların ablukasına karşı direnişlerini ve kendi aralarındaki mücadeleleri konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.2 

12.AvatarJames Cameron'un efsanevi yapımlarından olan Avatar, 3D teknolojisinin yıldızını parlatan yapımların başında geliyor. Uzak bir gelecekte Pandora adlı bir gezegeni madencilik çalışmaları için kuşatma altına alan insanoğluna karşı gezegenin yerlilerinin direnişini konu alan film, tüm zamanların en çok izlenen ve konuşulan yapımları arasında gösteriliyor. Tema olarak insanoğluna karşı bir direnişi karşımıza koyan film, bu açıdan ilginç bir hikaye sunuyor.

IMDB Puanı: 7.9 


13.Independence Dayİnsanoğluna karşı uzaylıların yanında yer almak istemeyenler için The Independence Day, tipik bir Roland Emmerich filmi olarak alternatif olabilir. Uzaylıların kuşatma altına aldığı dünyada olası bir yokoluş ve istilaya karşı direnen insanoğlunun var olma mücadelesi konu alınıyor. Başrollerinde Will Smith ve Jeff Goldblum'u izlediğimiz yapım aynı zamanda uzaylı istilası temalı filmler arasında en popüler filmlerden biri.

IMDB Puanı: 6.9 

14.LOTR: The Two Towers
Daha fantastik bir konu arayanlar için Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin "İki Kule" adlı yapımını önerebiliriz. Orc ordularına karşı büyük bir kale savunmasını barındıran film, genel olarak üçlemenin bütününde yer alan işgale karşı direnişe bağlı bir çizgide. Fantastik senaryolar arasında en iyi kuşatma ve direnişi izleme şansını veren yapım Peter Jackson'un elinden çıkma bir eser.

IMDB Puanı: 8.8 

15.Kanije KalesiBiraz da bizden bir hikaye olsun diyenler için 1982 yapımı Yılmaz Atadeniz filmi olan Kanije Kalesi'ni önerebiliriz. Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı filmde Cüneyt Arkın'ı başrolde izliyoruz. Kara Pençe Osman adlı bir Türk kahramanının etrafında gelişen olaylarda tarihi Kanije kuşatmasının hikayesi anlatılıyor. 73 gün boyunca yaklaşık 100.000 kişilik bir orduya karşı direnen Kanije kalesindeki 9.000 Osmanlı askerinin yaptığı savunmanın senaryolaştırıldığı filmde, Tiryaki Hasan Paşa'nın bu zaferi nasıl kazandığı anlatılıyor.

IMDB Puanı: 5.8