Fenerbahçe Galatasaray derbilerine damga vurmuş 14 yıldızın golleri

Fenerbahçe Galatasaray derbilerine damga vurmuş 14 yıldızın golleri
Fenerbahçe Galatasaray derbilerine damga vurmuş 14 yıldızın golleri
Fenerbahçe Galatasaray derbilerinde şu güne kadar pek çok dünya yıldızı ve yerel yıldızlar diyebileceğimiz futbolcular sahne aldı. Hepsinin bıraktığı izler oldu. Ama en çok bu derbilerde gol atanlar hatırlandı. İşte size Fenerbahçe Galatasaray derbilerine damga vurmuş 14 yıldızın golleri!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Emre Belözoğlu Galatasaray sevdasını sildi, Fenerbahçeli oldu. Baliç ve Revivo, Galatasaray forması giyeceklerine kefen giyeceklerini söylediler ama o formayı giydiler. Arda ve Semih maç ortasında birbirlerini yumrukladılar. Fenerbahçe Galatasaray'a 6 gol attı ligde anca 6. oldu. Galatasaray kupa finalinde Fenerbahçe'ye 5 attı, yüzüncü yılında şampiyonluğu kaptırdı... Çok şeyler yaşandı iki ezeli rakibin derbilerinde, ama derbilere en güzel rengi katanlar golleri atan kahramanlar oldu. İşte size Fenerbahçe Galatasaray derbilerinin unutulmaz isimleri ve golleri.

1. Hagi

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyun kurucularından biri olan Hagi, derbi tarihinin en güzel serbest vuruşlarından birine imza atanlardan.

2. Alex

Dünyanın değil belki ama Türkiye liglerine gelmiş en kaliteli Brezilyalı futbolcu olan "Kaptan Alex" derbilerin gol makinalarından.

3. Anelka

Türkiye'ye gelen Fransız futbolcular arasında en klas isimlerden biriydi Anelka ve o da bu dev derbiyi boş geçmeyenlerden.

4. Ribery

Galatasaray'a gelmeden önce pek tanınmayan ama Galatasaray'dan ayrıldıktan sonra dünyanın sayılı birkaç yıldızı arasına girmeyi başaran Ribery de derbi efsaneleri arasında. Ribery'nin 5-1'lik zaferdeki oyunu hala derbinin unutulmaz performanslarından biridir.


5. Atkinson

Fenerbahçe'de kısa süreli forma giydiği dönemde en büyük patlamasını Galatasaray'a karşı yapan Atkinson'un gollerini kim unutabilir?

6. Drogba

Peki ya Drogba? Rüzgar gibi geçtiği Türkiye'de Fenerbahçe ağlarını da sarsmayı ihmal etmemişti, üstelik de kupayı getiren dokunuşu yaparak!

7. Hakan Şükür

Türkiye'nin yetiştirdiği dünya yıldızları arasında ayrı bir yere sahip olan Hakan Şükür, pek çok kez Fenerbahçe'ye gol atma sevincini yaşamıştı. Ama en unutulmazı muhtemelen Cesar Prates'in adeta 3 top bilardo oynar misali Hakan Şükür'ün kafasından banttan sektirmeli attığı goldü.

8. Serhat Akın

Hakan Şükür kadar olmasa da adını Avrupa'ya duyurmayı başarmış olan bir yerel yıldızdı Serhat Akın, Anderlecht'ten önce Fenerbahçe'de forma giymiş ve Galatasaray'ı pek çok maçta terletmişti. Bunlar arasında şüphesiz en unutulmazı 6-0'lık maçtı.

9. Marcio

Galatasaray'ın efsane 2000 kadrosunun sempatik golcüsü Marcio, aynı zamanda Galatasaray'ın Kadıköy'de kazandığı son maçtaki performansıyla da unutulmazlar arasında.

10. Okocha

Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra dünya çapında bir yıldız olan Okocha da Galatasaray'ın canını yakan futbolcular arasındadır.

11. Ortega

Fenerbahçe'ye gelmeden önce Maradona'nın veliahtı olarak görülen ancak Fenerbahçe'de resmen kariyerini sona erdiren Ariel Ortega da bu dev derbide gol atmayı başarmış yıldızlar arasında.

12. Sneijder

İki ezeli rakibin 100 yılı aşkın mücadelelerinde en güzel golü kim atmıştır desek muhtemelen Sneijder'in 2014-2015 sezonunda TT Arena'da attığı iki gol ilk iki sırada yer alır. Wesley Sneijder dünya derbisinin dünya yıldızları arasında özel bir yere sahip.

13. Sow

Sow da son dönemlerde attığı şık gollerle Fenerbahçe'yi sırtlayan isimler arasında. Kariyerinin en şık gollerinden birini de Galatasaray'a atan Sow, Fenerbahçe'nin en tehlikeli isimlerinden biri.

14. Ümit Karan

Ve Ümit Karan, uzun yıllar giydiği sarı kırmızılı formayla yanında partner olarak Hakan Şükür, Arif, Niculescu, Ali Lukunku, Cris... ve daha adını sayamayacağımız sayısız golcüyle sahaya çıkmış bir isim. Fenerbahçe'ye attığı gollerle de unutulmazlar arasında.

Bonus: En güzel gol

Futbolda gol tanımını topun çizgiyi geçtiği an olarak tanımlayacak olursak, rekabetin çizgisini en güzel geçen topu da Can Bartu ve Metin Oktay birlikte yuvarlamıştır. Sergiledikleri dostluk ve spor ruhuna, ahlakına yakışan davranışlarıyla şüphesiz derbinin en unutulmaz golü onların ikisine aittir. İşte bu akşam tam da görmek istediğimiz türden gol de budur aslında.