Finlandiya'da buz gibi bir ömür geçirmek için 16 sebep!

Finlandiya'da buz gibi bir ömür geçirmek için 16 sebep!
Finlandiya'da buz gibi bir ömür geçirmek için 16 sebep!
Soğuk havası, bir türlü gelmeyen yazıyla Baltık ülkeleri arasında yeri bir başkadır Finlandiya'nın. "Çok soğuk yaşanmaz orada" demeyin. İşte size Finlandiya'da buz gibi bir ömür geçirmek için 16 sebep!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kökleri Sibirya'ya dayanan Finliler, batıya göç ederek geldikleri günümüzdeki Finlandiya topraklarında bölgedeki Vikingler tarafından asimile edilmiş ve "nordik" olmuşlardır. 1155 yılında İsveç Krallığının bir parçası haline gelen Finlandiya, 19. yüzyıla kadar İsveç'e bağlı olarak kalmıştır. 19. yüzyılda zayıflayan İsveç'i üstünden silkeleyen Finliler, Rusların desteğiyle özerkliklerini ilan etmişlerdir. Aradan geçen yaklaşık 100 yıllık bir sürecin ardından 1919'da Finlandiya, anayasasını oluşturmuş bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almıştır. 2. Dünya savaşında Nazi Almanyası ile yakın ilişkilere giren Finlandiya, Sovyetler Birliğinin saldırısıyla 5 yıl boyunca Sovyetlerle savaşmış, ardından "kötü ortak" olarak gördükleri Nazi Almanyası ile de 1 yıl ekstradan savaşmak zorunda kalmışlardır. Savaştan en zararlı çıkan ülkelerden olan Finlandiya 1947 Paris Antlaşması ile Sovyetler Birliğine tazminat ödemek zorunda kaldığı gibi topraklarının bir kısmını da feda etmiştir. Bu şekilde günümüze ulaşan Finlandiya devleti bugün dünyanın pek çok ülkesinden insanların dikkatini çekiyor. Özellikle refah seviyesi ve ekonomik imkanlarıyla ideal bir ülke olarak görülen kuzeyin soğuk ülkesinde yaşamak için illa bir sebep arıyorsanız bu 16 maddeden biri sizi kalbinizden vuracaktır!

1. İbret alan memleket


Dünyada çok az millet vardır ki, hayattan ibret almasını bilsin ve sırf bunun için özel bir gün yapsın. Öyle yok sevgililer günüymüş, yok küçük enişteler günüymüş yok, Finli kardeşlerimiz oturmuş düşünmüş ve bir "Hatalardan ders alma günü" icat etmişler. Her 13 Ekim'de o ana kadar yaptıkları hataları değerlendirip, bir daha o hataları yapmamak üzere ibret alan Finliler, bu hareketleriyle en kendini bilen millet olma özelliğine bile sahip olabilirler. Kendini bu kadar bilen vatandaşların arasına karışası geliyor insanın. Tası tarağı toplayıp gitmek için tek başına bir sebep 13 Ekim!

2. Kırk yıl hatırı olan insanların diyarıFinlandiya dünyada kişi başı kahve tüketiminde rekortmen bir nüfusa sahip. Senede kişi başına 12 kilogram kahve tüketen Finliler o kadar kahveyi içtikten sonra nasıl uyuyorlar bilemiyoruz ama ayık insan güzel insandır. Bir fincan acı kahveyle kırk yıllık hatır alasınız varsa Finlandiya doğru adres. Elinizi sallasanız ayaküstü kahve içebileceğiniz bir mekana çarpıyor!

3. Yarışma cennetiFinli kardeşlerimiz aynı zamanda yarışperver insanlar olarak dünyadaki diğer milletlerden ayrı bir noktadalar. En sevdikleri yarışlar arasında gitar fırlatmak, mikro dalga fırın fırlatmak var. Tam bir cep telefonu cenneti olan Finlandiya'da aynı zamanda, bizim burada dokuz takside girip zar zor aldığımız telefonları fırlatmak da bir yarışma halini almış durumda. Öyle sevgilinize kızıp duvara yere fırlatacağınıza telefonunuzu, gidin Finlandiya'ya bari fırlatmanızın bir anlamı olsun.

4. Eğitim sistemiFinlandiya dünyadaki tüm eğitim sistemlerinden farklı bir çizgide oluşuyla da ideal bir memleket. Çoluğunuz çocuğunuz adam gibi bir eğitim alsın istiyorsanız, hiç özel öğretmen tutmakla uğraşmayın, tası tarağı toplayıp Finlandiya'ya yerleşin. Çocuğunuz nasıl bir eğitim almak istediğini kendisi seçsin, 15 yaşına gelip de trigonometri bunalımına girmesin. Ev ödevi nedir bilmesin, yüksek not derdi olmasın. Yahu hatta sizde sıfırdan bir eğitimden geçin Finlandiya'da, şu güne kadar beyninize boş yere sokulan bilgilere bir sıfırlama ayarı çekin!

5. Keseye göre ceza sistemiFinlandiya'da zengini sarsmayan, fakirin ocağına sıra sıra incir ağaçları diken cezalandırma sistemleri yok. Herkes kesesine göre ceza alıyor. Buradaki denge yaklaşık olarak yıllık gelirinizin %1.6'sı maksimum olarak belirlenmiş. Misal yıllık geliriniz 24.000 TL olsun. Alacağınız ceza maksimum 384 TL civarında oluyor. Daha zengin biriyseniz, alacağınız ceza da ona göre artıyor. Adaletini sevdiğimin Finlandiya'sı!

6. Ben eve ev demem evde sauna olmadıkça


Finlandiya soğuk bir memleket olmasından ötürümüdür bilinmez her evde sauna olması neredeyse standart haline gelmiş. Velev ki saunayı yıktırıp kiler olarak kullanan muhtemel Türk asıllı vatandanşlar da yok mu Finlandiya'da? Var elbet. Ancak genel olarak her evin bir sauna odası bulunuyor. Finlandiya'da toplam 1.8 milyon sauna var! Bizde 2 oda 1 salona talim edelim...

7. Kış gibi kış yaz gibi yazYaz dediğin güneşli olmalıysa eğer, her ne kadar soğuktan ilikleriniz tahriş olsa da yaz boyunca Finlandiya'da güneş batmıyor. Kışın ise tam tersi bir durum söz konusu, güneş bir türlü doğmuyor. Gökyüzünü bile tasarruflu kullanan memleket, tebrik etmek lazım.

8. IglolarFinlandiya'da kar ve buzdan yapılan iglo evlerde kalmak mümkün. Kışın zaman zaman sıcaklık -30'lara dayandığında, standart bir iglo -3 derecelik oda sıcaklığıyla size yaşam alanı sağlayacaktır. Beliniz açık yatmamaya özen gösterin yeter, yoksa -3 derece çok da soğuk değil Finlandiya şartlarında tabii! Ama siz siz olun, yine de modern şartlarda yapılmış camdan igloları tercih edin.

9. Hükümeti sağlam devlet2012'de yapılan istatistiklere göre Finlandiya dünyada en az yolsuzuğun görüldüğü bir hükümete sahip. "Sıfır sıkıntı" adeta memleketin ulusal sloganı olmuş gibi. Yahu bir tane mi rüşvet vakası olmaz, bir tane mi politikacı devlet kaynaklarını kendi cebini doldurmak için kullanmaz? Yok... Finlilerdeki hükümet değil, pamuk şeker sanki. Isır ısır ye!

10. Herkese metal her yerde metal! Finlandiya'daki müzik aşkı bir başka! Her 2000 kişiye bir metal müzik grubu düşüyor. Finlandiya'nın nüfusunun 5.5 milyon olduğunu düşünürseniz bu da 2750 metal grubu eder. Bu sayıyla dünya birincisi konumundalar.

11. Tarihin harman olduğu topraklarFinlandiya garip tarihiyle de dikkat çeken bir ülke. Misal Finladiya'da 5000 yıllık bir ciklet bulunmuş. Sizin memleketinizde yapılan kazılarda hala çanak çömlek mi çıkıyor?

12. Göller diyarıFinlandiya'da 500 metrekareden büyük toplam 187.888 göl bulunuyor. Göle maya çalma konusunda ihtisas yapmış bir millet olarak, Finlandiya'da bizi büyük fırsatların beklediğini söylersek yanlış olmaz herhalde...

13. Angry BirdsFinlandiya Angry Birds oyununun anavatanı olarak da biliniyor ve Angry Birds temalı bir park da yine Finlandiya'da bulunan bir başka güzellik!

14. Sinemanın Nuri Bilge Ceylan'dan ötedeki noktasını bulan ülke


"Modern Times Forever" adlı bir sinema filmi 10 günlük. Evet saat eğil gün! Yani 240 saatlik bir seyir keyfi sunuyor. Filmi tek seferde oturup izlerseniz zaten muhtemelen Finlandiya'da yaşamak üzere beyniniz yıkanmış olacaktır. Sırf bu sebepten bile Finlandiya'ya kapağı atabilirsiniz.

15. Milli içeceği gaz yapan memleket


Finlilerin daha çok bira veya votka tükettiklerini düşünebilirsiniz ancak kendileri tam anlamıyla birer süt çocuğu! Yıllık toplam süt tüketimlerine bakıldığında günde kişi başına 1 litre süt içildiği görülüyor ki, bu oranla dünya birincisi konumundalar. Biz burada çoluğumuz çocuğumuz süt içsin diye içine baldır, kakaodur katıp zorla içirelim, Finlileri bıraksan leğenden kaşık kaşık içecek! Ana haber bültenini sunarken bile süt içiyorlar! 

16. Cici insanların ülkesiDünya çapında yapılan bir test araştırmasında farklı şehirlerde sokaklara 12şer adet cüzdan bırakılıyor. Hindistan Mumbai'de bu cüzdanların 9'u geri dönüyor. New York'ta 8'i geri dönüyor, Berlin'de 6 tanesi geri dönüyor, Londra'da 5 tanesi geri dönüyor, Lizbon'da sadece 1 tanesi geri dönüyor. İstanbul'da cüzdanların hepsi muhtemelen bomba sanılarak fünye ile patlatılıyor. En azından biz öyle umuyoruz. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de ise 12 cüzdanın 11'i geri dönüyor. Diğer cüzdan ise olduğu yerde duruyor. Hatta o cüzdanın hala orada durduğu rivayet edilir. Öyle kapa gözünü eşini dostunu emanet et kafasında insanlar Finliler.