Fotoğraf bombalamasında uzmanlaşmış hayvanlar

Fotoğraf bombalamasında uzmanlaşmış hayvanlar
Fotoğraf bombalamasında uzmanlaşmış hayvanlar
Hayvanlar alemi artık fotoğraflarımızı bozmayı bıraksa iyi olacak!

Siz süper bir fotoğraf çektiğinizi zannederken, özellikle ya da bilmeden fotoğrafı mahveden kişiler (ya da bu durumda hayvanlar) olabiliyor. Bu duruma ‘photobomb’, yani kabataslak bir çeviriyle fotoğraf bombalaması diyebiliriz.

İngiliz vahşi yaşam fotoğrafçısı David Slater, 2011 yılında benzer bir durum yaşamıştı. Önce çektiği fotoğraflara ucundan kıyısından dahil olarak bombardıman yapan, sonrasında baya baya selfie çekmeye başlayan bir manymun, çok komik fotoğraflara sebep olmuştu. Ancak geçtiğimiz günlerde bu fotoğraflarla ilgili bir sorun yaşandı. Slater, maymunun fotoğraflarını kullanan Wikimedia sitesinden, telif hakları kendisine ait olduğu gerekçesiyle, fotoğrafları kaldırmasını istedi. İnternet sitesi ise "fotoğrafların telif hakkının maymuna ait olduğunu" savundu. 

 

Maymunun çektiği "selfie" telif tartışması yarattı

Bu olayın ışığında, selfie yapmaya bayılan, ya da titizlikle verilmiş pozları bozmakta uzmanlaşmış bazı hayvanları bir araya getirdik. Yanlış zamanda ve yanlış yerde olan hayvanların fotoğrafları eşliğinde, hayırlı cumalar olsun...

(Bu arada TDK’yı da ‘Photobomb’ kelimesinin Türkçesi konusunda çalışmaya davet ediyoruz.)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.