Galatasaray itirafından hallice bir İlhan Cavcav portresi

Galatasaray itirafından hallice bir İlhan Cavcav portresi
Galatasaray itirafından hallice bir İlhan Cavcav portresi
Türk futbolunun yaşayan bir kaç efsane isminden biri şüphesiz İlhan Cavcav'dır. Gençlerbirliği'nin efsane başkanı, pek çok anadolu kulübünün başkanları arasında çok ayrı bir yere sahip. Peki Gençlerbirliği'nin Fenerbahçe'yi 2-1 yendiği maçtan önce yaptığı "Galatasaraylıyım" açıklamasıyla gündem yaratan Cavcav aslında kim? Nereden geldi ve Türk futbolunda nasıl bu kadar uzun yıllar tutunabildi? İşte size İlhan Cavcav'ın ilginç hayatı.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara 'da 4 Ekim 1935 tarihinde dünyaya gelen Cavcav, bugün; un, çuval, inşaat, gıda, katkı maddeleri gibi çeşitli iş kollarında faaliyetlerde bulunan şirketlerin başında yer alan bir iş adamı. Ancak biz onu 1978 yılından bu yana sürdürmekte olduğu Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanlığı ile tanıyoruz. Evet yanlış okumadınız. 1978! Daha 12 Eylül darbesi bile gerçekleşmemişti İlhan Cavcav görevine başladığında! Peki 70 yılı aşkın ömründe tuttuğunu koparan biri olmayı başaran bu efsane isim, yıllara nasıl meydan okudu? Belki de bunun sırrı çocukluğundaki hırsına bağlıdır...

Erken yaşta gelen sorumluluk:

 

1910 sonrasında Priştine'den Türkiye 'ye göç eden bir ailenin ferdi olan Cavcav, babasının ikinci eşinden olan ilk çocuğu. Değirmencilik ve fırıncılık yapan Cavcav'ın babası, İstanbul ve Adana'da da bir süre yaşamış. Cavcav çocukluk yıllarında babasının fırınında çalışmış ve orta öğrenim yıllarını Gençlerbirliği'nin temelinin atıldığı Ankara Atatürk Lisesi'nde geçirmiş. Küçük yaşlarda iş yükünü sırtına alan Cavcav, aile şirketlerinin muhasebesinde çalışmak için eğitim hayatına ara verme kararı almış.

Futbolla tanışma:

 

 

 

16 yaşında Mamak Maskespor takımına futbolcu olarak seçilen Cavcav, 19 yaşında PTT takımında futbol oynuyordu. Bu dönemde profesyonel futbolculuk kariyerini de aynı eğitim hayatı gibi bir kenara bırakıp, iş hayatına devam eden Cavcav amatör futbolcu olarak Bahçeli Gençlik Spor'a gitmiş ve daha ilk maçına çıkmadan futbolu da burada bırakmış.

İş hayatı üzerinden futbola dönüş:

 

İlhan Cavcav kimdir?
 

Futbolu bıraktıktan sonra 1950-1970 dönemi arasında İlhan Cavcav yoğun bir şekilde iş hayatına yöneldi. Satın aldığı arsaların üstüne kurduğu fabrikalarla büyümeye başlayan Cavcav 1977 yılında Yahya Demirel'in başkanlığını yaptığı Gençlerbirliği kulübünün yönetimine girdi. İçindeki futbol aşkını dizginleyemeyen Cavcav'ın shaip olduğu maddi güç üzerinden yaptığı bu girişim, onun kaderini sonuna kadar değiştiren bir süreci başlattı. Gençlerbirliği yönetiminde eli en güçlü isim olan İlhan Cavcav, başkanlık için uygun zeminin oluşması amacıyla 1978'e kadar bekledi.

2. Lig zaferi(!) 

1978'de kulüp başkanlığına seçilen Cavcav, 2. ve 3. liglerin birleştirilmesini kulüp yöneticilerine kabul ettirip Gençlerbirliği'nin 3. lige düşmesini engellemiş ve takımın kaderini sonsuza kadar değiştirmiştir. Türkiye'de eşi benzeri görülmeyen bu hamle, Gençlerbirliği kulübünün kaderini kökünden etkilemiştir. Cavcav'ın bu stratejik çalışması, Türkiye ve Dünya futbolunda eşi zor görülen bir başarıdır. Öyle ki geçtiğimiz dönemlerde benzer sıkıntılarla yüzleşen ve arkasında Melih Gökçek gibi güçlü isimler olmasına rağmen paçayı kurtaramayan Ankaraspor gibi örnekler hatrımızdadır. Bu anlamda Cavcav'ın "2. Lig Zaferi", Gençlerbirliği için bir kader anı olmuştur.

Süper Lige kazık çakan takım:

Cavcav yönetiminde 2. Lig'te top koşturduğu ilk sezonunda, Süper Lig'e yükselen Gençlerbirliği, 1988 yılından günümüze 4 büyükler haricinde sürekli Süper Lig' de bulunan 5. takım olma onurunu yaşamaktadır. Diğer bütün Anadolu kulüpleri ve hatta şampiyonluk yaşamış olan Bursaspor bile defalarca ligden düşüp tekrar Süper Lig'e yükselmek zorunda kalmıştır. Gençlerbirliği'nin ise ne zaman Süper Lig'e yükseldiğini hatırlayan genç kuşaktan neredeyse kimse yoktur!

Kupa başına düşen teknik direktör orantısı:

İlhan Cavcav yönetiminde 2 kez Türkiye kupası sevinci yaşayan Gençlerbirliği, bu süreçte tam 57 farklı teknik direktörle çalışmıştır. Bu alanda oldukça değişik bir istatistiğe sahip olan Gençlerbirliği, Türkiye'de en sık teknik direktör değiştiren takımlardan biri olarak dikkat çeker. Hatta bu 57 teknik direktörden bazıları, kulüpte tekrar görev alarak teknik direktör değişim sayısını neredeyse 100'e yaklaştırmaktadır!

Afrikalı aşkı:

Afrika'dan düşük maliyetli ve genç futbolcular getirip yüksek bonservis bedelleriyle başka kulüplere satmasıyla dikkat çeken bir isim olmuştur. Öyle ki Cavcav'ın Afrikalı futbolcu sevdası internet ortamında pek çok kez mizah konusu olmasına yol açmıştır. Safarici olarak anılan Cavcav'ın Afrika'nın kalkınmasına ne kadar yardımı dokunmuştur bilinmez ama Türk futboluna yaptığı katkılar tartışılmaz...

Her daim popüler Cavcav:

Tribünlerde kimi zaman renkli kareler de sergileyen Cavcav aynı zamanda usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nun da amcasıdır. Tribünlere sinirlendiği zaman tepkisini esirgemeyen Cavcav, bazen garip şekillerde ekranlara gelmiştir.

Sakal olayı:

Cavcav herkesten farklı bir kulüp başkanı olarak kimi zaman yaptığı açıklamalarla da gündeme gelmeyi başatan bir isim. Özellikle futbolcular arasında yayılan uzun sakal bırakma modasından rahatsız olan Cavcav'ın, yaptığı açıklama sonrası bütün takım oyuncularının sahaya sinekkaydı şekilde çıkması da Gençlerbirliği kulüp tarihinin ilginç olayları arasında yer alır.

Galatasaraylı Cavcav:

İlhan Cavcav son olarak son dönemde Galatasaraylıyım diyerek bir açıklama yapmış ve bu açıklama büyük tartışmalar yaratmıştı. Özellikle Fenerbahçelilerin hedef tahtasında kendisini bulan Cavcav, Fenerbahçe maçından sonra kendisini şu sözlerle savundu; "Galatasaraylıyım diye açıklama yaptım, birçok şey söylendi. Neden Galatasaraylıyım? Benim amcam, kardeşim Galatasaray'da futbol oynamıştır. O yüzden Galatasaraylıyım. Şu anda yaşım 80, yani 59 sene evvel Fenerbahçe ve Ankaragücü bana transfer teklifi yaptı. Ancak babam gitmeme müsaade etmedi. Ben 37 yıldır bu kulübüm başkanlığını yapıyorum. Bakın Galatasaray ile kaç maç oynamışız, kaç galibiyet almışız. Hayatımda ne bir maç aldım, ne de sattım. Bunu da bana hakaret edenlere söylüyorum."

Ancak Cavcav geçtiğimiz yıllarda Fenerbahçe formasıyla görüntülenmişti. Aziz Yıldırım ile yaşadığı polemiklerin artık geride kalmasını isteyen İlhan Cavcav, zorlu Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçı öncesinde Fenerbahçe forması ile basın mensuplarına poz vermişti. Sarı-lacivertli formayla görüntü vermekten çekinmeyen İlhan Cavcav, kameralar karşısında “En büyük Fenerbahçe. Başka büyük yok” demişti.