Game Of Thrones'ta eksikliğini hissettiğimiz karakterler

Game Of Thrones'ta eksikliğini hissettiğimiz karakterler
Game Of Thrones'ta eksikliğini hissettiğimiz karakterler
Son yayınlanan bölüm, Game of Thrones'un gelenekselleşmiş "ama kitapta böyle olmuyordu" tartışmasını yeniden alevlendi. Peki kitapta olup da dizide olmayan karakterler ne olacak? İşte size kitapta büyük öneme sahip ancak dizide göremediğimiz o karakterler!

Game Of Thrones dizisinde kitapta olmamasına rağmen Ramsey'in Sansa'ya tecavüz sahnesi öyle bir sansasyon yarattı ki, bu sefer olaya kitabın yazarı George R. R. Martin de katılmak zorunda kaldı. Martin eserin sahibi olmasına rağmen okuyucu kadar bu mesele dert etmiyor hatta durumun böyle olmasını son derece normal buluyor, “ilk bölümden beri kitapla dizi farklı ilerliyor” diyerek tartışmaların bir noktaya varmadığını belirtiyordu. Bence adam sonra derece haklı, sonuçta belgeseli çekilen olaylardan bahsetmiyoruz. Game of Thrones aslında çok uzun zaman önce uyarlamadan esinlenmeye doğru yavaş yavaş geçiş yapmıştı. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi kitapta olan fakat ekrana yansımayan etkili ve güçlü karakterlerin bulunması. D. B. Weiss ve David Benioff (senaristler) 5. Sezon boyunca ölmeyen karakterleri öldürüp ölen karakterleri yaşattılar. Kitapta çok fazla bölümü olmayan karakterleri ön plana çıkartırken kritik öneme sahip karakterleri görmezden geldiler. Bugün kitapta olan fakat dizide kendine yer bulamamış bazı karakterleri listeleyeceğiz.

Jeyne Poole

 

Bu hafta çıkan tartışmaların kilit noktası Jeyne karakteri. Jeyne Poole, Sansa Stark’ın en yakın arkadaşı. Winterfell’in kâhyasının kızlarından bir tanesi. Littlefinger tarafından Bolton Hanesi’ne Arya Stark olarak itelenir. Kitapta, Sansa’nın dizide yaşadıklarından fazlası başına gelir. Jeyne Poole senaristler tarafından kadro dışı bırakılınca, onun rolünü Sansa’ya yükledi. Belki de hafta sonu yaşanan sert sahne Sansa yerine Jeyne’nin başına gelseydi bu kadar tepki çekmeyebilirdi. Nitekim nefret edilen bir karakter olması dolasıyla Theon’nun maruz kaldığı işkenceler kimse tarafından iplenmemişti.

Greyjoy Hanesi

 

Dizide neredeyse adı hiç geçmeyen bu hanenin ağırlığı kitapta sıkça hissediliyor. Dizideki hane üyeleri Theon, kız kardeşi ve babaları Balon Greyjoy’dan ibaret. Kitapta ise son derece ilginç ve karizmatik karakterler var.

Euron Greyjoy, Balon’un erkek kardeşlerinden birisi karizmatik ve güçlü bir savaşçı. Bu iki özelliğinin yanında baya acımasız, komutasında bulunan gemideki bütün mürettebatın dilini kesmiş. Greyjoy Hanesi’nden kesik yiyen bir diğer karakter Victarion Greyjoy. Theon’un amcalarından bir diğeri. Kitapta savaşlar sırasında vahşi denilebilecek kadar sert olduğu söylenir. Günlük yaşamda ise son derece sakindir. Abisi öldükten sonra Victarion, Daenerys’le evlenmek için donanmasıyla birlikte Meereen’e doğru yola çıkar.

Jeyne Westerling

  

Westerling Hanesi’nin büyük kızı. Aslında Robb Stark’la evlenen güzel ablamız. Robb Stark’ın seride evlendiği eşi Talisa Stark Red Weding’de ölmüştü fakat Jeyne hiçbir zaman o düğüne katılmamıştı. Jeyne Westerling’in Robb Stark’ın çocuğu hamile kalıp kalmadığı bir muallak olarak kaldı.

Edric Storm

 

Kral Robert gayri meşru çocuklarından bir tanesi. Edric annesi Stannis eşi olan Dale Florent’in kız kardeşi. Dizide Gendry tarafından rolünün bir kısmı çalındı. 

Arianne Martell

 

Doran Martell’in kızlarından bir tanesi. Klasik Dorne’liler gibi esmer güzeli bir kadın. Doran Martell Demir Taht’ta hak iddia edebilmek için Khaleesi’nin abisi Viserys Targaryen’le Arianne’yı nişanlar. Kitaptaki Elleria Sand ve Arianne Martell karakterleri diziye birleştirilmiş tek karakter olarak yansır.

Quentyn Martell

 

Doran Martell’in çocuklarından diğeri. Daenerys Targaryen'i Dorne topraklarına getirmek ve nikahlı eşi yapmak için Dar Deniz’ini aşar. Fakat hiçbir şey istediği şekilde gelişmez. Meereen’e ulaştığı zaman Khaleesi, Hizdahr zo Loraq ile nişanlanmıştır. Dorne’ye eli boş geri dönmek istemeyen Quentyn bir ejderhayı yanına almaya çalışırken feci şekilde can verir. 

Coldhands

 

Coldhands kitabın en mistik karakterlerinden bir tanesi. Ölü bir geyik sürer ve tavşan avlar gibi White Walker avlar. Sam ve Gilly’i aslında White Walker’ın elinden o kurtarır. Bran Stark’la birlikte 3 gözlü kuzguna kadar gider. Çoğu fan bu karakteri dizide heyecan içerisinde bekledi, fakat senaristlerimiz aynı heyecanı hissetmemiş olacak ki kendisine resmen yok muamelesi yaptılar.

Kaynak: Noluyo.tv