Gelecek nesilden umudu olmayanlara kapak 17 çocuk

Gelecek nesilden umudu olmayanlara kapak 17 çocuk
Gelecek nesilden umudu olmayanlara kapak 17 çocuk
Komşusu çatı yaptırabilsin diye para toplayanlardan, hasta arkadaşı için kitap yazanlara; bu çocuklar, gelecek nesillerden umudumuzu yitirmememiz için müthiş birer örnek...

RADİKAL - Her nesil kendini bir önceki nesilden daha bilge zanneder. Yeni neslin psikolojisini, ilgisini, zekasını, yaptıklarını sorgular ve kendine uymayınca hemen sığınağına kaçar: Senden bir şey olmayacak! Aslında son birkaç yıldır küçük çocukların başardığı şeyler, bize işlerin tersine döndüğünü gösteriyor. İşte Distractify sitesinin derlediği, ‘genç nesillerde hala umut var’ dedirten 17 parlak çocuk!

1. Engelli kardeşiyle beraber triatlon bitirdi

radikal

8 yaşındaki Noah ve 6 yaşındaki Lucas Aldrich kardeşler, daha bu yaşta 2 triatlonu bitirmeyi başardı. Haberin ilginç kısmı ise şu: Aldrich kardeşlerden Lucas’ın lizensefali adında bir hastalığı var. Ne yürüyebiliyor, ne konuşabiliyor, ne de kendi başına beslenebiliyor. Engellerin bertaraf olduğu anlardayız sayın seyirciler…

Noah, kardeşini tüm yol taşıdı; 200 metre yüzdü, 3 mil boyunca bisiklet sürdü ve 1 mil de koşuyor. Yaşından ve boyundan bir hayli büyük işler başaran Noah, çoğu yetişkinin yapamayacağını yaparak, süper kahraman sıfatını sonuna kadar hak ediyor.

Engelli kardeşiyle triatlona katılan çocuğun hikayesi

2. Sokak köpekleri için evinin garajında barınak kurdu

radikal

Filipinlerin Davao kentinde yaşayan Ken (9), yaşadığı şehirdeki sokak köpeklerinin çoğunlukla uyutulmak zorunda kalmasına çok üzülüyordu. Bu yüzden hiçbir kar amacı gütmeksizin, evlerinin garajına ufak çapta bir hayvan barınağı kurdu. Yolu Ken’in evinin oralara düşen köpekler, Ken ustanın hazırladığı açık büfeden dilediği kadar yiyebiliyor.

radikal

Ken ve ‘Mutlu Hayvan Kulubü’nün tek derdi sokak köpeklerinin bakımı için yeterli para toplamak… Yazlarını arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine sokak köpeklerine barınacak yer sağlamaya harcayan bu parlak çocuk, ‘yeni nesilden beklentilerimiz çok düşük’ zihnine cevap niteliğinde…

3. 14 yaşında, mikrobiyoloji yüksek lisansına başladı

radikal

Sushma Verma 14 yaşında bir mikrobiyoloji yüksek lisans öğrencisi… Liseyi 7, üniversiteyi ise 13 yaşında bitiren Sushma, babasından her zaman destek gördü. Öyle ki, babası kızının rüyalarını gerçekleştirebilmek için sahip olduğu arazilerin çoğunu satmak zorunda kaldı. Önceki neslin feyz alabileceği bir baba-kız ilişkisi…

4. 11 yaşındaki ayaklı olimpiyat…

radikal

Sam Gordon, Amerikan futbolu oynayan bir kız çocuğu… 11 yaşındaki kız, kısacık boyu ve ince yapısıyla çelimsiz görünse de, aslında hiç de öyle değil. Yeteneğiyle kendine hayran bırakan Sam, boy ve kalıp olarak kendinden büyük erkeklerle oynamasına rağmen bu sezon 15 gol attı. Bu da Broncos takımının profesyonel bir oyuncusu olan Julius Thomas’tan 3 gol ilerde olduğu anlamına geliyor. Bu kız bildiğiniz ayaklı olimpiyat… Sam, ülkenin Olimpik Kalkınma Programı’nda da futbol oynuyor ve 50 metre koşu yarışında da birinci sırayı aldı. Dünya, gelecek yıllarda tam anlamıyla bir sporcuyla tanışacak. Bu küçük kızın şu ana kadar saydığımız başarıları sizi tatmin etmediyse, dünyaca ünlü spor dergisi Wheaties’e kapak olduğunu ve şu anda Dünya üzerindeki en genç kadın Amerikan futbolcusu olduğu bilgisini de verelim. Kendine bir de motto belirlemiş: Hızlı olmaktan zarar gelmez!

5. Okulundaki aç çocuklar için para topladı

radikal

8 yaşındaki Cayden Taipalus, “iyilik yap, iyilik bul” felsefesini çok iyi anlamış ve bu sayede pek çok kişinin hayatında fark yaratmış bir çocuk.
Bir gün Cayden’ın bir arkadaşı, hesabında yeterince para olmadığı için, yemekhanedeki sıcak yemeklerden alamadı. Bunu gören Cayden, hiçbir okul arkadaşının sıcak yemeklerden mahrum kalmaması için çok basit bir çözüm geliştirdi. Cam şişeler ve teneke kutular toplayan Cayden, akrabalarından da bağış topladı. Bu sayede tam 40 bin dolar (yaklaşık 93 bin TL) toplayan Cayden sayesinde, okuldaki tüm çocukların yemek borçları ödendi ve hepsi, sıcak yemek hakkından yararlanmaya başladı.

6. Transseksüel arkadaşlarına etek giyerek destek oldular

radikal

Okullardaki giyim kuşam kuralları çok açıktır: Kızlar etek giyer, erkekler ise pantolon… Peki ya transseksüel öğrenciler? Brezilya’daki Maria Muniz adlı 17 yaşındaki öğrenci etek giyince, okul yönetiminden ‘giyim kurallarına uymadığı için’ ceza aldı. Ancak okuldaki diğer öğrenciler eşsiz bir dayanışma örneği göstererek, cezadan birkaç gün sonra okula etek giyerek geldiler. Bu protesto sonucunda okul yönetimi kurallarını değiştirdi ve Maria artık etek giyerek okula gidebiliyor. Birlikten kuvvet doğmuş gençler!

7. Büyükannesi için 5 bin dolar topladı

radikal

8 yaşındaki Micheal Diamond, büyükannesini kaybetmişti. Bu duruma çok üzülen Micheal’a bir darbe de ailesinden gelen haberle vurulmuştu. Ailesi, cenaze masraflarının 5000 dolardan (yaklaşık 11 bin 600 TL) fazla olduğunu ve bu yüzden büyükannesine cenaze düzenleyemeyeceklerini söyledi. Ancak Michael cenazenin düzenlenebilmesi için elinden geleni yapmaya karar verdi: Cool Aid’ adında bir stand kurdu ve gerekli parayı toplayabilmek için kolları sıvadı.

Dünyanın dört bir yanından yüzlerce insan, standın kuruluş amacını duydu. Michael’a destek olmak isteyen insanlar, ona yardımcı olmak amacıyla bir fincan kahveye 100 dolara kadar (yaklaşık 230 TL) ücret ödemekten çekinmemiş. Bu hareketi sayesinde büyükannesinin isteğini yerine getiren ve 5000 dolar kazanmayı başarabilen Micheal’ı, ilerde iş dünyasında üst düzey görevlerde görebiliriz. Şüphesi olan?

8. 5 yıl boyunca saçlarını uzattı ve sonra da kanser hastalarına bağışladı

radikal

Büyükannesi, büyük büyük dedesi, büyük büyük annesi ve öğretmenine kanser teşhisi konulunca, 4 yaşındaki Colin Southwood saçlarını uzatmaya karar verdi.
Uzun saçları yüzünden 5 yıl boyunca kız çocuğu zannedilen Colin, bugün 10 yaşında. Ve o 4 yaşından beri uzattığı saçlarını, kanser hastaları için peruk üreten Pantene Beautiful Lengths’a bağışlamaya karar verdi. Küçük bedenlerdeki büyük yürekler, büyük yaşlardan daha büyükler…

9. Hasta arkadaşı için kitap yazdı, 1 milyondan fazla kazandı

radikal

7 yaşındaki Dylan Siegel’ın en iyi arkadaşı olan Jonas Pournazarian, glikojen depolama hastalığına sahip, küçük bir çocuk… Bu hastalıkta kan şekeri ölümcül seviyelere düşebiliyor. O yüzden bu hastalıktan mustarip olan kişiler, günün her saati kontrol altında olmalı. Aslına bakılırsa bu nadir görülen bir hastalık, fakat bu durum hastalığın tedavisi için bir miktar para harcanmasını da gerektiriyor. Geçen sene, arkadaşının tedavisine yardımcı olabilmek için bir kitap yazan Dylan, kitabında bu hastalıkla nasıl başa çıkılacağını anlatıyordu. Kitap, 750 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 750 bin TL) gelir elde etti. Büyük ihtimalle de arkadaşının tedavisine harcandı.

10. 6 yaşındaki çocuk NASA’ya destek olmak için bütün parasını bağışladı

radikal

6 yaşındaki Connor Johnson’a ‘uzay sevdalısı’ demek az kalır… NASA’nın bütçe kesintileriyle cebelleştiğini öğrendiğinde beyninden vurulmuşa dönen Johnson hemen harekete geçti ve kumbarasındaki 10.41 doları (yaklaşık 24 TL 16 kuruş) NASA’ya bağışladı. Connor, ailesiyle konuştuktan sonra hükümete bütçe kesintilerinin gündeme alınmasını belirttiği bir dilekçe yazdı ve kendisiyle aynı düşüncelerdeki 22.000 kişinin de imzasını aldı. Connor! Üzülme dostum. Amerika’da olmasa da Mars’ta görüşürüz.

11. Vücut ısısyla çalışan feneri icat etti

radikal

Ann Makosinski’nin (15) icat ettiği vücut ısısıyla çalışan fener Google Bilim Fuarı’nda sergilendi. Ann buluşu sayesinde 25 bin dolar (yaklaşık 58 bin TL) burs kazandı.

12. Kedilere kitap okuyarak, daha çabuk ev bulmalarını sağladılar

radikal

ABD’nin Berks County adlı eyaletinde pek çok çocuk, Animal Rescue League adlı hayvan barınağına giderek, kendisine sıcak bir ev arayan kedilere kitap okuyorlar. “Kitap Dostları” adı verilen program sayesinde kediler insanların varlığına alışmış oluyor ve daha da sosyalleşerek, sahiplenilmeye bir adım daha yaklaşmış oluyorlar.

13. Parkinson hastası dedesi için özel bardak üretti

radikal

11 yaşındaki Lily Born, Parkinson hastası dedesinin kullanabilmesi için ‘Kangaroo Cup’ adını verdiği bir bardak üretti. Bardak hem kırılmıyor, hem de ellerin titremesi gibi hareketlerden en az seviyede etkileniyor. Bu fikrini Kickstarter’da da paylaşan Lily, bağış sitesi üzerinden 62 bin dolar (yaklaşık 143 bin TL) para topladı. Çok yakında bardakların seri üretimine de başlanması planlanıyor.

14. Kilisenin nefret mesajlarına karşı ‘Gökkuşağı Evi’ni kurdu

radikal

5 yaşındaki Jayden Sink, Westboro Baptist Kilisesi’nin nefret mesajları yayınladığını görünce, bu konuda harekete geçmeye karar verdi. Kilisenin bahçesine ‘Gökkuşağı Evi’ adında bir stant açan Jayden, 1 dolar karşılığında ‘barış için pembe limonata’ satmaya başladı. Küçük kız günün sonunda ortalama 1400 dolar (yaklaşık 3.250 TL) bağış toplamayı başardı.

radikal

Bu ‘dayanışma’ hareketinin sonuçlarına bakarak nefret etmeyenlerin, nefret mesajı yazanlardan daha işlevli, Jayden’ın ise bir maestro olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

15. Gelen geçenlerin gülümsemesi için ‘Çok güzelsin’ kampanyası yaptı

radikal

New Jersey’de yaşayan 13 yaşındaki Julia, düzenlediği ‘Kaldırım Gülücüğü’ kampanyası sayesinde herkese güzel bir mesaj veriyor. New Jersey’nin Morristown kasabasında yaşayan Julia ve arkadaşları, ellerinde tuttukları ‘Siz çok güzelsiniz’ pankartıyla, ‘genç kız intiharlarını, gençlerin kendine zarar vermelerini ve fiziksel şiddeti önlemeyi’ amaçlıyor. Günün belirli saatlerinde kasabada devriye gezen Julia ve arkadaşları, herkesi bu durumları önleyebilmek için çaba göstermeye çağırıyor. Haklarını daha bu yaştan bilen, hatta başkalarına da öğretmeyi ya da göstermeyi amaç edinmiş parlak bir gelecekten umudumuzu kesmemeliyiz.

16. K9 köpeğinin güvenliği için, hediye almaktan vazgeçti

radikal

2013 yılında Allison Henry adındaki 10 yaşındaki bir kız çocuğu, o yıl için doğum günü hediyelerinden feragat etmeyi tercih etti. Bunun yerine kendisine para bağışı yapılmasını isteyen Henry, topladığı paralarla Ryker adındaki K9 polis köpeği için, kurşun geçirmez bir yelek satın aldı.

17. Çatısı olmayan komşusu için 700 dolar topladı

radikal

8 yaşındaki Johnny Karlinchak, komşularının çatısını yatırabilmesi için ‘yaşamı boyunca biriktirdiği her şeyi’ onlara bağışladı.

radikal

Komşularının çatısının fırtına sırasında uçtuğunu ve çatının tamiri için 500 dolar gerektiğini öğrenen küçük çocuk, önce bütün parasını (yani 1 dolar 25 sentini) komşusuna bağışladı. Ancak elindeki paranın oldukça yetersiz olduğunu fark edince, çaresizliklerin en büyük düşmanı olan ‘limonata’yı kullanmaya karar vermiş. Sonuçta küçük çocuk komşusu için yaklaşık 700 dolar (yaklaşık 1600 TL) daha kazanmayı başarmış.

Bonus: Bu fotoğraf “Bunlar iPad nesli şekerim, kitap mitap okumuyorlar” diyenler için gelsin…

radikal

Bundan yaklaşık 1 ay önce Reddit’te paylaşılan bu fotoğraf, gelecek nesilden umudu kesmemek için bir sebep daha veriyor bize. Yorumsuz…

Şimdi dönüp bir düşünün, ‘ben yeni nesilden umutlu muyum’ diye. Cevap olumlu olsa da sonrasında eminiz ki ‘onlar Amerikalı çocuklar, orası yurt dışı, bizim ülkemizde olmaz böyle şeyler’ savunması peşinden gelecektir. Ancak iş yine de bizlerde bitiyor. Baştan savma bir yetiştirme yerine ‘dünya savaşı yönetebilecek insanlar’ yetiştirmek bizim elimizde. Karşı cephenin haksızlıklar, ezenler, çaresizlikler olduğu bir dünya savaşını yönetebilecek insanlar…

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal