Gelecek sene can eriğe yatırım yapmak için 7 mantıklı sebep

Gelecek sene can eriğe yatırım yapmak için 7 mantıklı sebep
Gelecek sene can eriğe yatırım yapmak için 7 mantıklı sebep
Ülkemiz çok şükür coğrafya kitaplarında anlatıldığı gibi dört mevsimin yaşandığı, her türlü bitkinin yetiştirilebildiği bir cennet vatan. Verimli topraklarımız sayesinde herkes her türlü gıdayı tadabiliyor. Ya da aslında parayı veren düdüğü çalıyor! Çünkü can erik en ucuz kilosu 140 liraya satılıyor! Erik satıcısının muhtemelen bir aya kadar apartman dikecek paraya ulaşacağı bir dönemden geçiyoruz, en iyisi seneye eriğe yatırım yapmak. Neden mi? İşte size Kylie Minogue dahil 7 mantıklı sebep!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

2015'in 7. ayına kadar asgari ücretin 950 TL olacağı bir memelekette yaşıyoruz. Çok şükür demek lazım, azla yetinemeyen çoğuna sahip olamaz. Peki yetineceğimiz bu az ne kadar az? 6 kilo erik kadar az! Evet yanlış duymadınız, bütün bir ay boyunca çalışıp didin, alın teri akıt, yorgunluktan iflahın kesilsin ama eline geçen para ancak 6 kilo eriğe yetsin... Adaletin bu mu dünya ? Bu evet, çünkü bunun adı "can erik". Hani şu yazın habercisi, hafif ekşi buruk, sulu ve bir avuca anca beş tanesinin sığdığı can erik! İlk erik hasadı neden bu kadar pahalıdır, bu kadar pahalı olmak zorunda mıdır bu konuda işin uzmanları gerekli açıklamayı yapacaktır. Bizim ise derdimiz burada akıllı yatırım yapmak isteyenlere yol göstermek... Tarlayı tapanı satın ahali, seneye büyük vurgun yapacağız! Memleket olarak erik işine giriyoruz!

 

Şimdi öncelikle henüz mevzuya ayık olmayan, hesap kitap bilmeyen vatandaşlar için ürünümüzü bir gösterelim... Bakınız bu can erik bir süper markette kilosu 140 TL'ye satılıyor ki bazı yerlerde bu fiyat 300 TL olarak bile görülebiliyor. Biz taban fiyat üzerinden yapacağız hesabımızı o yüzden 140 TL'yi çizgi olarak belirledik. Şimdi Mart ayında en temiz yatırım erik, neden? Alın size sebepler:

1. Ortaköyde bir gece

1 kilo erik fiyatına Ortaköy'de böyle bir süitte oda artı kahvaltı konaklamak mümkün.

2. Tablet bilgisayar

Marka takıntınız yoksa pekala bir kilo erik fiyatına bir tablet bilgisayar alabilirsiniz.

3. Yeşil altın erik!

Erik değil Hulk mubarek! Bir çeyrek altın anca 1 kilo erik ediyor bu devirde!

4. Kylie Minogue!

1 kilo erik fiyatına, Kylie Minogue'u canlı izlemek isteyenler 16 Haziran 2015'teki konser için bilet alıp hatta üstüne bir de akşam dönüşte iki yarım kokoreç yiyebilirler.

5. Çeyizlik yatırım!

1 kilo erik alacağınıza tost makinasından tutun, çay-kahve makinasına kadar hemen her ihtiyacınızı alabilirsiniz!

6. Eriğin harman olduğu yere gidin

1 kilo erik fiyatına eriğin ekildiği dikildiği şehirlere gidiş dönüş uçak bileti almak da mümkün. Hatta neredeyse Türkiye'nin her yerine gidiş geliş uçmak mümkün!

7. Yaz lastiği!

Mevsim değişiyor, malum kış lastiklerinin yerini yaz lastikleri alacak. Tanesi bir kilo erik kadar olan bu lastiklerden almak mümkün yani 4 kilo erik fiyatına aracınızın lastiklerini yenileyebilirsiniz!

Şimdi bir daha düşünelim, dört tarafı denizlerle çevrili, topraklarında her türlü bitkinin yetiştiği bir ülke olarak elini kolunu sallayanın erik yiyebilmesi gerekirken, biz tutup han hamam dikmek için erik işine girmeye çalışıyorsak bir şeyler ters gidiyor gibi gelmiyor mu?