George Lucas: "Disney yeni Star Wars filmiyle ilgili fikirlerimi kullanmadı"

George Lucas: "Disney yeni Star Wars filmiyle ilgili fikirlerimi kullanmadı"
George Lucas: "Disney yeni Star Wars filmiyle ilgili fikirlerimi kullanmadı"
Star Wars'un bir önceki yapımcısı George Lucas, filmin haklarını sattığı Disney ile ilgili 'şikayetvari' açıklamalarda bulundu. Lucas "Disney yeni Star wars filminde benim fikirlerimi kullanmadı" diyor ama, fikrilerinin kullanılmaması zaten iyi bir şey. / Yiğitcan Erdoğan

Herhalde artık sağır sultan bile borazanla duymuştur diye düşünüyorum, fakat yine de tekrar etmekte fayda var; bu sene, yaklaşık on yıldan sonra ilk defa yeni bir Star Wars filmi izleyeceğiz. Kanlı canlı, sinemalarda. J.J. Abrams’ın yöneteceği film , bir yığın yeni Star Wars filminin fitilini ateşleyen kıvılcım olacak. Ondan sonra her sene yeni bir Star Wars filmi göreceğiz. Ne zamana kadar? Muhtemelen kâr yapmayı bırakana kadar. Marvel filmleri şu yıl biter diyebiliyor muyuz? Hayır tabii ki.

An itibariyle bu konumda olmamızın sebebi de tabii ki Disney’nin şu an Star Wars haklarına sahip olan firma olması. Lucasfilm haklara sahipken, yapılabilecek şeyler sınırlıydı. Neticede elinizin altında multi-milyarlık bir şirket yoksa her sene yeni bir film çekemezsiniz. Hatırlayacaksınız geçen sene George Lucas Star Wars’ın haklarını yüklü bir miktar karşılığında Disney’ye satmış, bununla beraber de hemen yedinci film duyurulmuştu. Ondan sonra da iddialar birbirini kovalamıştı hâliyle.

Bu iddiaların başlıcası, Lucas’ın senaryo fikrini verdiği, fakat sonradan göreve atanan Abrams’ın senaryoyu beğenmediği ve kendi kafasındaki vizyonun üzerine eğildiği üzerineydi. Bu iddiaya göre Michael Arndt ile yolların ayrılmasının ve senaryo kısmına Abrams’ın Lawrence Kasdan ile birlikte bizzat geçmesinin sebebi de buydu. Lucas daha ziyade yeni karakterlere odaklanmak istiyordu, fakat Abrams eskilere de bir defa daha spot ışığını tutma niyetindeydi.

E mesele artık biraz iddia kısmından çıktı. CinemaBlend’e verdiği röportaja göre, eski-yeni karakter ayrımını bilmiyoruz, fakat net bir şekilde Lucas kendisinin Disney’e verdiği orijinal fikirlerin beğenilmediğini ve kullanılmaması yönünde karar çıktığını söylüyor. Bize soracak olursanız bu iyi bir şey. Gerçekten. Lucas’ı severiz, başımızın üstünde yeri vardır ama kendisi iyi bir senaryo üretmeyeli takriben 40 sene oldu. Çiftliğine çekil, efsane statünün tadını çıkar sevgili Lucas, boş ver kullanmasınlar zaten fikrini…