George Lucas: "Disney yeni Star Wars filmiyle ilgili fikirlerimi kullanmadı"

George Lucas: "Disney yeni Star Wars filmiyle ilgili fikirlerimi kullanmadı"
George Lucas: "Disney yeni Star Wars filmiyle ilgili fikirlerimi kullanmadı"
Star Wars'un bir önceki yapımcısı George Lucas, filmin haklarını sattığı Disney ile ilgili 'şikayetvari' açıklamalarda bulundu. Lucas "Disney yeni Star wars filminde benim fikirlerimi kullanmadı" diyor ama, fikrilerinin kullanılmaması zaten iyi bir şey. / Yiğitcan Erdoğan

Herhalde artık sağır sultan bile borazanla duymuştur diye düşünüyorum, fakat yine de tekrar etmekte fayda var; bu sene, yaklaşık on yıldan sonra ilk defa yeni bir Star Wars filmi izleyeceğiz. Kanlı canlı, sinemalarda. J.J. Abrams’ın yöneteceği film , bir yığın yeni Star Wars filminin fitilini ateşleyen kıvılcım olacak. Ondan sonra her sene yeni bir Star Wars filmi göreceğiz. Ne zamana kadar? Muhtemelen kâr yapmayı bırakana kadar. Marvel filmleri şu yıl biter diyebiliyor muyuz? Hayır tabii ki.

An itibariyle bu konumda olmamızın sebebi de tabii ki Disney’nin şu an Star Wars haklarına sahip olan firma olması. Lucasfilm haklara sahipken, yapılabilecek şeyler sınırlıydı. Neticede elinizin altında multi-milyarlık bir şirket yoksa her sene yeni bir film çekemezsiniz. Hatırlayacaksınız geçen sene George Lucas Star Wars’ın haklarını yüklü bir miktar karşılığında Disney’ye satmış, bununla beraber de hemen yedinci film duyurulmuştu. Ondan sonra da iddialar birbirini kovalamıştı hâliyle.

Bu iddiaların başlıcası, Lucas’ın senaryo fikrini verdiği, fakat sonradan göreve atanan Abrams’ın senaryoyu beğenmediği ve kendi kafasındaki vizyonun üzerine eğildiği üzerineydi. Bu iddiaya göre Michael Arndt ile yolların ayrılmasının ve senaryo kısmına Abrams’ın Lawrence Kasdan ile birlikte bizzat geçmesinin sebebi de buydu. Lucas daha ziyade yeni karakterlere odaklanmak istiyordu, fakat Abrams eskilere de bir defa daha spot ışığını tutma niyetindeydi.

E mesele artık biraz iddia kısmından çıktı. CinemaBlend’e verdiği röportaja göre, eski-yeni karakter ayrımını bilmiyoruz, fakat net bir şekilde Lucas kendisinin Disney’e verdiği orijinal fikirlerin beğenilmediğini ve kullanılmaması yönünde karar çıktığını söylüyor. Bize soracak olursanız bu iyi bir şey. Gerçekten. Lucas’ı severiz, başımızın üstünde yeri vardır ama kendisi iyi bir senaryo üretmeyeli takriben 40 sene oldu. Çiftliğine çekil, efsane statünün tadını çıkar sevgili Lucas, boş ver kullanmasınlar zaten fikrini…


  http://www.radikal.com.tr/127771712777179

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ;) - user627433

  Demik ki neymiş Lucas bir Steve Jobs değilmiş :)))

  allah allah - user385987

  bence star wars serisinin başarısı, doğallığındaydı. bilim kurgu demek, kapalı bir kafeste 90 dakka bir canavardan kaçmak değil. uzay olacak, gezegenler olacak, farklı şehirler, farklı yaşam formları,farklı kültürler, sen bunlara para ayırmam deyip tekme tokatlı film çevirirsen olan matrix in son filmine olur. arbada dövüş evde dövüş, dövüş istesem gider ceki çen seyrederim.felsefe ve kurguya bakarım ben.uzaydayız diyosun, bir maymun kafesinde olay bitiyor veya yeraltı mağarsında.abi şehir nerde,gündelik hayat nerde,yeni gezegenler,güneş sistemleri,uzaydayız birader.

  Startrek - user973236 kullanıcısına - user434466

  muhteşem bir yorum du haberi yazandan daha iyiydi. Ayrıca belirtmek isterim ki evet kesinlikle #StarWars efsanedir ama sinemayı ve fantastik sinemanın yarattığı şatafatı 3 boyutlu görsel şovu seven bir insan olarak seri olarak devam etmesinden yanayım

  Sayın George Lucas'a - cenk007

  Anca gidersin artiz.. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı serisini yaratıp dünyada kült hayran kitlesi yarattıktan sonra kendi elinle feci bir ilk trilojoyi kakalayıp ondan sonra da Disney'e sattıktan sonra bir de utanmadan sıkılmadan "yarattığı eser" güya elinden alınmış, yüzüstü bırakılmış gariban triplerini bırak (bu arada '90'larda orijinal trilojiyi gişe hasılatı dışında hikayeye, karakter örgüsüne hiç bir katkısı olmayan dijital görgüsüzlükle allayıp pullayıp, orjinal oyuncuları dijitalleriyle değiştirip, hatta daha öte gidip eserin orjinal kopyalarını bile yok etmen beni zaten ilk başta pek bir sıkmıştı). Disney'e sattığında neler olacağını bir sen mi bilmiyordun? Hayatımda bir yönetmenin, bir öykücünün kendi eliyle dünya tarhi yaratıp ardından gene eliyle yok ettiği iki eserden birisidir bu Star Wars. Öbürü de 3. bölümüyle Baba serisidir. G. Lucas senin adını duydukça fıttıracak gibi oluyorum. Şimdi senin yüzünden ordan oraya koşturmalı, hoplamalı zıplamalı, bol Hollywood klişeli, dev bütçeli ve JJ. Abrams çektiği için sinema ekranında bembeyaz, ışıl ışıl parlak, yalnızca güneş gözlüğüyle seyredilecek bir kepazalik çekiliyor. Teşekkürler kendi elinle yarattığın ve bizi 40 yıldır peşinden sürükleyip gene kendi elinle içine ettiğin için. Ama sakın ağlak yapma, ben milyonlarca Star Wars hastası gibi yemiyorum.

  star wars - user878909

  Anlaşılan yazarın Star Wars filmleri ve felsefesiyle ilgili en ufak bir fikri yok. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanların Lucas'ı eleştirmeye hakkı da yok. Yazar sen git çiftliğine, başkaları makale yazsın!!!!! Sinemaya yıllarca emek vermiş, bize kült bir film armağan etmiş Lucas'a daha saygılı bir yaklaşımda bulunmanızı tercih ederim. Star wars'tan daha iyi bir film serisi olacağına/olabileceğine de inanmyorum.

  Startrek - user973236

  yeni yönetmen startrek filminin de içine etmişti sırada starwars var, bu yeni yönetmenin anlamadığı, yıldız savaşında, aile vardır, dram vardır (baba oğul ayrılığı luke dart), 50 yıl sonrasının teknolojisini verir, arkadaşlık, öğrenci öğretmen, aşk, ilim, bilim, saygı,dinginlik, doğa evrenin gücü,sevimlilik, politikapolitikacılar ve HATT ŞU ANKİ TÜRKİYE DURUMU DA AYNI, DEMOKRASİ CUMHURİYETİ KULLANIP BAŞA GEÇMEK , PARALEL GİBİ TEHDİTLER GÖSTERİP SONRASINDA DİKTATÖR OLMAK ama eminim yeni film bir aksiyon kıvamında olacak, bunun için aksiyon çekilecekse bilim kurguya gerek yok, starwars ı rahat bırakın.

  saçma bir yorum olmuşa aynen katılyorum - user544810

  Saçma bir yorum olmuş diyen yoruma harfiyen katılıyorum. StarWars, Lucas'ın eseridir ve ondan daha iyi bu filme ilham ve filir verecek adam yoktur. Lucas'ın bu filmin haklarını neden sattığını gerçekten bilmiyorum ama Disney'in StarWars'un cılkını çıkaracağına, Disney'in her filmindeki kalıp senaryo akışı ve Disney mantığında bir film yapacağı şimdiden belli. Çünkü inatla StarWars'un kendine has dünyasını ve hikayesini delik deşik etmeye çalışıyorlar. Lucas, sen çekecektin bu filmi Disney'e kurban etmeyecektin, paraya mı ihtiyacın vardı be adam yazık ettin StarWars'a onca emeğine.