Girişimci ruhlara 11 akıl hocasından girişim tavsiyeleri

Girişimci ruhlara 11 akıl hocasından girişim tavsiyeleri
Girişimci ruhlara 11 akıl hocasından girişim tavsiyeleri
Ülkemiz açık söylemek gerekirse tam bir girişimci cenneti. Ancak çok fazla fikir üretilmesine rağmen çoğu proje hayata geçirilemiyor, hayata geçirenlerin de yine çoğu kısa ömürlü oluyor. Bu noktada girişimcilerin kendilerine yol gösterecek akıl hocalarından tavsiyeler alması gerektiği ortada. Sizler için iş dünyasından 11 akıl hocasının tavsiyelerini derledik...

RADİKAL - Süper bir fikriniz var ve hayata geçirip dünyalar kadar para kazanmayı hayal ediyorsunuz. Kolları sıvadığınızda ise art arda zorluklar karşınıza çıkıyor, zaten kısıtlı olan sermayenizi tüketiyorsunuz ve “Amerika’da olsam zengin olmuştum” dedirten fikriniz hayallerinizle birlikte batıyor… Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, bu yıl 5. kez girişimci ve girişimci adaylarını işin uzmanlarıyla buluşturdu. Türkiye’nin 81 ilinden gelen 600’ü aşkın katılımcı , iş dünyasının yıldızlarıyla buluştu. Biz de ülkemizdeki genç girişimciler için aralarından 11 akıl hocasının tavsiyelerini seçtik. İşte girişim hayallerinizin önünü açacak o tavsiyeler…

Doğan Online Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner

 

“Gelecekte iş yapış şekillerindeki değişimin en önemli belirleyicisi teknoloji olmaya devam edecek. Girişimcilerin teknolojideki gelişmelerin mümkün kıldığı yeni fikirleri kovalamak adına her zaman tetikte kalmalarında yarar görüyorum. Aynı zamanda neyi kaçırdıklarının muhasebesini de gerçek zamanlı olarak yapmaları gerekiyor. İşinde yenilik peşinde koşmayanların eninde sonunda rekabette geride kalacağı, yeni girişimlerin daha cazip vaatlerine tarihte hiç olmadığı kadar kısa bir sürede yenik düşeceği bir 'global gerçeklik' çağı yaşıyoruz. Bu dijital çağın kilit girişimci niteliklerinin ise yaratıcılığı beslemek, vasat ile yetinmemek ve sorgulayıcı ve araştırmacı beyinlerden olan ekiplerle çalışmak olduğu inancındayım.”

G3 Platformu Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz

"Girişimciliğin altın kuralının doğru iş planından geçtiğine inanıyorum. Girişimciler gelir ayağı ve pazarlama ayağı çok iyi tanımlanmış bir plan yapmalı. Girişimciler dogmaları sorgulayarak, kalıpları kırarak, ezber bozarak, yaptığı işe ve dünyaya bakarsa iş fırsatlarını daha iyi görebilirler. Bir fikir bir girişim başarısız olabilir ama senin olman için bir sebep yok, Denenmemişi deneyebilirsin, farklılaşarak öne çıkabilirsin. Neden olmasın?” 

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı

“Girişimcilik konusunun Türkiye’de her zaman birinci planda olması gerekiyor. Girişimcilere ve gençlere yatırım yapmak orta ve uzun vadeli bir iş. Amacımız gençlere girişimciliğin bir alternatif olduğunu anlatabilmek ve onları ‘sen neden bir girişimci olamayasın’ diye düşündürebilmek. Artık sadece fikir sahibi olmak yetmiyor. Girişimcilerin bir iş planının olması, icra etme ve risk alma iç güdüsü olması gerekiyor.”

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın

“Kendi işini yapmak isteyen insanlar için en önemli şey tecrübedir. Çünkü tecrübe ile fiziki gücün kesiştiği nokta, sizin girişimciliğinizin patladığı nokta olacaktır. Ayrıca yeni nesil olarak sizlerin daha eğitimli, daha bilgili geldiğinizi kabul ediyoruz. Kendinizi geliştirmekten kaçınmayın. Mutlaka yabancı dil ve diller öğrenin. Çünkü, artık lokal değil uluslararası işadamlarına ihtiyaç var.”

FIBA Holding  Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin

“Güçlü ve zayıf yönleriniz ile ilgili gerçekçi olun. Neyi bilmediğinizi bilin. Bunu bildiğiniz noktada ekibinizi zayıf yönlerinizi tamamlayacak kişiler ile güçlendirebilirsiniz, doğru akıl hocalarını seçebilirsiniz.”

Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın

“Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir. Hedefiniz insanların yaşamlarına “Bu olmadan önce ne yapıyormuşuz?”  dedirtecek şekilde dokunmak olsun. Hayallerinizin peşinden koşun, kendinize büyük hedefler koyun, engellerin çözümü, ararsan mutlaka var.”

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Kadın Girşişmciler Kurulu Başkanı Evrim Aras

“Kadın girişimciliğini artırmak için öncelikle kadının kendi önünde kendisinin engel olmaması gerekli. İddia ediyorum aynı zamanda hem çocuk emziren, hem yemek yapan, hem sunum yetiştiren, hem şirketin finansallarıyla uğraşan hem de telefona cevap veren kadın pek çok şeyi erkeklerden daha kolay yapabilir. Bazı prangalar insanın zihninde.  Yeterince inanırsak, istersek, işin tembelliğine kaçmazsak, hayal edersek her istediğimizi gerçekleştirebileceğimize inananlardanım. Türkiye’de kadın girişimci oranı yüzde 8, erkek girişimci oranı %92. Bu ilk bakışta feci bir rakam gibi görünsede bence fırsatları kendi içinde barındırıyor. Haydi biraz cesaretle bu rakamları altüst edelim”

Aslanoba Group Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba

“Dünyada son 2-3 yıldır mobilitenin ateşlediği yepyeni bir dijital devrim yaşanıyor. Dijital ekonomide değerin nasıl yaratıldığını anlamak zorundayız, geç kalırsak zor yoldan öğreneceğiz. Girişimciler özellikle ABD gibi gelişmiş pazarları takip etsinler. Hangi startup’lar yatırım alıyor, hangileri niçin değer kazanıyor, bunları takip edebilirsek, ülkemizde nelerin değişeceğini de öngörebiliriz.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk

 

“Vodafone olarak 4 yıldan bu yana sponsoru olduğumuz; girişimcilik ekosisteminin tüm taraflarını biraraya getiren, Türkiye’nin bu alandaki en önemli buluşması noktası olan G3 Forumu’na bu yıl ilk kez girişimcilik programımız Vodafone FikirÇarkı ile destek veriyoruz. Vodafone olarak girişimciliği ülkemizin geleceği olarak görüyoruz. Özellikle yeni istihdam alanları yaratması bakımından girişimciliği önemli buluyoruz. Bu nedenle girişimcilik yoluyla gerek gençlerimiz gerekse kadınlarımızın ekonomiye tam katılımlarına destek olmak için sosyal sorumluluk anlayışımızla önemli yatırımlar yapıyoruz. Son 11 ayda 378 proje ön değerlendirme komitesinden geçerken, 165 girişimciyle ayrıntılı görüşmeler yaptık ve 26 projeye destek verdik. Destek verilen projelerden 3 girişim için Londra’da şirketlerini kurduk. 62 melek yatırımcı programımıza üye oldu. Bire bir sağlanan eğitimlerle 11 ayda 1.200 girişimciye ulaştık. Uluslararası Girişimcilik Merkezi ile birlikte Anadolu’da 38 üniversiteye gidilerek 10 binin üzerinde potansiyel girişimciye eğitim verdik. Bu faaliyetler sonucunda, birinci yılımızı tamamladığımızda 5 milyon TL’yi aşan bir yatırım bütçesine ulaşmayı hedefliyoruz.” 

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi

 

“2013’te kurduğumuz TEB Özel Melek Yatırım Platformu ile melek yatırımcılığı Türkiye’de büyütecek, melek yatırımcıların sayısını artıracak çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla, gerçekleştirdiğimiz melek yatırımcılık eğitimleriyle, kurduğumuz geniş network ile ciddi bir tecrübe edinirken, ekosistemin gelişimine de katkı sağladık. Hatta burada, banka olarak kendi ekosistemimizi yarattığımızı da söyleyebilirim.”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

“Param yok, ben ne iş yapayım demeyin. Dünün parasız gençleri bugünün milyarderleri oldu, dev şirketleri yönetiyorlar. Ve başarısızlıktan da korkmayın, denemden kazanamazsınız. Rüzgar esmeye başlayınca bazılar duvar örer, bazılar yel değirmeni inşa eder. Odaklanmamız gereken husus; Türkiye’deki şirketlerin daha hızlı büyümesi gerektiğidir. Örneğin en hızlı büyüyen şirketlere baktığımızda, ABD’de ortalama yüzde 7200 büyürken, Türkiye’de yüzde 360 büyüyor. TÜİK veri tabanını kullanarak 17 bin sanayi şirketi üzerinden yapılan analize göre; 5 yıl üstü üste satış, ihracat ve verimliliğini aynı anda arttıran şirket sayısı sadece 15.”

Bu röportajları derleyen Anlatsin.com hazırladığı video ile ufkunuzu açabilecek daha pek çok girişimcinin yola çıkış hikayelerini bir araya getirdi;