Goran Bregovic'in aklımıza soktuğu fikir: Bırakın dünyayı Çingeneler yönetsin

Goran Bregovic'in aklımıza soktuğu fikir: Bırakın dünyayı Çingeneler yönetsin
Goran Bregovic'in aklımıza soktuğu fikir: Bırakın dünyayı Çingeneler yönetsin
7 Mayıs Perşembe akşamı İstanbul Volkswagen Arena'ya gelenler çok farklı bir deneyime şahit oldular. Balkan müziğinin maestrosu Goran Bregovic muhteşem bir performans ortaya koydu. Ama bakmasını bilen gözler için konser salonu tam bir Türkiye portresiydi. Sonda söyleyeceğimizi başta söylemiş olalım bu ülkeye Goran Bregovic gibi bir lider lazım. Neden mi? İşte size bir "Çingene akşamında" yaşananlar...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

NN Kültür Sanat'ın düzenlediği etkinlik için Volkswagen Arena'ya gelenler korkunç bir trafik ve aniden bastıran yağmurun yarattığı karmaşanın içinden sıyrılmak zorunda kalmışlardı ama buna değmişti. Çünkü neredeyse tamamı dolu salon alkışlarla Goran'ı sahneye davet ettiğinde coşku da beraberinde gelmişti. "Gas gas gas" la başlayan konserde sahnede ne büyük ışık gösterileri, ne de dev ekranlar vardı. 6 kişilik bir Balkan Bandosu, 2 Bulgar solist ve Bregovic... Tam oynamalık konserdi, işte konsere o gizemli havayı yaşatan da o oynama hissi oldu.

Gasgasgas :) #goranbregovic #balkan #concert #konser #wolksvagenarena #balkans

Oktay Volkan Alkaya (@ovalkaya) tarafından paylaşılan bir video (7 May 2015, 16:03 PDT)

 

Ülkemiz özellikle son on yıldır bir tarafta oturup olayları izleyen bir kitle ile tepkisini ortaya koymak için sokaklara dökülen bir başka kitlenin kutuplaşmasını yaşıyor. Ülkemizin göz önündeki büyük bir çoğunluğu için sokaklara çıkıp oynamak ve biraz da deli olmak ayıplanacak bir durum. Öyle ki sokaklara çıkıp ağaçların sökülmemesi için çabalamak bile "delilik" olarak görülüyor. Yine ilginçtir bu ülkede birileri arka sokaklarda "deliliğini" doya doya yaşarken, ne zaman birileri göz önünde "delirmeye" kalksa müdahale ile karşılaşır. Oturan kitle "delileri" kolluk kuvvetleriyle oturturlar yerlerine...

Goran Bregovic konserini tribünlerden izleyenler de ülkemizdeki bu durumun birebir aynısının sahne önünde yaşandığını görebiliyorlardı. Ya da bunu görebilmek için de biraz deli olmak gerekiyordu. Goran sahnede en az beş defa tekrarladı: "Delirmiyorsanız, normal değilsinizdir" Bu aslında ön sıralardaki koltuklarda oturan o büyük kitleye bir mesajdı. Sahnede bakacak çok bir şey yoktu aslında, dediğimiz gibi ne ışık şovları ne de dansçılar... Sadece müzik vardı ve izleyicilere düşen de kalkıp oynamaktı. Salonun ayakta izlenen bölümünde tam bir Çingene düğünü patlak veriyordu, insanlar coşkuyla oynuyor adeta kendilerinden geçiyorlardı. Tribünler bile Goran'dan çok onları izliyorlardı ki zaten Goran'ın da istediği buydu. Öndeki o oturan büyük kalabalık arkalarında ne kadar büyük bir cümbüş koptuğundan habersiz çalan müziğin ruhuna aykırı bir şekilde öylece oturuyorlardı.

Kimler vardı peki konserde? Kosova'dan Bosna'ya pek çok ülkeden gelmiş yabancı genç bir kitlenin yanı sıra muhtemelen İstanbul'da bulunan Fransız, Alman pek çok turist de akın etmişti Volkswagen Arena'ya. Böyle bir karnaval ortamında oynamamak mümkün değildi. Ama oturuyordu işte "o kalabalık". Sonra beklenmeyen bir şey oldu ve kalabalığın önünde iki kadın kendini tutamayarak sahne önünde oynamaya başladılar. Konser o an kopacak zannettik ama "oturan kalabalık" rahatsızlığını dile getirdi ve "kolluk kuvvetleri" devreye girerek kadınları oturttular. Sonra bir çift kalktı ve romantik bir dans sergilemeye başladılar. "Oturan kalabalık" onlara da tahammül edemedi ve "kolluk kuvvetleri" onları da yerlerine oturttular. Eh, burası Türkiye biraz deli olmayı seçenlere eşlik etmektense, biber gazı sıkmak adettendir(!)

???? #goranbregovic #volkswagenarena #konser #balkanlar

Gamze (@gcicekverdi) tarafından paylaşılan bir video (7 May 2015, 12:55 PDT)

 

İşte bu gibi durumlarda kitlenin başında duran insanın ne yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Goran Bregovic o akşam sahnedeki doğru adamdı ve "Oturan kitleye" büyük bir ders verdi. Konseri bitirir gibi yaptı ve selam için ayağa kalktığında o "oturan kitle" bir zahmet alkışlamak için ayağa kalkmış bulundular. Goran o anda aceleyle hızlı bir şarkıya giriş yaptı ve konserin başından beri ayağa kalkamayan, ayağa kalkanlara da tahammül edemeyen kitleyi bir saat boyunca ayakta tuttu ve onlar oynarken tekrarladı: "Delirmiyorsanız normal değilsinizdir" 

 

Dinlendiğimiz şey Çingene müziğiydi, Balkanların havası bütün salonu sarmıştı. Goran'ın "Oturan kitleyi" nasıl ayağa kaldırdığını ve tepki gösterikleri şeyin içine onları nasıl çektiğini görünce düşünmeden edemiyor insan; eğer Çingenelik buysa, bırakın dünyayı Çingeneler yönetsin. Bu ülkeye Goran Bregovic gibi bir lider lazım.

#goranbregovic#istanbul#volkswagenarena

what a life? (@metinfiliz) tarafından paylaşılan bir video (7 May 2015, 11:48 PDT)

Ederlezi?? #goranbregovic #concert #wolksvagenarena #balkans #balkan

Oktay Volkan Alkaya (@ovalkaya) tarafından paylaşılan bir video (7 May 2015, 16:09 PDT)


  http://www.radikal.com.tr/135208013520801

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  : ) - user1053995

  yazi guzel, goran abi zaten kral da, yaziyi yazan arkadas sanirim ustte oturmus ) Biz alttaki gruptaydik. "ben oynuyorsam herkes oynasin, oynamayanlar da olayi anlamamis olulerdir" kafasi biraz olmamis yazida ya. evvela, oturma duzenli bir konserde, eger duz-ayak ayarlanmissaniz, ayaga kalkmamalisiniz cunku arkanizdaki insanin ne istedigini bilmiyorsunuz. en son alkislamak icin ayaga kalkildiginda, butun konser koltugumuzda oturarak oynamisken, artik biz de zevkle oynamaya basladik cunku arkadakilerin de ayaga kalktigini gorduk, dolayisi ile oturma niyetlerinden feragat ettiler. (yine de bazi yasli teyzeler oturdu, onlarin haklarini yemedigimizden emin degilim mesela.) eger oturma duzeni, ust localardaki gibi anfityatro seklinde ise, dogrudan ayaga kalkma hakkin vardir cunku arkanda oturan yine sahneyi gorebilir. velhasil, yaziyi yazan arkadasim, guzel kardesim, laflari dizmissin bize de, bence burada goran bregovic konserinde , duz ayak oturma duzeni ayarlayan, opera gibi duzen kuran organizasyona bir kelam etmen lazim. "yhaaaa insanlari anlamiyorum abiiiiii nasil oturuyorlar, hayat cilginlikta yahahaaaaa diye bak biz arkada kopuyoruz ondekiler ne kadar banallll" diye yazmadan once demokrasi nedir, baskalarinin hakki nedir bi durup dusunmek lazim. :) bilmiyorum sahsim adina en irrite oldugum ozgurluk tipi, ozgurlugunu yasarken baskalarini "yhaa nasil yapmyiorlar abi" diye kucumsemek. kizilderili abilerimiz guzel soylemis, baskalari hakkinda karar vermeden once 3 gun onlarin ayakkabilari ile yuru.