Görme engelli kadın özel bir gözlük sayesinde yeni doğan bebeğini gördü

Görme engelli kadın özel bir gözlük sayesinde yeni doğan bebeğini gördü
Görme engelli kadın özel bir gözlük sayesinde yeni doğan bebeğini gördü
ABD'de görme engelli bir kadın, taktığı özel gözlük sayesinde bebeğini ilk kez görebildi.

RADİKAL - 2015 yılı, teknolojinin insanlar için en güzel icatlara imza attığı bir yıl olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde fiziksel engelli bir gencin bakışlarıyla piyano çalabilmesinin ardından şimdi de, görme engelli bir anne yeni doğan bebeğini ilk kez görebildi.

Huffington Post’ta yer alan habere göre Kathy Beitz adlı genç kadın çocukluğundan beri görme engelliydi. En büyük isteklerinden biri ise, doğduğu gün bebeğini görebilmekti.

Bu isteği öğrenen eSight şirketi harekete geçti. Görme engelli insanlara görme imkânı tanıyan özel gözlüklerinden birini bir günlüğüne Beitz’e ödünç veren şirket, genç anneye hayatının en güzel dakikalarını yaşattı.

Engelli çocuk gözleriyle piyano çaldı

‘AYAKLARI EŞİMİNKİLERE BENZİYOR’

Kendisi gibi görme engelli olan ablası Yvonne Felix tarafından çekilip internete yüklenen videoda, Beitz’in oğlunu ilk gördüğü anlara tanık olan herkes çok duygulandı.
Kathy Beitz yaşadığı anları şöyle anlattı: “Hayatta gördüğüm ilk bebeğin benim bebeğim olması gerçekten çok etkileyici. Ayakları eşiminkilere benziyor. Eşimin ona nasıl baktığını görmek de inanılmaz güzel bir duygu. Bebeğime âşık oldum.”

Görme engelliler için "Dokunulabilir Yıllık" yaptırıldı

TANESİ 35 BİN TL

Peki, bu duygulu anların yaşanmasını sağlayan gözlükler nasıl çalışıyor? Tanesi 15.000 dolar (yaklaşık 35 bin TL) olan bu gözlükler, kamera ve görüntü teknolojisini kullanarak gelişmiş bir bilgisayarla görme kaybı yaşayan insanlara gerçek zamanlı bir video sunduğunu açıkladı. Gözlükleri takan kişi görüntüye yakınlaşabiliyor, görüntüyü büyütebiliyor ve ihtiyaçları olan şekilde değiştirebiliyor.

Huffington Post’a konuşan abla Felix kendi çocuklarını göremediği için çok üzgün olduğunu ve Beitz’in de aynısını yaşamasını istemediğini söyleyerek bu teknolojiyi kullanmaya tüm aileyi ikna ettiğini belirtti. Felix konu hakkındaki görüşlerini şu sözlerle aktardı: "Kathy benim yaşadığım zorlukları yaşamak ve bir anne olarak kaybettiklerimi aynı şekilde kaybetmek zorundaydı. Ben kendi çocuklarım doğduğunda onları göremedim. Bu gözlükleri ilk denediğimde bir çocuğum 6 diğeri 2 yaşındaydı. Kathy bu gözlükleri denediğinde 5 aylık hamileydi ve biz onun bebeğini doğduğunda görebileceğini anlamıştık. Bebeğinin nasıl göründüğünü bilecekti.”

‘DİĞER ENGELLİLER DE ALANA DEK DURMAYACAĞIZ’

Bu açıklamasının üzerine internet üzerinden #MakeBlindnessHistory (Körlüğü Tarihe Gömün) adlı bir kampanya başlatarak kardeşi dâhil diğer tüm görme engellilerin eSight teknolojisinden faydalanabilmesi için fon yarattı.

makeblindnesshistory.com adlı internet sitesinden projenin gidişatını yazan Yvonne Felix "Kathy’nin eSight’ı için para toplamaya çalışırken diğer görme engelliler için de toplayacağız. Tüm görme engelliler bir eSight edinene kadar durmayacağız” dedi.