Gözleri bağlı Müslüman adamın sokakta sarılma deneyi

Gözleri bağlı Müslüman adamın sokakta sarılma deneyi
Gözleri bağlı Müslüman adamın sokakta sarılma deneyi
Toronto'da bir caddede gözleri bağlı bir şekilde duran adam, insanlardan ona sarılmasını istedi. Müslüman adamın sloganı ise "Ben sana güveniyorum. Sen bana güveniyor musun? Sarıl bana".

RADİKAL - Ayakta, kolları açık bir şekilde insanların sarılmasını bekleyen Mustafa Mawla adlı adam, deneyi gerçekleştirirken biraz ötedeki kamera da onu çekiyordu. Kanadalı Müslüman Mawla, Kör Güven Projesi’ kapsamında ‘engelleri yıkmak, Müslümanlara ve İslam’a karşı olan ön yargıları ortadan kaldırmak için’ böyle bir deney yapma ihtiyacı duyduğunu belirtmiş. Önce yaşanan duygu dolu anları bir izleyelim;

 Time Vision yapım şirketi bünyesinde çalışan 24 yaşındaki Assma Galuta, projenin fikir anası. Galuta, Huffington Post sitesine verdiği röportajda, Mawla’nın gözlerinin bağlı olmasını kişilerin koşulsuz güvenmesi adına uyguladığını vurguladı. “Gözleri bağlı, herkes ona zarar verebilir veya çok kızabilirdi” diyor Galuta. “O insanlara tamamen güveniyor ve insanların ona güvenip sarıldığını ‘görmek’ istiyor.”

Deneyin videosu, insanların tepkisini merak eden yaklaşık 800.000 kişi tarafından izlendi ve olumlu tepkiler aldı. Videoda,  caddeden geçen onlarca kadın, erkek, siyahi, yaşlı, genç insanın Mawla’ya sarıldığı görülüyor. Sosyal medyada büyük ilgi gören bu görüntüler çoğu kişiyi duygulandırdı.