Gözlerinizi üstünden alamayacağınız 15 mekanizma

Gözlerinizi üstünden alamayacağınız 15 mekanizma
Gözlerinizi üstünden alamayacağınız 15 mekanizma
Gündelik hayatımızda hepimiz basit işlerimizi yapmak için pratik düzenekler kullanabiliyoruz. Misal günde belki de birden fazla seferde kullandığımız tuvaletlerimizdeki sifon düzenekleri basit bir mekanizma ile çalışıyorlar. Farkında olmadan kullandığımız pek çok mekanizma var. Peki basit bir işi karmaşık şekilde yapan mekanizmalara ne demeli? İşte sanki hiç bitmeyecekmiş gibi çalışan 15 mekanizma!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Rube Goldberg adını daha önce duymuş muydunuz? Basit işleri karmaşık düzeneklerle yapma fikrini ortaya atan bir karikatürist olarak tanınan Goldberg, bu türde yapılan makine ve mekanizmalara adı verilen bir 'zihni sinir' şahıs. Basit gereçlerin birbirini tetikleyen kaldıraç, sarkaç, kol ve çıkrıklarla bir düzen içerisinde çalışmasını prensip alan Rube Goldberg makineleri, izleyenlerin gözlerini üstünden alamadıkları bir döngü yaratıyor.

İlk Olarak Rube Goldberg'in çizdiği Prof. Lucifer Gorgonzola karakterinin hayali düzenekleriyle ortaya çıkan mekanizmalar önce çizgi film dünyasında sonra da sinema dünyasında absürt senaryoların kült sahneleri halinde karşımıza çıktı.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası gibi meşhur örnekleri de olan Goldberg makineleri, yıllardır pek çok başarılı reklam kampanyasında kullanılıyor. Sizler için gözlerinizi üstünden almakta zorlanacağınız 15 Rube Goldberg mekanizmasını bir araya getirdik...

1.Bir köpek maması reklamından yok artık dedirtecek mekanizma2.Kırtasiye eşyalarıyla yapılmış öğrenci işi bir mekanizma3. Bilardo ile yaratıcılığı bir araya getiren ama sonu terbiyesizce biten bir çalışma4. Rube Goldberg'i güzel bir şekilde anan bir düzenek5. Mutfak gereçleriyle hazırlanmış bir tuhaf makine6. Fizik, denge, yer çekimi hepsi bu çalışmada!7. Japon işi bir manyetik mekanizma8. Romantizme hizmet eden bir 14 Şubat düzeneği9. Kediler ve bebekler üstünde etkisini kanıtlamış bir çalışma10. 'Peki ama neden?' bir mekanizma11. Sonunu gördüğünüzde 'Yok artık' dedirten bir düzenek12. Garip bir şekilde hipnotize eden bir çalışma13. Fotoğrafçının kitaplarda ders niyetine okutulası düzeneği14. Teması müzik olan bir makine15. Hiç bitmemesini isteyeceğiniz bir Goldberg mekanizmasıBonus: Goldberg'in kemiklerini sızlatan bir deneme


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Müzik

  ,

  Reklam

  ,

  Mutfak

  ,

  Öğrenci

  ,

  kol

  ,

  film

  ,

  ders

  ,

  hizmet

  ,

  deneme