Güne sabah 6'da başlamanın bütün günü iyi etkileyeceğine dair 6 kanıt

Güne sabah 6'da başlamanın bütün günü iyi etkileyeceğine dair 6 kanıt
Güne sabah 6'da başlamanın bütün günü iyi etkileyeceğine dair 6 kanıt
Servise ya da otobüse sürekli son dakikada mı yetişiyorsunuz? Sabahları alarmı erteleyip duruyor musunuz? Bir kere de güne daha erken başlamayı deneyin.

Milletçe uykuyu sevdiğimiz aşikâr.  Hele ki yapacak bir işimizin olmaması, yataktan kalkmamamızın en kuvvetli sebebi.  Annelerimizin dediği gibi, “ gece yatmak bilmiyor, sabahta kalkmak bilmiyoruz.” Fakat şöyle 6’dan önce kalksak, erken kalkıp yol alacağız. “Ne yapacağım erken kalkıp, zamanında kalkarım işte” gibi bir görüşe sahip olanlar için, erken kalkmanın 6 şaşırtıcı faydası…

1.      Hedeflerinizi planlamanız için zamanınız olacak

Birçok insan odaklanma problemi yüzün hedeflerine ulaşamıyor. Fakat sabah kalktığınızda ilk işiniz hedeflerinize odaklı plan yapmak olursa, amacınız gün içinde taze bilgiler olarak zihninizde yer etmeye devam edecektir. Hedeflerinizi belirlerseniz ne zaman sonuca ulaşacağınızın da bilincinde olursunuz. Son olarak, erken kalkmak geçmişte planladıklarınızı takip edebilme ve tekrar gözden geçirebilme olanağı da sağlıyor.

 

2.      Günü planlayacak zamanınız olacak

Erken kalkıp yol alırsanız, gün içinde kullanacak yol haritası olanlar kafilesine katılacaksınız. Güzelce hazırlanmış bir plan sayesinde zamanınızı daha verimli ve üretken kullanabilirsiniz. Gün içinde zamanı iyi kullanmayı bilirseniz, önceliklerinizin yanına hobilerinizi de koyabileceğiniz zaman dilimleri elde edersiniz.

 

3.      Egzersiz yapmak için zamanınız olacak

Spor yapamamamızın en büyük ve belki de tek nedeni zamanımızın olmayışı.  Yoğun bir iş gününden sonra spor salonuna gitmeyi pek de öncelikli görmeyebilirsiniz. Ancak sabah erkenden kalkıp işe gitmeden önce egzersiz yapmak, güne daha taze ve zinde başlamanızı sağlar. Çünkü sabah sporu, vücudunuzda mutluluk hormonu olarak bilinen endorfinin salgılanmasına yardımcı olur.

 

4.      Kahvaltıya zamanınız olacak

Hepimizin hayatında annemizin ağzımıza kaşar peyniri ve salam tıkıştırdığı, “kahvaltı çok önemli evladım” dediği en az bir sahne vardır. Annenizin bu sözleri aklınızdan çıkmasın, çünkü çok haklılar. Kahvaltı etmek vücudun geneli için oldukça faydalı

 

5.      Başarılı insanların çoğu erken kalkıyor

Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey, New York Magazine dergisinde yayınlanan bir makalede sabah 5:30’da kalktığını belirtmişti. Dorsey sabah kalkar kalmaz meditasyon yapıyor, sonrasında ise 6 mil koşuyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, şirket e-maillerini göndermek için sabah 4:30’da kalkıyor. Virgin Group kurucularından Richard Branson da erken uyanmanın en büyük savunucularından. O da 5:30 dediniz mi ayakta. 3 başarılı insan sizin için yeterli midir?

 

6.      Herkesin 2 adım önünde olursunuz

Sabah erken kalktığınızda, vücudunuz bir çeşit adrenalin hücumuna maruz kalır. Bu da özgüveninizi yerine getirmenin yanı sıra yaratıcılığınızı da geliştirir. Herkes rüyalarda dolaşırken, siz hayatınızı rüya gibi geçirebilirsiniz. İlk 4 madde sayesinde meydana gelen 6. madde, haftada 17,5, ayda 70, yılda ise 840 ekstra saat sağlıyor. Seçim sizin.

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal