Halkın sesini televizyona taşıyan adam: Levent Kırca

Halkın sesini televizyona taşıyan adam: Levent Kırca
Halkın sesini televizyona taşıyan adam: Levent Kırca
Sanatçılardan hep kendilerini ortaya atmalarını bekliyoruz. Toplumsal olaylara, halkın canının yandığı konulara duyarlı olmalarını istiyoruz. Ancak pek az sanatçının kendini ortaya attığını görüyoruz. Levent Kırca meslek hayatı boyunca kendisini ortaya atmaktan da kaçınmadı, halkın sesi olmaktan da. Levent Kırca su kesintilerini de eleştirdi, siyasetçileri de... Türkiye onu çok arayacak.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Siyasi tutumu, dobra konuşmaları, sivri duruşlarıyla özellikle son yıllarda bazı kesimlerin tepkisini alsa da Levent Kırca, yıllar boyunca halkın sesini televziyona taşıyan tek sanatçı olarak kendisini ortaya atmış bir isim. Pek çok sanatçının apolitik olduğu ve olaylara karşı tepkisiz kaldığı 80'lerde ve 90'larda Levent Kırca'dan başka kim vardı halkın sesini televizyonlarda duyuran? Sadece siyaseti değil, çarpık kentleşmeyi de eleştirdi, ünlüleri de eleştirdi. Su kesintilerini, töre cinayetlerini, bütün haksızlıkları halk için ekranlara taşıyan tek isimdi. Pek çok sanatçının "Aman başımız yanar" diyerek sustuğu olaylarda Levent Kırca ve Olacak O Kadar ekibi dışında kim vardı? Seversiniz ya da sevmezsiniz, evinde televizyon başında oturan vatandaşın kafasından geçenleri ekranlara taşımak Levent Kırca'nın misyonuydu. Herkes oldu, hepimiz oldu, her birimizi çıkardı ekranlara...

Sel

Vatandaştı Levent Kırca, altyapı eksikliği yüzünden sel basan evinde, yatağında balıkla uyanacak kadar bizdendi.

İSKİ

Vatandaştı Levent Kırca, olmadık zamanda suları kesilip ortada kalacak kadar içimizdendi.

Siyaset

Siyasetçilerin gözümüzde düştüğü durumları ekrana taşıyacak kadar bizim sesimizdi Levent Kırca.

Muhabir

Olayları bize aktaran muhabirlerin de yerine geçerdi Levent Kırca, haberleri bizzat verirdi.

Bestami

Homofobiye de dokunurdu çok ince bir mizahla. Bestami karakterini görüp de sevmeyenimiz mi vardı?

Spor

Taklitse en iyisini de o yapardı gündemde olan isimlerin kılığına girerek.

Sanatçı

Sanatçıları da eleştirirdi, sanatçıların kılığına girip güldürürdü de. Bir gün Mustafa Keser olurdu, bir gün Müslüm Gürses. Kimsenin dikkat etmediği karakterleri ön plana çıkartırdı. Kimi zaman bir sanatçının kemancısı, kimi zaman yurttan sesler korosundan biri... Türkiye'de her sanatçının trajedi dolu bir hayata sahip olmasını da Küçük Hüsamettin karakteri üzerinden eleştirirdi, Küçük Hüsamettin'in hayatı üzerinden bize ayna tutardı Levent Kırca.

Sarhoş

Hala ülkemizde çözülemeyen alkollü araç kullanma sorununu da meşhur sarhoş tiplemesiyle ekranlara taşır, vatandaşı da eleştirmekten geri kalmazdı.

Ne koydun kafana?

Hepsinden önemlisi gündelik hayatı taşırdı ekranlara Levent Kırca, gün içerisinde kafamıza düşen şeylerden, içine düştüğümüz çukurlardan ve geçirdiğimiz kazalardan da bahsederdi ekranlarda.

Şimdi kendimizi ne kadar görebiliyoruz ekranlarda? Zengin hayatı yaşayan karakterlerle dolu diziler, pek de hoş sobetlerin geçmediği sabah programları, kavganın gürültünün eksik olmadığı yarışmalar... Vatandaş nerede ekranlarda? Artık sadece bombalar patladıktan sonra feryat ederken, ya da haberlerde muhabirler mikrofonlarını uzattıkları zaman duyabiliyoruz vatandaşın sesini. Levent Kırca ile birlikte ekranlardaki vatandaşın sesini de yitirdik hem de çok ihtiyacımız olan bir dönemde... Seni çok arayacağız Levent Kırca.