Hayallerden vazgeçmemek lazım: Geçmişte ret mektubu almış 7 başarılı ünlü

Hayallerden vazgeçmemek lazım: Geçmişte ret mektubu almış 7 başarılı ünlü
Hayallerden vazgeçmemek lazım: Geçmişte ret mektubu almış 7 başarılı ünlü
Reddedilmek, konu ne olursa olsun, insanın kendine olan güvenini derinden sarsan bir durum. Onu takip eden moral bozukluğu reddedilmenin etkilerinden kurtulmayı geciktirse de, belki toparlamak için en etkili yol bunun kesin bir başarısızlık göstergesi olmadığını anlamaktır.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

Konu reddedilmek olduğunda aslında olayın ne ile ilgili olduğuna çok bakmıyoruz. Yeni bir işe başvurup olumsuz dönüş aldığımızda dünyalar başımıza yıkılıyor, çok istediğimiz o bölüme yüksek lisans için kabul edilmediğimizde aklımıza gelen ilk şey verdiğimiz emeklere yanmak oluyor. Hatta gönül işlerinde bile durum benzer; sevdiğin sana varmadı mı? Vay sana vaylar sana…

Üstünden biraz zaman geçince, o an hissedilen hayal kırıklığı biraz hafifleyince yani, duruma daha makul bir yerden bakabilir hale geliyoruz elbet. Ama bir kez reddedilmenin bıraktığı iz, sonraki adımları genelde gereksiz bir temkinle atmamıza sebep oluyor.

İşte bu mektuplar gereksiz temkinle, hayal kırıklığıyla ve reddedilmiş olmanın verdiği ağırlıkla boğuşanları yakından ilgilendiriyor. Bugün tüm dünyanın tanıdığı, yaptığı işlerle dünya edebiyat, sanat ve müzik tarihine yön vermiş kişiler de zamanında herkesin geçtiği o yerden geçmiş. Yani, vazgeçmek yok. Reddedilmiş olsak bile.

1. Andy Warhol

Andy Warhol 1949 senesinde New York’a taşınmış. Bundan 7 sene sonra, reklamcılık sektöründe çalışırken, Shoe isimli çizimini MoMA’ya, bir hediye olarak göndermiş. Alfred H. Barr Jr.’ın verdiği cevap ise bugün okuyanları hayret içinde bırakan cinsten; “Komitenin dikkatli değerlendirmesi sonucunda çiziminizin koleksiyonumuza kabul edilmemesine karar verilmiştir.” New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi’nin sabit koleksiyonunda bugün 100’den fazla Warhol eseri var. Mektubunu orijinali, bugün Pittsburgh’deki Andy Warhol Müzesi’nde görülebilir.

2. Sylvia Plath
Sylvia Plath da bu reddediliş mevzusundan nasibini alanlardan. New Yorker’ın editörü, kendisine yazdığı mektupta şiirinin ikinci kısmını beğendiğini fakat ilk kısmıyla arasında keskin bir bağlantı olmadığını söyleyip, Plath’a yalnızca ikinci kısmını aynı isimle yayınlamayı düşünür mü diye sormuş.
3. U2
Bugün müzik tarihinde oldukça önemli bir yeri olan U2 da ilk singlelarını yayınlamak için RSO Records’a başvurduklarında reddedilmiş. Taraflarına gönderilen mektuptaki açıklama ise şöyle, ‘Bizim için şu an uygun değil.’
4. Jim Lee
Çizgi roman dünyasının en bilinen isimlerinden Jim Lee de zamanında reddedilmiş. Hem de bilin bakalım kim tarafından? Sonrasında bir dönem yönetiminde bulunduğu Marvel’in kendisine gönderdiği mektupta aynen şöyle yazılı; ‘Çizimleriniz sanki dört farklı kişi tarafından yapılmış. … Çizimleriniz daha tutarlı olunca ve el çizmeyi öğrendiğiniz zaman tekrar başvurun.’
5. Madonna
Yanlış okumadınız; Madonna’nın da bir reddedilme hikayesi var. Mektupta tarih yok fakat yazanlardan 1982’de Sire Records’la anlaşma yapmadan önce olduğu tahmin ediliyor. Mektubun sonunda ‘Şu an için Madonna’nın hazır olduğunu düşünmüyorum fakat güçlü bir sanatçının temelini görebiliyorum.’ Deniliyor. Madonna 82 senesinde çıkarttığı kendi adını taşıyan albümüyle dünya çapında 10 milyon gibi bir satış rakamına ulaşmıştı.
6. Kurt Vonnegut
Edebiyat dünyasından bir başka ret hikayesi de Kurt Vonnegut’un. 27 yaşındayken The Atlantic Monthly’ye yolladığı iki hikayesi için, ‘çarpıcı ama kabul edilmesi için yeterli değil.’ Yorumunu almış yazar.
7. Tim Burton
Tim Burton, 1976’da lisedeyken yazdığı  çocuk kitabı olan The Giant Zlig’i Walt Disney’e göndermiş. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi; reddedilmiş. Fakat Tim Burton’ı diğer ünlülerden ayıran şey ise mektubu yazan editörün oldukça olumlu ve yapıcı eleştirileri. ‘Sahip olduğunuz ekipmanın yetersizliği göz önünde bulundurulduğunda, ortaya çıkardığınız şey oldukça iyi. Karakterler oldukça çekici ve yaratıcı ki bu da ilgiyi sürekli tutuyor.’ Cümleleri, Tim Burton’ın reddinden iki sene sonra Walt Disney’de asistan olarak çalışacağının işaretçisi gibi.